newsy



powrót

wrz
05

CykloOpawy XCO MTB Głuchołazy 2015 Rok szkolny 2015/2016 rozpoczął się zaledwie kilka dni temu, a uczniowie mają już za sobą udział w jednej z większych imprez odbywających się na terenie gminy Głuchołazy. Spora grupa wolontariuszy pomagała w przygotowaniach do wyścigu CykloOpawy XCO MTB Głuchołazy 2015. Szczegółowy opis zawodów dostępny jest na stronie http://mtbglucholazy.pl/. Uczniom naszej szkoły należą się ogromne podziękowania za zaangażowanie i wielogodzinną pracę.

wrz
02

Rocznica wybuchu II wojny światowej Maria Pawlikowska-Jasnorzewska "Wojna to tylko kwiat"
To tylko straszliwy kwiat
Rośliny, która jest Życiem;
To tylko wybuch i kolor
Ciernistych, codziennych pnączy,
Krzewiących się dziko i bitnie.

To tylko okropny kwiat
Tego, co jest -
Płomienny, aż w oczy kole,
Oczy nasze, płaczące obficie!

Kwitnąć musi, aż nie przekwitnie,
Na upiornej tracąc czerwieni,
Aż się w strzępy zżółkłych gazet nie przemieni,
Aż parady swojej nie zakończy...


W 76 – rocznicę wybuchu II wojny światowej reprezentacja Zespołu Szkół złożyła kwiaty pod pomnikiem Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej przy alei Jana Pawła II, oddając hołd ofiarom najokrutniejszego konfliktu zbrojnego w dziejach świata. Pamiętamy …

cz
21

Dni Herbowe 2015 W dniach 20 - 21 czerwca odbyło się XIII Święto Gmin Powiatu Nyskiego. Uroczystość stanowiła doskonałą okazję do zaprezentowania mieszkańcom powiatu oferty edukacyjnej Zespołu Szkół w Głuchołazach. Pomimo niesprzyjającej pogody impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem. Naszą szkołę oraz Schronisko Młodzieżowe, działające przy Zespole Szkół, promowały uczennice klasy I technikum hotelarskiego oraz II liceum ogólnokształcącego. Prezentowały one ofertę kształcenia na rok szkolny 2015 / 2016 oraz częstowały przechodniów owocami, a dzieciom wręczały kolorowe balony.
W ramach imprezy na nyskim Rynku odbył się "Koncert młodych talentów". Naszą szkołę reprezentował Wojciech Rytko, uczeń klasy III technikum informatycznego. Zgromadzona publiczność zgotowała Wojtkowi gromkie brawa.
Dziękujemy uczniom za zaangażowanie w przygotowanie udziału Zespołu Szkół w tegorocznych Dniach Herbowych.

cz
16

Podaruj złociaka dla dzieciaka Maj to miesiąc wyjątkowo „rodzinny” – 15 maja świętujemy Dzień Rodziny, 30 natomiast Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Pamiętając o tych „kartkach z kalendarza” uczniowie klasy I Tih – pełniący majowy dyżur szkolny – zorganizowali zbiórkę symbolicznych złotówek na zakup zabawek dla wychowanków Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Jasienicy Górnej. Akcja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem wśród społeczności naszej szkoły. Za zebrane fundusze zakupiliśmy gry planszowe, książki, kolorowanki, paletki, piłki, puzzle … Dnia 16 czerwca uczennice klasy I Tih – Paulina Fuks, Iwona Bryś, Anna Zwardoń, Ida Leśniewska – wraz z wychowawczynią mgr Małgorzatą Nastasowską udały się z prezentami do Jasienicy Górnej. Spotkanie obfitowało w wyjątkowe emocje. Nie zabrakło wspólnych zabaw, rozmów.
Po raz kolejny przekonaliśmy się, że warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o drugim człowieku. A dobro zawsze powraca!

cz
16

Konkurs fotograficzny – WITAJ W MOIM ŚWIECIE! – rozstrzygnięty … Konkurs fotograficzny – WITAJ W MOIM ŚWIECIE! – rozstrzygnięty … Gratulujemy laureatom !!! W odpowiedzi na konkurs fotograficzny zorganizowany przez klasę I tih w ramach projektu Akcja (foto)edukacja otrzymaliśmy 26 zdjęć. Fotografie zaskakiwały różnorodnością oraz oryginalnością, a wyłonienie zwycięzców nie było łatwe… Niemniej jednak jury – po burzliwych obradach – dokonało następującego wyboru: miejsce I: fotografia autorstwa Agaty Frankiewicz

wyróżnienia: 1 - fotografia Pauliny Mańkiewicz

2 -fotografia Pana Łukasza Winiarskiego

3 - fotografia Pani Małgorzaty Ptak

Przypomnijmy, iż w nagrodę Agata Frankiewicz otrzyma zaproszenie na profesjonalną sesję fotograficzną wykonaną przez fotografów ze Studia MIAGA z Nysy.
Gratulujemy zwycięzcom, życząc jednocześnie nowych inspiracji fotograficznych, niebanalnych pomysłów oraz samozaparcia w realizowaniu swoich pomysłów.
Autorom wszystkich nadesłanych prac serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

M. N.

cz
16

Znawcy lektur szkolnych W mijającym roku szkolnym uczniowie – ochotnicy rywalizowali w międzyklasowym konkursie polonistycznym „Lektury znam – maturę zdam!” , zorganizowanym przez nauczycielki polonistki mgr Małgorzatę Satorę oraz mgr Małgorzatę Nastasowską. Konkurs składał się z trzech etapów, sprawdzających znajomość utworów reprezentujących klasykę literatury polskiej i światowej. Pytania konkursowe dotyczyły dzieł Williama Szekspira, Moliera, Sofoklesa, a także sztandarowych dzieł polskiego romantyzmu.
Lista zwycięzców przedstawia się następująco:
miejsce I – Natali Godzic
miejsce II – Paulina Fuks
miejsce III – Dawid Młynarczyk.
Wszyscy laureaci to uczniowie klasy I technikum informatyczno – hotelarskiego.
GRATULUJEMY!!!


M. N.

cz
16

Zwycięstwo w konkursie fotograficznym! Uczniowie naszej szkoły zwyciężyli w konkursie fotograficznym zorganizowanym przez Gimnazjum nr 2 w Głuchołazach. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu fotografii inspirowanej jednym z trzech zaproponowanych wierszy autorstwa Zbigniewa Herberta: „Las”, „Domy przedmieścia” lub „Kot”.
Zwycięską fotografię wykonał uczeń klasy I tih – Jakub Strauchmann. Wyróżnienia otrzymali Paulina Mańkiewicz z klasy II Lo oraz Oskar Kaczmarczyk z klasy I tih.
Warto wspomnieć, iż w uczniowie klasy I tih w II semestrze mijającego roku szkolnego realizowali projekt Akcja (foto)edukacja, który zaowocował uczestnictwem młodzieży w wielu konkursach fotograficznych. I jak się okazuje – nauka nie poszła w (herbertowski) las.

M. N.

cz
08

SZKOLNA OLIMPIADA SPORTOWA Dnia 8 czerwca odbyła się w Zespole Szkół coroczna impreza promująca sport i "zdrową" rywalizację: Szkolna Olimpiada Sportowa. Imprezę rozpoczęliśmy na boisku ZS, gdzie czekała na młodzież miła niespodzianka: pokaz ratownictwa przygotowany przez jednostkę straży pożarnej z Głuchołaz.
Po zakończonym pokazie korowodem udaliśmy się na teren rekreacyjny przy basenie GOSIR, gdzie odbyły się poszczególne konkurencje sportowe: chód na szczudłach, pompki, bieg ku słońcu, rzut piłką lekarską, hula- hop, konkurs siłacza, tor sprawnościowy, piłka nożna plażowa, strzał do celu, kin ball , alkogogle, skakanka klasowa, przeciąganie liny.
Wszystkie konkurencje odbyły się w przyjaznej atmosferze a klasa 1 tih zadbała, by nikt nie był głodny przygotowując dla nas słodki poczęstunek, za co należą się im podziękowania.
Wyniki olimpiady poznamy podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Zapraszamy do galerii, gdzie dostępne są zdjęcia z imprezy.

cz
01

Dzień Dziecka z Zespołem Szkół Tegoroczny Dzień Dziecka stał się doskonałą okazją do zorganizowania konkursów i zabaw dla przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 2 w Głuchołazach. W poniedziałkowy poranek uczennice naszej szkoły ( klas II Lo oraz I Tih ) oraz tegoroczni maturzyści ( IV Ti) udali się wraz z mgr Aleksandrą Brych oraz mgr Małgorzatą Nastasowską do zaprzyjaźnionego przedszkola, aby wspólnie świętować ten radosny dzień. Dzieci w sportowym duchu mierzyły się z torami przeszkód, bawiły się z kolorową chustą oraz olbrzymimi bańkami mydlanymi. Nie obyło się bez malowania twarzy oraz śpiewu i tańca. Dodatkową atrakcją był słodki poczęstunek, sponsorowany przez Zespół Szkół.
O moc atrakcji w Państwowym Przedszkolu nr 2 zadbały: Paulina Fuks, Natalia Godzic, Kamila Ponikiewska, Monika Woś, Aneta Burdzik, Wiktoria Palarczyk, Aleksandra Kowalczyk, Agata Kowalczyk, Agnieszka Grabowska, Damian Krzemień, Łukasz Staszkiewicz.
Dziękujemy za zaangażowanie i wspólną zabawę!

M. N.

maj
29

Spotkanie z pisarką Piątkowym popołudniem(29.05.2015) wybrałyśmy się Aneta Burdzik, Agnieszka Grabowska, Kamila Ponikiewska, Natalia Żądło, Paulina Fuks, Iwona Bryś, Anna Sokołowska z naszą bibliotekarką Panią Mariolą Śnieżek na spotkanie z pisarką i podróżniczką Natalią Brożko . Zaprezentowała Ona swoją nową książkę ‘’W 16 miesięcy dookoła świata „. Spotkanie było bardzo interesujące. Autorka przedstawiła zebranej publiczności zdjęcia i film z tej podróży. Polecamy książkę pani Natalii i zamierzamy pójść na kolejne spotkanie, które odbędzie się po wydaniu drugiej książki z podróży.

Natalia Żądło 2Ti

maj
22

GAZEM NA LEKCJE! Dnia 22 maja w Zespole Szkół w Głuchołazach zostały przeprowadzone warsztaty dla klasy IILO i ITIH. Odbyły się one w ramach ogólnopolskiego projektu informacyjnego na temat węglowodorów z formacji łupkowych, realizowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny – PIB. Celem zajęć było przekazanie fachowej wiedzy geologicznej w bardzo przystępny sposób. Uczniowie dowiedzieli się czym jest gaz z łupków, jak powstawał, w jaki sposób odbywa się jego poszukiwanie i potencjalne wydobywanie oraz jaki wpływ na środowisko mają działania związane z jego eksploatacją. Lekcje były prowadzone w ciekawy sposób przez studenta krakowskiej uczelni, pana Adriana Raczyńskiego. Młodzież miała możliwość poszerzyć swoją wiedzę o węglowodorach niekonwencjonalnych. Dzięki nowoczesnym metodą i formą pracy była to też ciekawa lekcja w zakresie nauk przyrodniczych dla uczniów naszej szkoły.

maj
19

Wolność czy odpowiedzialność? Dnia 08.05.2015r. uczniowie klasy 2LO wzięli udział w projekcie pt. „ Czym jest wolność i odpowiedzialność”. Zajęcia prowadziły studentki Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. Studentki pedagogiki, żeby porozmawiać z młodymi ludźmi na tak ważne tematy, odwołały się do tekstów słynnego egzystencjalisty Sartre. 'a. Młodzież podzielona na grupy ustalała czym jest dla nich wolność i odpowiedzialność oraz interpretowała tekst filozoficzne. Uczniowie zaangażowali się również w budowanie z klocków wylosowanych cytatów wielkich egzystencjalistów i później omawiali stworzone przez siebie konstrukcje. Było trochę zabawy połączonej z nauką. Na koniec zajęcia projektowe zostały podsumowane. Każdy wyraził swoje refleksje, przemyślenia jakie wyniósł z przeprowadzonego projektu.

Alicja Mirkowska – uczennica Zespołu Szkół w Głuchołazach

maj
15

Spotkanie z Urszulą Kozłowską Uczennice naszej szkoły w dniu 15 maja 2015r. Aneta Burdzik i Agnieszka Grabowska pod opieką nauczyciela bibliotekarza Marioli Śnieżek uczestniczyły w spotkaniu z opolską pisarką panią Urszulą Kozłowską. Tematem spotkania była jej nowa książka pt ,, Nie budźcie mnie ze snu’’. Autora przedstawiła nam warsztat pisarski oraz zaprezentowała swoją poezje. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni ze spotkania, tym bardziej ze Gość Dyskusyjnego Klubu książki przy Centrum Kultury w Głuchołazach okazał się osobą niezwykle miłą, ciepłą i komunikatywną. Po spotkaniu nasze uczennice miały okazję porozmawiać o ciekawej życiowej tematyce utworów autorki.

Uczennice 2LO

maj
15

Biesiada czytelnicza Dnia 15 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Biesiadzie Czytelniczej zorganizowanej przez MiGBP w Głuchołazach. Jedną z imprez było czytanie utworów Jana Brzechwy dla mieszkańców naszego miasta. Uczennice 2LO Aneta Burdzik i Agnieszka Grabowska oraz uczeń 2TI Damian Dobrzycki w sposób artystyczny przedstawili sześć wierszy poety godnie reprezentując Zespół Szkół w Głuchołazach. Kibicowały im uczennice klasy III Ti oraz nauczyciel bibliotekarz Mariola Śnieżek. W ramach biesiady nasza młodzież obejrzała również interesującą wystawę rysunków tematycznie związaną z utworami Jana Brzechwy , a wykonanymi przez głuchołaskie dzieci.

Uczennice 2LO

maj
11

Jak można spędzić dzień bez komputera? Takie motto przyświecało naszej niecodziennej wizycie… W dniach 11 i 12 maja uczennice klasy II Lo – Monika Woś, Wiktoria Palarczyk i Kamila Ponikiewska – odwiedziły głuchołaskie Przedszkole nr 2, aby wesoło i kreatywnie spędzić czas w towarzystwie przedszkolaków. Impreza stanowiła nawiązanie do obchodzonego dnia 3 maja Dnia bez Komputera.
W trakcie spotkania uczennice czytały bajki Jana Brzechwy (w 2015 roku obchodzimy 115 rocznicę urodzin pisarza) oraz zadawały przedszkolakom rozmaite zagadki. Starały się w ten sposób zachęcić dzieci do kontaktu z książkami, które będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Po lekturze przyszedł czas na śpiewy i tańce. Dzieci bardzo entuzjastycznie zareagowały na propozycję wspólnej zabawy. Spotkanie zakończyła podróż wesołym pociągiem oraz wręczenie pamiątkowych kotylionów wszystkim uczestnikom imprezy. Radość i pozytywne emocje sprawiły, że przez chwilę wszyscy poczuliśmy się jak kilkuletnie dzieci …
Nasza inicjatywa miała na celu uświadomienie dzieciom , że za sprawą komputerów mogą tak wiele przeoczyć. Wirtualny świat – choć tak atrakcyjny i niejednokrotnie przydatny – nigdy nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem, realnych emocji, wrażeń.

M. N.

maj
07

PODSTĘPNE WZW W miesiącu kwietniu 2015r. w Zespole Szkół w Głuchołazach został przeprowadzony program edukacyjny w zakresie profilaktyki zakażeń HBV i HCV „Podstępne WZW”. Realizatorami programu były: pedagog szkolny mgr Izabela Kurowska i pielęgniarka szkolna mgr Dorota Kózka. Program przeznaczony był dla uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych. Celem programu było podniesienie poziomu wiedzy z zakresu przeciwdziałania zakażeniom WZW. Uczniowie dowiedzieli się jak unikać sytuacji narażenia na zakażenie, jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażenia oraz otrzymali ciekawe materiały edukacyjne.



maj
03

„Witaj Maj, Trzeci Maj …” Dnia 3 maja reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w obchodach 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.
Uroczystości rozpoczęła msza w intencji Ojczyzny w głuchołaskim Kościele Parafialnym. Po mszy reprezentacje szkół oraz innych instytucji publicznych przemaszerowały ulicami miasta pod Pomnik Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej. Przed południem, po przemówieniu Burmistrza Głuchołaz, delegacja Zespołu Szkół złożyła kwiaty pod pomnikiem, składając tym samym wyraz pamięci i uznania dla tych wszystkich, którzy poświęcili swoje życie dla wolności i świetności Rzeczpospolitej.

M.N.



maj
01

„WOJEWÓDZKIE ŚWIĘTO SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO – największa w historii impreza promująca szkolnictwo zawodowe Natalia Niemen, MATE.O i Maleo Reggae Rockers to wyjątkowe gwiazdy, które uświetniły obchody Wojewódzkiego Święta Szkolnictwa Zawodowego. W trakcie imprezy reprezentacja Zespołu Szkół promowała nasze osiągnięcia i prezentowała ofertę edukacyjną na nadchodzący rok szkolny. W spotkaniu uczestniczyło ponad 3000 mieszkańców województwa opolskiego.
Organizatorzy Święta zadbali o niezwykle atrakcyjne nagrody, rozlosowywane wśród uczestników spotkania. Ci, którym los sprzyjał spędzą weekend w luksusowym hotelu, spróbują swoich sił podczas kursu driftingu lub odbędą podniebną podróż helikopterem. Dla wszystkich uczestników przygotowano poczęstunek, szkolne gadżety promocyjne, a także inne niespodzianki, które towarzyszyły temu wydarzeniu.
Cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować naszą szkołę na skalę województwa. W imprezie uczestniczyli uczniowie z klasy I Tih, II Lo, III Ti oraz IV Ti. Organizatorem było Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu. Udział w imprezie był bezpłatny.

Wiktoria Palarczyk, uczennica klasy II Lo

kw
30

AKADEMIA NOWOCZESNEGO PATRIOTYZMU 29.04.2015 W dnia 4-6 maja 2015r. uczniowie klasy drugiej liceum ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Głuchołazach wezmą udział w ciekawym projekcie: Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu.
Realizatorem przedsięwzięcia jest Klub Jagielloński od 2009 r. (wcześniej pod nazwą Akademii Dojrzałych Obywateli). Akademia polega na prowadzeniu w szkołach ponadgimnazjalnych cyklu całodniowych innowacyjnych symulacji oraz zajęć typu case study poświęconych polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra parlamentarna wzorowana na nowoczesnych symulacjach RPG) i systemowi samorządowemu (symulacje pracy gminy, samorządowe studia przypadków, spotkanie z przedstawicielem rady gminy) oraz zakłada zrealizowanie z uczniami projektu społecznego w myśl nowoczesnego patriotyzmu. Akademia wyrasta zatem z pasji do politologii, nauk społecznych oraz działalności obywatelskiej, którą prowadzący chcą dzielić się z uczniami. Drugą inspiracją jest przekonanie, że najlepiej uczyć „Wiedzy o społeczeństwie” poznając rzeczywiste mechanizmy rządzące życiem publicznym. Dlatego każde zajęcia opierają się na specjalnie przygotowanym scenariuszu, który pozwoli nie tylko poznać teorię, ale przede wszystkim zrozumieć praktykę. Dzięki Akademii uczniowie nie tylko będą bardziej świadomymi obywatelami, ale przede wszystkim staną się nowoczesnymi patriotami, którzy wolą działać dla innych, niż pielęgnować „kult CV”. Wszystkie informacje o projekcie można znaleźć na stronach:
www.anp.kj.org.pl
www.kj.org.pl



kw
24

Zakończenie klasy IV technikum informatycznego w Zespole Szkół w Głuchołazach. Dnia 24 czerwca 2015 roku po raz ostatni spotkaliśmy się w gronie naszych kolegów i koleżanek z IV klasy technikum informatycznego. Wychowawczyni pani Monika Kubowicz wraz z panią dyrektor Marzeną Grubiak wręczyły listy gratulacyjne rodzicom natomiast uczniom wyróżnienia i świadectwa z czerwonym paskiem. Oto wyróżnieni: Michał Opiełka - średnia 5,74, Przemysław Mazurkiewicz - średnia 5,0, Mariusz Sokołowski średnia -5,0, Damian Krzemień - średnia 4,75 oraz Wioleta Rał – średnia 4, 75. Nauczyciele z innych przedmiotów również obdarowali absolwentów wyróżnieniami i nagrodami za wysokie osiągnięcia w sporcie oraz za zajęcie wysokich miejsc w konkursach językowych i przedmiotowych. Klasa III technikum przygotowała część artystyczną. Przedstawili zapożyczony od „Kabaretu Młodych Panów” skecz pt. „Lala” oraz zaśpiewali piosenkę „Akademia Pana Koksa – 100 na klatę, 100 na nogi”. Przed absolwentami egzamin dojrzałości. Mamy nadzieję, że wynik tego egzaminu będzie pozytywny. Życzymy Wam zrealizowania najbliższych planów związanych z kontynuowaniem edukacji lub poszukiwaniem pracy oraz doskonalenia umiejętności podejmowania właściwych decyzji. POWODZENIA 

Paulina Podstawska – uczennica klasy II LO w Zespole Szkół w Głuchołazach.



kw
20

SKOK WZWYŻ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW 18.04.2015 Dnia 18 kwietnia (sobota) reprezentanci Zespołu Szkół w Głuchołazach uczestniczyli w zawodach gminnych- skok wzwyż dziewcząt i chłopców podczas których rywalizowali z zawodnikami PG NR 1i2 w Głuchołazach.

Skład drużyny ZS:

Dziewczęta:
Monika Woś 2lo
Karolina Maślanka 3ti
Dominika Babiec 3ti

Chłopcy:
Łukasz Staszkiewicz 4ti
Damian Krzemień 4ti
Szymon Dubyk 1ti
Adrian Ogrzewalski 2ti
Maciej Stychno 3ti

Zawodnicy godnie i z dużym zaangażowaniem rywalizowali z kolegami z głuchołaskich gimnazjów. Zawody zakończyły się dużym sukcesem dla naszych uczniów . W kategorii ogólnej chłopców i dziewcząt zdobyli złote i srebrne medale, a w kategorii szkół ponadgimnazjalny podium w całości należało do Zespołu Szkół.

Wyniki:

Dziewczęta:
I Miejsce – Monika Woś 2lo
II Miejsce – Karolina Maślanka 3ti
III Miejsce – Dominika Babiec 3ti

Chłopcy:
I Miejsce – Łukasz Staszkiewicz 4ti
II Miejsce – Damian Krzemień 4ti
III Miejsce – Szymon Dubyk 1ti
Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom.





kw
20

Warsztaty w ramach Szkolnych Ośrodków Kariery Dnia 20 kwietnia uczniowie klasy pierwszej Technikum Hotelarskiego wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Regionalne Centrum Kształcenia Zawodowego w Opolu. W ramach warsztatów zaprezentowana została platforma edukacyjna „Wirtualna Firma”. Ponadto odbyły się konsultacje informatyczne, księgowe i branżowe. Konsultacji udzielali profesjonaliści z biznesu.

kw
20

Kolejny sukces Michała Michał Opiełka otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie matematycznym "Nie bój się dużych liczb", zrealizowanym przez firmę Gambit.

kw
15

Gone with the wind
Z okazji 150.rocznicy zakończenia Wojny Secesyjnej w USA, 15 kwietnia 2015r. w naszej szkole miał miejsce Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Książce Margaret Mitchell pt. „Gone with the wind”. Celami konkursu, zorganizowanego przez nauczyciela języka angielskiego p. Jacka Marcinkowskiego, było szerzenie wiedzy o historii USA, zapoznanie się z literaturą amerykańską, poszerzanie bazy słownikowej z języka angielskiego i propagowanie czytelnictwa.
Wspaniałą oprawę stanowiły plakaty wykonane przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 2 w Głuchołazach, pod kierunkiem p. Anny Rybotyckiej.

Do konkursu zgłosili się uczniowie następujących szkół:
1. Hotelová škola Vincenze Priessnitze w Jeseníku (Republika Czeska)
2. Zespół Szkół Ogólnokształcących „Carolinum” w Nysie (z Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 4)
3. Liceum Ogólnokształcące w Głuchołazach
4. Publiczne Gimnazjum nr 1 w Głuchołazach
5. Zespół Szkół i Placówek Oświatowych „Rolnik” w Nysie
6. Zespół Szkół w Głuchołazach

Impreza składała się z trzech części:
A. Konkursu właściwego
B. Spotkania z zaproszonym gościem
C. Programu artystycznego połączonego z przyznaniem nagród.

W części A uczestnicy konkursu rozwiązywali test w języku angielskim składający się z 28 pytań o różnym stopniu trudności – od pytań typu „prawda-fałsz” do pytań otwartych, w których należało krótko wypowiedzieć się na dany temat. Celem było sprawdzenie znajomości książki „Gone with the wind”.

Część B uświetnili swoją obecnością pan Andrew N. Caruso, Konsul Generalny USA w Krakowie i pani Elżbieta Konarska, odpowiedzialna w Konsulacie za public affairs. Pan Konsul przeprowadził prezentację na temat historii USA, zademonstrował oryginalną szablę z okresu Wojny Secesyjnej, a następnie odpowiadał na pytania uczestników konkursu i uczniów ZS Głuchołazy. Spotkanie odbyło się w atmosferze bezpośredniości i serdeczności dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pana Konsula.

W części C miała miejsce kolejna wizyta-niespodzianka: „z zaświatów” przybył do nas „Prezydent Abraham Lincoln” (Piotr Mazur, kl.2ti) w towarzystwie jankeskiego żołnierza (Mateusz Zawiślak, 2ti). „Pan Prezydent” powitał zgromadzonych, pochwalił plakaty wykonane w ramach konkursu „Ważne postacie i fakty z historii USA”, również zorganizowanego przez p. J.Marcinkowskiego. Następnie „Prezydent Lincoln” obejrzał mini-spektakl, przedstawiający finałową scenę powieści „Gone with the wind”. W role Scarlett i Rhetta wcielili się Alicja Mirkowska (2LO) i Damian Dobrzycki (2ti). W dalszej części nastąpiło rozdanie wyróżnień i nagród w konkursach plastycznym i literacko-historycznym.

• Autorzy zwycięskich plakatów to:
1. Marcin Waszczuk (PG2 kl. 3b)
2. Dominika Grabowska i Paulina Kręcichwost (PG2 kl. 3e)
3. Alicja Szewczyk i Stella Wnuk (PG2 kl. 3c)

• W konkursie wiedzy o książce czołowe lokaty zajęli:
1. Paulina Struś (ZSPO Nysa „Rolnik”)
2. Wiktoria Rola (LO Głuchołazy)
3. Patrycja Margazyn (ZSO Nysa „Carolinum”)
4. Wera Więcek (ZSPO Nysa „Rolnik”)
5. Sandra Migacz (ZSO Nysa „Carolinum”)

• Wyróżnieni zostali:
 Dominika Michalewska (ZSO Nysa „Carolinum”)
 Karolina Jarząbek (ZSPO Nysa „Rolnik”)
 Gabriela Mirek (ZSPO Nysa „Rolnik”)
 Klaudia Mochoń (PG1 Głuchołazy -!!! GRATULACJE!!!)
 Karolina Migus (ZSPO Nysa „Rolnik”)

Wyżej wymienieni uczniowie otrzymali cenne nagrody, w postaci książek, sprzętu elektronicznego i różnorakich gadżetów, ufundowane przez niniejszych sponsorów:
• Konsulat Generalny USA w Krakowie,
• Fabryka Armatury Przemysłowej „Wakmet” w Bodzanowie,
• „Centrum Palet” Mariusz Sysak w Głuchołazach,
• Wydawnictwo Macmillan,
• Wydawnictwo Pearson-Longman,
• Schattdecor w Głuchołazach
Wspaniały catering zapewniła Sieć Sklepów Spożywczych „Lidl” w Głuchołazach.
Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za ich pomoc i zaangażowanie.

Pragnę podziękować panu Andrew N. Caruso, Konsulowi Generalnemu USA w Krakowie, który zechciał uświetnić nasz konkurs swoją obecnością i przeprowadzić spotkanie z młodzieżą. Dzięki temu uczestnicy konkursu i uczniowie naszej szkoły mieli okazję być świadkami pierwszej – jedynej jak dotąd – w naszym mieście wizyty Konsula USA. Osobne podziękowania kieruję do pani Elżbiety Konarskiej, która dołożyła wszelkich starań, by ta wizyta doszła do skutku. O tym, że obojgu naszym gościom udało się wytworzyć swobodną atmosferę przyjacielskiego spotkania świadczy sesja fotograficzna na koniec konkursu, podczas której każdy miał okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ponownie gratuluję i dziękuję uczestnikom (zwłaszcza z gimnazjów!) obu konkursów oraz nauczycielom, którzy ich przygotowywali i wzięli udział w pracach komisji konkursowej. Cieszy duża liczba uczniów (aż 35!) konkursu literacko-historycznego, która świadczy o tym, że są jeszcze wśród młodzieży tacy, którzy czytają książki, nawet w języku angielskim.

Jacek Marcinkowski


kw
13

Moje inspiracje językiem niemieckim W kwietniu nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu z języka niemieckiego: „Moje inspiracje językiem niemieckim”.
Laureatkami zostały:
1. miejsce Paulina Bławicka,
2. miejsce Wioleta Rał,
3. miejsce Katarzyna Boryka.
Wszystkie panie są uczennicami klasy IV technikum. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas wielkanocnego apelu szkolnego.
Organizator konkursu: Pani Monika Kubowicz raz jeszcze dziękuje wszystkim uczestnikom .
M.K.

kw
13

Akcja WIELKAnocna paczka w Zespole Szkół. Okres przedświąteczny ponownie zmobilizował nas do działania na rzecz mieszkańców naszej gminy. Po sukcesie akcji Świąteczna paczka, zorganizowanej w grudniu, Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Głuchołazach zaproponował uczniom oraz nauczycielom przygotowanie kolejnych podarunków - tym razem z okazji Świąt Wielkanocnych. I ponownie społeczność naszej szkoły nie zawiodła! Dzięki zaangażowaniu nauczycieli oraz uczniów, udało nam się przygotować 10 ogromnych paczek, które w przedświąteczną środę dostarczyliśmy do siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom uczniów naszej szkoły, a także członkom Młodzieżowej Rady Miejskiej za zaangażowanie i wsparcie. Dzięki naszej współpracy sprawiliśmy nie lada niespodziankę obdarowanym, czego wyrazem jedno z podziękowań, które otrzymaliśmy: M. N.




kw
10

Sukces Michała Ogromne gratulacje dla Michała Opiełki, który zdobył I miejsce w ogólnopolskim konkursie matematycznym: „Nie bój się dużych liczb”!
Nie bój się dużych liczb to prezentacja zadania maturalnego z 2013 r. Na podstawie zawartych w niej informacji należało udzielić odpowiedzi na pytanie konkursowe. A odpowiedź nie była łatwa – oto ona: sześćset siedemnaście duodecyliardów dwadzieścia trzy duodecyliony sto czterdzieści cztery undecyliardy czterysta szesnaście undecylionów siedemset trzydzieści trzy decyliardy sześćset trzydzieści trzy decyliony pięćset trzydzieści pięć nonyliardów siedemset sześćdziesiąt trzy nonyliony trzydzieści oktyliardów dziewięćdziesiąt trzy oktyliony siedemset dwadzieścia jeden septyliardów dwieście siedemdziesiąt cztery septyliony dziewięćset pięćdziesiąt jeden sekstyliardów siedemset czterdzieści sześć sekstylionów osiemset trzydzieści siedem kwintyliardów sześćset sześćdziesiąt osiem kwintylionów dziewięćset jeden kwadryliardów osiemset dwadzieścia trzy kwadryliony sto dwadzieścia cztery tryliardy dwanaście trylionów czterysta dwanaście biliardów sześćset osiemdziesiąt dwa biliony trzysta dwa miliardy osiemset pięćdziesiąt pięć milionów osiemset trzydzieści dziewięć tysięcy siedemset czterdzieści cztery.

Aleksandra Brych.

ma
31

Rusz się po zdrowie, czyli … Zespół Szkół wita wiosnę! Uroczyste powitanie wiosny na stałe wpisało się w kalendarz imprez naszej szkoły. W tym roku dnia 23 marca uczniowie bawili się wspólnie na turnieju siatkarskim oraz rywalizowali w owocowo – warzywnych konkursach. Impreza odbywała się pod hasłem „Rusz się po zdrowie” i jej celem było propagowanie zdrowego stylu życia. Tradycyjnie przygotował ją Samorząd Uczniowski. Pani Pyra pełniła funkcję sędziego turnieju siatkarskiego, zaś głównym organizatorem była pani Małgorzata Nastasowska- opiekun SU.
Na początku uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych i zapoznano ich z planem Pierwszego Dnia Wiosny. Następnie wszyscy uczestnicy zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy. Chłopcy przystąpili do międzyklasowego turnieju piłki siatkowej, dziewczyny natomiast udały się na zajęcia aerobiku oraz fitness, prowadzone przez uczennice klasy II LO - Monikę Woś i Kamilę Ponikiewską. W rozgrywkach piłki siatkowej zwyciężyła drużyna reprezentująca klasę II Ti, pokonując w zaciętym meczu kolegów z klasy I Ti. Na trzecim miejscu podium uplasowali się tegoroczni maturzyści – reprezentanci klasy IV Ti.
Podczas drugiej części imprezy uczniowie wzięli udział w owocowo – warzywnych konkursach. Pod czujnym okiem przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego – Wiktorii Palarczyk - panie tworzyły owocowe stworki, panowie natomiast warzywne pojazdy. W rywalizacji dziewcząt zwyciężyła Adriana Gancarz, która zrobiła najzabawniejszego owocowego ludzika; wśród chłopców zwyciężył Damian Dobrzycki, który stworzył innowacyjną eko – żaglówkę.
Powitanie Wiosny nie mogło obyć się bez Marzanny, dlatego uwieńczeniem dnia pełnego pozytywnej energii był konkurs plastyczny. Uczestnicy tworzyli oryginalne Marzanny – powstały zarówno rysunki, jak i kolaże oraz rzeźby. W konkursie „Marzanna – Zimowa Panna” zwyciężyła reprezentacja dziewczyn z klasy III Technikum Informatycznego, w składzie: Marta Borecka, Marlena Czop, Emilia Kleizand, Karolina Maślanka, Marta Skrzypczak.
Wysiłki uczniów oceniała komisja sędziowska w składzie:
Wiktoria Palarczyk, Monika Woś, Kamila Ponikiewska – konkursy „Owocowy Stworek” oraz „Kanapkowy Pojazd”;

Mgr Małgorzata Nastasowska – konkurs „Marzanna – Zimowa Panna”.
Głównym celem całej imprezy była integracja uczniów i zabawa w duchu zdrowej rywalizacji , a także motywowanie do zdrowego stylu życia oraz zniechęcanie do wagarów - by Dzień Powitania Wiosny nie był postrzegany jako Dzień Wagarowicza. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż wszyscy uczestnicy imprezy „Rusz się po zdrowie” sumiennie zaangażowali w zajęcia gimnastyczne oraz zmagania konkursowe. W czasie rozgrywek panowała wspaniała atmosfera, uczniowie świetnie się bawili, rywalizowali ze sobą w duchu fair – play.
A teraz nie pozostało nam nic innego, jak cierpliwe wypatrywanie WIOSNY!

Kamila Ponikiewska, klasa II LO

ma
31

Pierwszy dzień wiosny na sportowo w ZS. Dnia 23 marca w Zespole Szkół zorganizowany został przez Samorząd Uczniowski międzyklasowy turniej piłki siatkowej z okazji pierwszego dnia wiosny. Na placu boju stawiło się 6 zespołów, zostało rozegranych łącznie 15 meczów (każda drużyna rozegrała 5 spotkań). W zaciętym finale zmierzyły się dwie klasy z najlepszym bilansem. Drużyny rywalizujące o miano zwycięzcy stoczyły zacięte 3 sety. Mecz obfitował w emocje i momentami przypominał starcie o olimpijskie złoto. W ostatecznym rozrachunku zwycięzcą turnieju została klasa 2 TI, triumfując nad pierwszym zespołem klasy 1 TIH. Trzecie miejsce przypadło klasie 4 TI. Do podium niewiele zabrakło klasie 3 Technikum Informatycznego. Ostatnie lokaty tj. piąta oraz szósta przypadły kolejno klasom 1 ZW i 1 TIH (II drużyna).

Końcowy bilans drużyn: (miejsce, klasa, wygrane sety, przegrane sety)
1. 2TI 6-2
2. 1TIHa 5-3
3. 4TI 3-2
4. 3TI 2-3
5. 1ZW 2-3
6. 1TIHb 0-5

Piotr Mazur, klasa II Ti

ma
20

Klasowe zmagania z matematyką czyli udział w Międzynarodowym Konkursie „Matematyka bez Granic” 10 marca uczniowie klasy 1 technikum informatycznego i hotelarskiego wzięli udział w XXVI edycji międzynarodowego klasowego konkursu „Matematyka bez Granic”. Cały zespól zmagał się z ciekawymi zadaniami, które pokazywały możliwości zastosowania matematyki w życiu codziennym i różnych dziedzinach nauki. W czasie trwania konkursu uczniowie wykazali się umiejętnościami współpracy i podziału zadań w grupie, pomysłowością, wyobraźnią i zdolnościami językowymi, gdyż jedno zadanie sformułowane było w języku obcym i również w tym języku należało zapisać rozwiązanie. Wyniki w kwietniu.


ma
07

Sukces biegaczek Dnia 07 marca odbyły się w Korfantowie Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Biegach Przełajowych. Z zawodów z madalami wróciły dwie uczennice LO: Kamila Ponikiewska oraz Monika Woś. Kamila zdobyła dwa złote medale a Monika dwa srebrne. Serdecznie gratulujemy.


ma
06

Ladies night Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół , we współpracy z Młodzieżową Radą Miejską, zorganizował dnia 6 marca LEJDIS NIGHT. W piątkowy wieczór o godzinie 18.00 w Centrum Kultury konsultantki z firmy AVON przeprowadziły szkolenie kosmetyczne dotyczące pielęgnacji dłoni i tym samym zainicjowały nasze spotkanie. W międzyczasie przybyli goście wypełnili kupony konkursowe, spośród których zostały rozlosowane nagrody w postaci drobnych kosmetycznych upominków, ufundowanych przez firme AVON.
Kolejną atrakcją wieczoru była projekcja trzech filmów - niespodzianek. W przerwie między seansami filmowymi wyłoniliśmy kolejnych zwycięzców – tym razem nagrodami były bony na usługi fryzjerskie i kosmetyczne, a także talony na dowolną pizzę w Adrenalina Cafe. Imprezę umilił słodki poczęstunek ufundowany przez Intermarche oraz piekarnię Rogal. Wielkie podziękowania dla Konsultantek firmy AVON za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu imprezy. Ponadto wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę wszystkich, którzy wsparli nasze działania!


ma
03

KOALA Zapraszamy do udziału w pilotażowej edycji nowego konkursu Koala (Kombinatoryka, Algorytmy, Logika) adresowanego do gimnazjalistów i uczniów szkol ponadgimnazjalnych. Jest to konkurs z pogranicza matematyki i informatyki, ale odbywa się bez dostępu do komputerów.
Konkurs wywodzi się z Australii i ma przebieg analogiczny do Kangura. Pod nazwą Australian Informatics Competition został utworzony w 2005 r przez fundację Australian Mathematics Trust. W samej Australii i Oceanii bierze w nim udział rocznie ok. 7000 uczniów. W Polsce konkurs odbył się w ubiegłym roku w Wielkopolsce, a w tym roku będzie także na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie (na australijskich zadaniach). Konkurs ma na celu popularyzację związków między matematyką i informatyką oraz ukazanie informatyki jako nauki, do której uprawiania potrzeba matematycznej umiejętności logicznego, dedukcyjnego myślenia. Przy rozwiązywaniu zadań nie używa się komputera i nie potrzeba do nich umiejętności programowania, prezentują one natomiast elementy matematyki związane z informatyką i mogą stanowić swoisty test zdolności informatycznych dla osób, które nie miały nic wspólnego z programowaniem ani algorytmiką.
Przykładowe zadania treningowe dostępne są na stronie WWW V LO w Poznaniu, które koordynuje edycję wielkopolską. http://koala.vlo.poznan.pl/przykladowe-zadania
Zawody odbywają się w szkole 13 III o godzinie 8.00 i trwają 45 minut.

ma
02

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym … Historia to świadek dziejów, źródło prawdy, pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości.
(Tytus Liwiusz)

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, obchodzony corocznie dnia 1 marca, poświęcony pamięci o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Stanowi wyraz hołdu dla żołnierzy działających w konspiracji - za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
W ostatnich latach ich bohaterska postawa i tragiczna historia coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Wzrost zainteresowania nie wynika jedynie z faktu, iż dzieje Zapomnianych Bohaterów były przez wiele lat zakłamywane bądź przemilczane …
Uczniowie Zespołu Szkół , pragnąc uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych, przygotowali okolicznościową gazetkę. Oby losy żołnierzy powojennego podziemia kształtowały nasz patriotyzm, inspirowały do działania na rzecz wspólnego dobra i stanowiły doskonałą lekcję historii …

lu
27

Summa Summarum Podsumowanie pracy Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół w I semestrze roku szkolnego 2014/ 2015 Motywowani potrzebą zachęcania uczniów do podejmowania działań na rzecz klasy i szkoły, w I semestrze trwającego roku szkolnego udało nam się zrealizować wiele przedsięwzięć, które wynikały z naszego planu pracy. Nasze działania mają na celu uatrakcyjnienie życia szkolnego, próbę zagospodarowania uczniom czasu wolnego oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności. Dlatego też tak ważna jest aktywna postawa członków Samorządu Uczniowskiego, dzięki której udało nam się zrealizować wiele przedsięwzięć ...

(nie) CZYTASZ – (nie) ŻYJESZ
Miesiąc Bibliotek Szkolnych (październik) stanowił doskonałą okazję do zainicjowania akcji promującej czytanie. W związku z czym ogłosiliśmy konkurs plastyczny pod hasłem (nie) CZYTASZ – (nie) ŻYJESZ. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem – szczególnie wśród przyszłych informatyków (aktualnie uczniów klasy I Tih) objawiły się talenty plastyczne. Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Uśmiech dla wszystkich!
Listopadową tradycją Zespołu Szkół są obchody Dnia Życzliwości. 21 listopada staramy się przypomnieć społeczności szkolnej jak ważne jest okazywanie sympatii oraz szacunek dla drugiego człowieka. W Dzień Życzliwości 2014, inspirowani ideą serdeczności, przygotowaliśmy wesołe dekoracje oraz słodki poczęstunek.

ABRAKADABRA, czary i magia...
W dniu 2 grudnia Samorząd Uczniowski zorganizował dzień wróżb i konkursów. Do Zespołu Szkół przybyły trzy wróżki, by odkryć przed uczniami karty przyszłości i zdradzić, co ich czeka poza sumienną nauką. Młodzież mogła ponadto wziąć udział w konkursach, w których wyłoniliśmy mistrza obierania jabłek, najszybszego „przyszywacza” guzików oraz krzyżówkowego prymusa.

Mikołajkowy Czerwony Korowód
W mijającym roku uczniowie Zespołu Szkół byli zapewne wyjątkowo grzeczni, ponieważ Mikołaj przybył do nas dwukrotnie! Aby tradycji stało się zadość nie obyło się bez prezentów… W piątek, 5 grudnia, lekcje umilił słodki poczęstunek, przygotowany przez uczennice klasy II Liceum Ogólnokształcącego. W poniedziałek natomiast przybył Mikołaj i zaprosił nauczycieli i uczniów na seans filmowy w Centrum Kultury w Głuchołazach. Na tę wyjątkową okazję uczniowie ubrali czerwone mikołajkowe czapki i powędrowali Czerwonym Korowodem przez ulice Głuchołaz.

... cokolwiek w życiu dajesz od siebie, dostajesz z powrotem!
Grudzień to czas wyjątkowy, bo przynosi dobro oraz naturalną potrzebę dzielenia się nim. Inspirowani potrzebą czynienia dobra zorganizowaliśmy, we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Głuchołazach, IV edycję akcji Świąteczna Paczka. W tym roku, dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły, udało nam się przygotować 12 paczek z podarunkami dla rodzin będących w trudnej sytuacji finansowej. Z roku na rok akcja cieszy się coraz większą popularnością, czego wyrazem zainicjowana w tym roku współpraca z Młodzieżową Radą Miasta, której członkowie również przygotowali ogromną paczkę dla jednej z rodzin.

Podaj łapę!
Okres przedświąteczny zmobilizował nas także do okazania troski potrzebującym zwierzętom, dlatego zorganizowaliśmy zbiórkę karmy, koców i misek dla podopiecznych Nyskiego Pogotowia Adopcyjnego "Łapa". Ponadto przekazaliśmy nyskiej organizacji pieniądze, które zebraliśmy dzięki sprzedaży ciast podczas szkolnych Andrzejek.

Kiermasz Bożonarodzeniowy
Aby wprowadzić społeczność szkolną oraz Rodziców naszych uczniów w wyjątkową atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Głuchołazach przygotował Kiermasz Świąteczny. Wydarzenie cieszyło się sporą popularnością, a piękne ozdoby świąteczne kusiły bogactwem kolorów i różnorodnością form - od tradycyjnych stroików wykonanych z szyszek, poprzez oryginalne makaronowe choinki, po inspirowane stylem skandynawskim wieńce i świeczniki.
W II semestrze Samorząd Uczniowski kontynuuje zainicjowany w październiku międzyklasowy konkurs MASTER CLASS, w którym klasy rywalizują o miano Gospodarza Zespołu Szkół. Ponadto przed nami wiele nowych wyzwań, inicjatyw, planów ...
Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy nam kibicują i wspomagają naszą pracę!
Członkowie Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół wraz z opiekunem - mgr Małgorzatą Nastasowską
M.N.

lu
27

Uczniowie Zespołu Szkół w Głuchołazach lecą do Genewy. W roku szkolnym 2014/2015, Zespół Szkół w Głuchołazach, bierze udział w projekcie "Opolskie Szkolnictwo Zawodowe Bliżej Rynku Pracy", realizowanym przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu. W ramach wyżej wymienionego projektu, organizowany jest wyjazd na 85 Międzynarodowe Targi Motoryzacyjne w Genewie.
Dziesięcioro uczniów z 3 klasy Technikum Informatycznego, będzie miało szansę zobaczyć nowinki w świecie samochodów oraz zapoznać się z nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w motoryzacji.
Uczniowie: Dariusz Hołubiec, Adriana Gancarz, Marta Borecka, Szymon Sakowicz, Emilia Kleizand, Marta Skrzypczak, Karolina Maślanka, Patryk Pasoń, Przemysław Stokłosa oraz Marcin Charęza, wraz z opiekunem mgr inż. Piotrem Razikiem, wylecą do Genewy z Krakowa dnia 12 marca. Podczas swojego pobytu za granicą zwiedzą, nie tylko Genewę, ale i Mediolan.
Życzymy naszym uczniom udanego pobytu w ojczyźnie zegarków.

lu
16

Giełda zawodów Dnia 19 lutego 2015r. Zespół Szkół w Głuchołazach gościł w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Głuchołazach na zorganizowanej po raz pierwszy giełdzie zawodów. Na sali gimnastycznej prezentowało się 13 szkół z Głuchołaz, Nysy, Prudnika, Tułowic i Kędzierzyna Koźla.
Stanowisko naszej szkole było oblegane przez uczniów, zaprezentowaliśmy grę, do której mapy zaprojektował uczeń drugiej klasy technikum – Piotr Mazur. Dziewczyny z klasy liceum oraz technikum hotelarstwa rozmawiały z uczniami i rozdawały ulotki. Z racji tego, że była to giełda zawodów nasze fryzjerki Ada Zamojska i Ola Staliś, dzięki uprzejmości Pani Wandy Rożek, zaprezentowały swoje umiejętności. Paweł Piszczek częstował wypiekami z piekarni Pana Zbigniewa Juziuka, w której uczy się zawodu piekarz.
Spotkanie miało na celu zaprezentowanie uczniom klas trzecich oferty Zespołu Szkól w Głuchołazach na rok szkolny 2015/2016.
Jest co prezentować, ponieważ oferta jest bogata:

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły.
lu
16

Wizyta hotelarzy w Centrum Informacji Turystycznej Dnia 13 lutego 2015 r. klasa 1 Technikum Hotelarskiego w ramach wycieczki przedmiotowej udała się do Centrum Informacji Turystycznej w Głuchołazach. Pani Krystyna Jankowy oraz Pan Mariusz Wyszkowski – pracownicy centrum, opowiedzieli młodzieży o swojej pracy w branży turystycznej. Przedstawili również bazę noclegową naszej gminy, która ku zdziwieniu uczniów liczy aż 54 obiekty noclegowe różnej kategorii, od drobnych gospodarstw agroturystycznych po nowo powstałe hotele 3 i 4 gwiazdkowe o wysokim standardzie. Pracownicy CIT podkreślali, że w pracy hotelarza oprócz wiedzy i profesjonalizmu ważna jest także pasja.

lu
10

Wydarzenia w Zespole Szkół w Głuchołazach w I semestrze. WRZESIEŃ

1.Rozpoczęcie roku 1 września w Zespole Szkół w Głuchołazach o godz. 9.00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015, na które został zaproszony Wicestarosta Jerzy Dunaj .
2. Nyski Festiwal Nauki W tegorocznym Nyskim Festiwalu Nauki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie w dniu 10 września 2014r., ponownie uczestniczyła młodzież naszej szkoły.
3. Nie ilość, a jakość” Teksty od wieków były pisane, aby utrwalać najważniejsze wydarzenia z życia ludzi.18 września w Zespole Szkół w Głuchołazach odbyła się wyjątkowa lekcja języka polskiego. Mały na niej miejsce nietypowe warsztaty. Uczniowie 2 klasy Liceum Ogólnokształcącego pod przewodnictwem Pana Pawła Koniecznego poznawali tajniki rzetelnego dziennikarstwa.
4. XII OGÓLNOPOLSKI BIEG ULICZNY SŁUŻB MUNDUROWYCH W GŁUCHOŁAZACH 20.09.2014 r. W sobotę 20.09.2014 r. nastąpiła inauguracja szkolnego roku sportowego dla dzieci i młodzieży szkół gminy Głuchołazy. Młodzi sportowcy stanęli do startu w biegu ulicznym . Biegi uczniowskie poprzedzały bieg główny na dystansie 10km. Zawodniczki i zawodnicy rozpoczęli swoje zmagania o godzinie 12:10 i rywalizowali do godz.13.15, startując w sumie w 14 biegach. Uczniowie Zespołu Szkół w Głuchołazach, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego, godnie reprezentowali szkołę w rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych. Występowali oni w następującym składzie: Dziewczęta: - Ponikiewska Kamila 2lo - Godzic Natalia 1tih
5. UDZIAŁ KLASY IV TI W WERNISAŻU MAGDALEY NAŁĘCZ 20 września 2014 roku w Ognisku Plastycznym w Głuchołazach odbył się wyjątkowy wernisaż znakomitej malarki Magdaleny Nałęcz. Klasa IV technikum informatycznego miała możliwość obejrzenia prac i poznanie artystki mieszkającej i tworzącej w Krakowie. Magdalena Nałęcz ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
6.Europejski Dzień Języków W dniu 23 września 2014 w naszej szkole po raz czwarty miały miejsce obchody Europejskiego Dnia Języków. Program Dnia, przygotowany przez nauczyciela języka angielskiego, pana Jacka Marcinkowskiego oraz uczennice z klasy 2 LO o profilu językowym i uczniów z klasy 2 Ti,
7. Zespół Szkół otrzymał certyfikat za udział w ogólnopolskim projekcie "Lepsza szkoła" realizowanym przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

PAŹDZIERNIK

1. WYWIAD Z KATARZYNĄ SZUMOWSKĄ - LAUREATKĄ KONKURSU POETYCKIEGO „OPOLSKI MÓL”.
2. Wyjazd do kina na film „Miasto 44” 1 października 2014 roku klasa 2 LO i 2 Ti pojechała do kina na film „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy.
3. Zawody w Bąkowie 09.10.2014roku w Bąkowie koło Kluczborka odbyły się Indywidualne Wojewódzkie Mistrzostwa w Biegach Przełajowych. Na zawodach Zespół Szkół reprezentowali uczniowie w składzie: Kamila Ponikiewska 2lo, Rafał Kostrzewski 2ti, Patryk Gracz 1ti, Łukasz Staszkiewicz 4ti. Uczniowie rywalizowali na dystansie 1400m dziewczęta, 2400m chłopcy. W klasyfikacji końcowej najlepiej zaprezentowała się Kamila Ponikiewska , która stanęła na podium zajmując III miejsce. Chłopcy uplasowali się w pierwszej dwudziestce w swojej kategorii wiekowej czyli po środku stawki.
4. Dzień Edukacji Narodowej 14 października uznawany jest jako Dzień Edukacji Narodowej. W ten jeden, jedyny dzień w roku nauczyciele maja swoje święto.
5. Przegląd małych form teatralnych w języku niemieckim Na zaproszenie Pani doktor Beaty Giblak gościliśmy 22 października na przedstawieniach w ramach II edycji Konkursu na Małą Formę Teatralną w języku niemieckim organizowanego przez filologię germańską PWSZ w Nysie. Spektakle były wystawiane w Auli PWSZ w Nysie, przy ul. Obrońców Tobruku.
6. Konkurs- Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt.: „Ważne postacie i fakty z historii USA”. Niniejszy konkurs jest organizowany w naszej szkole przez nauczyciela jęz. angielskiego p. Jacka Marcinkowskiego w związku ze 150.rocznicą zakończenia Wojny Secesyjnej w USA.`
7. Szkolne Schronisko Młodzieżowe, które działa przy naszej szkole, corocznie zdobywa laury w Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Szkolnych Schronisk Młodzieżowych. W tym roku, w 54 edycji tego konkursu, SSM otrzymało złote wyróżnienie. z tej okazji Pani Kierownik Bronisława Nowakowska otrzymała od Pani Minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej list gratulacyjny.
8. Młodzieżowy Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Aorta" zdobył III miejsce w klasyfikacji drużynowej podczas Wojewódzkich Zawodów Strzeleckich Młodzieżowych Klubów HDK.
9. Halloweenowy Seans Horrorów w CK Głuchołazy.
10. Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w Zespole Szkół w Głuchołazach. W dniu 29.10.2014 r. uczniowie klas 2 L, 2TI i 1 TIH wzięli udział w spotkaniach z głuchołaską poetką Panią Bronisławą Czarny, która zabrała młodzież w „Poetycką podróż po naszej małej Ojczyźnie – Głuchołazach i okolicy”

LISTOPAD

1. Wycieczka do Opola Dnia 5 listopada 2014r. klasa I Tih udała się na wycieczkę do Opola. Plan przewidywał seans w kinie Helios oraz wizytę w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego .
2. Pozytywnie o młodzieży i do młodzieży… Spotkanie z księdzem Zygmuntem Lubienieckim Dnia 6 listopada 2014r. wraz z moją klasą - I technikum informatyczno – hotelarskiego - brałem udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy Kawalera Orderu Uśmiechu, księdza Zygmunta Lubienieckiego, kapelana sportowców w Diecezji Opolskiej. Uroczystość miała miejsce na Skwerze Kawalerów Orderu Uśmiechu,
3. Rajd Patriotyczny Dnia 10.11.2014 w Zespole Szkół w Głuchołazach odbył się Rajd Patriotyczny po naszym miasteczku. Rajd ten został zorganizowany po to, aby przypomnieć młodzieży o ważnym dla nas wydarzeniu a między innymi o Odzyskaniu Niepodległości. Uczniowie klasy 2LO pod opieką pani Teresy Czarnołęskiej, wymyślili zagadki związane z naszym miastem oraz historią Polski.
4. Uczniowie ZS w Głuchołazach planują swoją karierę zawodową. Uczniowie Zespołu Szkół w Głuchołazach uczestniczyli w seminarium „Planowanie kariery zawodowej”, które odbyło się dnia 12 listopada 2014 r. w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, w ramach projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy".
5. Dnia 18 listopada odbyła się coroczna gala wręczenia dyplomów stu najlepszym uczniom województwa opolskiego, którzy swoimi osiągnięciami zasłużyli na Stypendium Prezesa Rady Ministów. To szczególne wyróżnienie przypadło dwójce uczniów z naszej szkoły: Michałowi Opiełce i Kamili Ponikiewskiej.
6. All Hallows’ Evening W związku ze starożytnym celtyckim świętem „All Hallows’ Evening” odbyło się w naszej szkole dyktando Halloween In the USA, przeprowadzone przez nauczycieli języka angielskiego naszej szkoły: p. Annę Kondratowicz, p. Małgorzatę Nastasowską i p. Jacka Marcinkowskiego. W dyktandzie wzięli udział uczniowie klas 1tih, 2ti, 1zw i 2LO
7. Dzień życzliwości 21 listopada na kartkach kalendarza zawitał Dzień Życzliwości. W tym dniu powinny nam towarzyszyć szerokie uśmiechy i miłe gesty. Nie zabrakło ich wśród uczniów, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół.
8.. Zaduszki z Tadeuszem Różewiczem w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Głuchołazach W piątek, 28 listopada 2014 uczniowie naszej szkoły gościli w PG 2 na wieczorze poezji zatytułowanym Zaduszki z Różewiczem, przygotowanym przez nauczycielki Gimnazjum, p. Barbarę Marcinkowską i Elżbietę Sarzyńską. Był to program artystyczny poświęcony zmarłemu wiosną tego roku wybitnemu polskiemu pisarzowi.
8.Dnia 20 listopada 2014r. uczniowie Zespołu Szkół w Głuchołazach wzięli udział w XXIII edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.
9.Stowarzyszenie Aktywnej Pomocy Rodzinie "Alternatywa" w dniu 02.12.2014 w godzinach od 13.00-17.00 prowadziło w naszej szkole konsultacje dla osób zagrożonych narkomanią i ich rodzin. Konsultacje są bezpłatne i anonimowe, podczas nich można było skorzystać z narkotestu.
10. W Zespole szkół w Głuchołazach kolejny rok realizowany jest, we współpracy z Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu projekt unijny: Sieć współpracy na rzecz innowacyjnej szkoły zawodowej. Kolejnym punktem projektu są kursy dokształcające dla uczniów naszej szkoły. W dniu 14 października rozpoczął się kurs operatora wózka jezdniowego, dzięki któremu pięcioro uczniów naszej szkoły mogło zdobyć dodatkowe kwalifikacje. kurs AutoCad, czyli kurs obsługi programu, który wykorzystywany jest do dwuwymiarowego (2D) i trójwymiarowego (3D) komputerowego wspomagania projektowania. W bezpłatnym kursie wzięło udział 5 uczniów technikum.

GRUDZIEŃ

1. W dniu 5 grudnia 2014 grupa naszych uczniów zajęła III miejsce w teatralnym konkursie Anglojęzycznych Form Artystycznych (AFA), który odbył się w auli Collegium Artium PWSZ w Nysie. Konkurs zorganizowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, w ramach Dnia Kultury Amerykańskiej i Brytyjskiej.
2. Wycieczka do Nysy Dnia 01.12.2014 roku klasy 2LO i 4Ti z Zespołu Szkół w Głuchołazach pojechały na wycieczkę do Nysy. Odwiedziły Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie a także udały się do Domu Kultury na spektakl pt. ,,Tango”. Tematem spotkania w PWZS było ,, Mój zawód, moja pasja – jak wybrać odpowiedni kierunek studiów’’. Dowiedzieliśmy się jak mamy myśleć o swojej przyszłości, jaki zawód najlepiej wybrać i przede wszystkim jak się do tego zabrać. Na koniec rozwiązaliśmy testy związane z typami osobowości
3. Andrzejkowe ABRAKADABRA … Aby tradycji stało się zadość Samorząd Uczniowski zorganizował w dniu 2 grudnia dzień wróżb i konkursów. Do Zespołu Szkół przybyły trzy wróżki, by odkryć przed uczniami karty przyszłości i zdradzić, co ich czeka poza sumienną nauką.
4. Mikołajkowy Czerwony Korowód W mijającym roku uczniowie Zespołu Szkół byli zapewne wyjątkowo grzeczni, ponieważ odwiedziło nas aż dwóch Świętych Mikołajów! Aby tradycji stało się zadość nie obyło się bez prezentów… W piątek, 5 grudnia, lekcje umilił słodki poczęstunek, przygotowany przez uczennice klasy II Liceum Ogólnokształcącego.
5. Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych W dniu 2014-12-11 nasi uczniowie z klasy 1tih wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych w ZSiPO „Rolnik” w Nysie.
6. Konkurs KOMA 2 grudnia 2014 roku w Zespole Szkół w Głuchołazach odbyły sie eliminacje do konkursu matematycznego KOMA. W tym roku uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące macierzy oraz zapoznali się z definicjami i terminologią a co ważne mieli również możliwość zastosowania macierzy w zadaniach z życia codziennego. Podczas eliminacji wyłoniliśmy dwóch uczniów, którzy dzięki najlepiej rozwiązanym zadaniom będą mogli pojechać na etap finałowy do Wrocławia.
7. Konkurs Poezji Krajów Anglojęzycznych W dniu 16 grudnia 2014 dwie nasze uczennice, Kamila Ponikiewska [2LO] i Agnieszka Grabowska [2LO], przygotowane przez nauczyciela języka angielskiego, p. Jacka Marcinkowskiego, wzięły udział w VII edycji Konkursu Poezji Krajów Anglojęzycznych, zorganizowanym przez Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie („Rolnik”).
8. Coraz bliżej święta … Aby wprowadzić społeczność szkolną oraz Rodziców naszych uczniów w wyjątkową atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Głuchołazach przygotował Kiermasz Świąteczny. Uroczystość odbyła się dnia 16 grudnia, przy okazji spotkania wychowawców poszczególnych klas z Rodzicami. Kiermasz cieszył się sporą popularnością, a piękne ozdoby świąteczne kusiły bogactwem kolorów i różnorodnością form – od tradycyjnych stroików wykonanych z szyszek, poprzez oryginalne makaronowe choinki, po inspirowane stylem skandynawskim wieńce i świeczniki.
9. Szlachetna paczka Kiedy serca odczuwają nadchodzące święta, coś się zmienia w człowieku na lepsze . W tym roku, dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły, udało nam się przygotować 12 paczek. Z roku na rok akcja cieszy się coraz większą popularnością, czego wyrazem zainicjowana w tym roku współpraca z Młodzieżową Radą Miasta, której członkowie również przygotowali ogromną paczkę dla jednej z rodzin.
10. 20 grudnia 2014 odbył się finał Konkursu Matematycznego KOMA organizowany przez Fundację Matematyków Wrocławskich. Zakwalifikowało się do niego dwóch uczniów naszej szkoły: Michał Opiełka z klasy 4 TI i Adrian Kowalski z klasy 1 TIH. Uczniowie wzięli udział w wykładzie „Nieziemskie przyciąganie”, który prowadził student II roku matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnie rozwiązali zestaw zadań konkursowych. Michał uzyskał bardzo wysoki wynik

STYCZEŃ

1. STUDNIÓWKOWY CZAR, CZYLI POLONEZA CZAS ZACZĄĆ. Styczeń to zawsze dla maturzystów miesiąc wyjątkowy, ponieważ odbywają się wówczas studniówki. Tak też było w Zespole Szkół w Głuchołazach. Dnia 16 stycznia uczniowie klasy IV Ti ubrani w eleganckie suknie i garnitury, na 100 dni przed egzaminem dojrzałości, udali się na swój bal.
2. Klas 3 ti otrzymała wyróżnienie w konkursie zorganizowanym przez KTK Ktukol Głuchołazy "Za co lubicie KTUKOL".
3. Ferie w szkole.

LUTY

1. Stypendysta Urzędu Marszałkowskiego uczeń klasy 2 Ti Dawid Marciniszyn otrzymał stypendium w ramach "Programu pomocy stypendialnej województwa opolskiego dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych".
2. Od 9.02 rozpoczynamy II semestr

lu
06

Stypendysta Urzędu Marszałkowskiego Uczeń klasy 2 Ti Dawid Marciniszyn otrzymał stypendium w ramach "Programu pomocy stypendialnej województwa opolskiego dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych". Dawid odebrał dyplom stypendialny podczas uroczystości, która odbyła się dnia 5 lutego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. Gratulacje od Marszałka Województwa Opolskiego za posiadanie w murach szkoły tak uzdolnionego ucznia otrzymała również Pani Dyrektor.
Serdecznie gratulujemy Dawidowi i życzymu dalszych sukcesów.

lu
06

Konkurs KTUKOL Klas 3 ti otrzymała wyróżnienie w konkursie zoorganizowanym przez KTK Ktukol Głuchołazy "Za co lubicie KTUKOL". Gratulujemy.


sty
26

STUDNIÓWKOWY CZAR, CZYLI POLONEZA CZAS ZACZĄĆ. Styczeń to zawsze dla maturzystów miesiąc wyjątkowy, ponieważ odbywają się wówczas studniówki. Tak też było w Zespole Szkół w Głuchołazach. Dnia 16 stycznia uczniowie klasy IV Ti ubrani w eleganckie suknie i garnitury, na 100 dni przed egzaminem dojrzałości, udali się na swój bal.
To niewątpliwie jedyna i niepowtarzalna taka noc w życiu. Najpierw odbyła się część oficjalna. Damian Krzemień i Wioleta Rał życzyli swoim koleżankom i kolegom świetnej zabawy, nie zapomnieli również o podziękowaniach dla rodziców i grona pedagogicznego. Życzenia dobrej zabawy oraz jak najlepszych wyników na maturze, złożyła również Pani dyrektor Marzena Grubiak.
Najważniejszym momentem studniówki jest oczywiście polonez, moment samego tańca jest tak podniosły, że niejeden rodzic ocierał łzy wzruszenia a nauczyciele z dumą patrzyli na swoich wychowanków. Po części oficjalnej nadszedł czas na szaloną zabawę. Uczestnicy balu mogli wykazać się swoimi tanecznymi umiejętnościami i bawili się do białego rana.
Uczniowie zadbali również o to, aby zapewnić sobie powodzenie na maturze. Dziewczyny ściśle przestrzegały przesądów i nie zapomniały o czerwonych podwiązkach. Polonez, dobra zabawa, pamiątkowe zdjęcia wszystko to sprawia, że uczniowie klasy IV Ti będą wspominać swoją studniówkę przez wiele lat i uważać ją za najbardziej niesamowity dzień w życiu.

Opracowała: Małgorzata Satora

lu
04

Finał Konkursu Matematycznego KOMA 2014 20 grudnia 2014 odbył się finał Konkursu Matematycznego KOMA organizowany przez Fundację Matematyków Wrocławskich. Zakwalifikowało się do niego dwóch uczniów naszej szkoły: Michał Opiełka z klasy 4 TI i Adrian Kowalski z klasy 1 TIH. Uczniowie wzięli udział w wykładzie „Nieziemskie przyciąganie”, który prowadził student II roku matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnie rozwiązali zestaw zadań konkursowych. Michał uzyskał bardzo wysoki wynik. Gratulujemy!

gr
19

Szlachetna paczka Kiedy serca odczuwają nadchodzące święta, coś się zmienia w człowieku na lepsze ... Dlatego grudzień to czas wyjątkowy – przynosi dobro oraz naturalną potrzebę dzielenia się nim.
Okres przedświąteczny mobilizuje wielu z nas do działania oraz daje doskonałą sposobność do okazania troski i zainteresowania drugim człowiekiem. Pragnąc okazać życzliwość i wsparcie potrzebującym Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Głuchołazach, we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, zorganizował IV edycję akcji Świąteczna Paczka.
W tym roku, dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły, udało nam się przygotować 12 paczek. Z roku na rok akcja cieszy się coraz większą popularnością, czego wyrazem zainicjowana w tym roku współpraca z Młodzieżową Radą Miasta, której członkowie również przygotowali ogromną paczkę dla jednej z rodzin. Akcja spotkała się z niezwykle pozytywnym przyjęciem ze strony Rodziców, którym bardzo dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie. Dzięki naszej współpracy rodziny otrzymały pięknie zapakowane prezenty, w których znalazły się artykuły spożywcze, kosmetyki, zabawki oraz ubrania.

Akcja Świąteczna Paczka po raz kolejny pokazała jak pozytywne efekty przynosi praca zespołowa i jak skutecznie jednoczy się społeczność szkolna w imię idei mądrego pomagania.
M. N.

gr
16

Coraz bliżej święta … Aby wprowadzić społeczność szkolną oraz Rodziców naszych uczniów w wyjątkową atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Głuchołazach przygotował Kiermasz Świąteczny.
Uroczystość odbyła się dnia 16 grudnia, przy okazji spotkania wychowawców poszczególnych klas z Rodzicami. Kiermasz cieszył się sporą popularnością, a piękne ozdoby świąteczne kusiły bogactwem kolorów i różnorodnością form – od tradycyjnych stroików wykonanych z szyszek, poprzez oryginalne makaronowe choinki, po inspirowane stylem skandynawskim wieńce i świeczniki. Artykuły sprzedawane na kiermaszu zostały wykonane przez uczennice naszej szkoły – Wiktorię Palarczyk, Kamilę Ponikiewską oraz Paulinę Podstawską, a także przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego – mgr Małgorzatę Nastasowską. Niezwykłe wsparcie okazała niezastąpiona Pani Anna Palarczyk – serdecznie dziękujemy!
Kiermasz Świąteczny stał się już niemal tradycją w kalendarzu naszej szkoły. Rokrocznie przybywa chętnych do współorganizacji imprezy oraz sponsorów. W tym roku w ich gronie znaleźli się:
• Fabryka Armatury Przemysłowej WAKMET,
• LOG-TRANS Staszczak – Transport- Spedycja
• NEONET Głuchołazy
• Piekarnia ROGAL
• Schattdecor Głuchołazy.
Dziękujemy za okazane nam zaufanie i wsparcie.
M. N.

gr
17

Konkurs Poezji Krajów Anglojęzycznych W dniu 16 grudnia 2014 dwie nasze uczennice, Kamila Ponikiewska [2LO] i Agnieszka Grabowska [2LO], przygotowane przez nauczyciela języka angielskiego, p. Jacka Marcinkowskiego, wzięły udział w VII edycji Konkursu Poezji Krajów Anglojęzycznych, zorganizowanym przez Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie („Rolnik”).
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych Agnieszka Grabowska, za recytację wiersza „Listening For Santa”, autorstwa Annabel Sheili, zdobyła drugie miejsce! Congratulations!
Dziękujemy obu naszym uczennicom za ich pracę na rzecz szkoły, a szczególnie Agnieszce, która również w zeszłym roku startowała w tym konkursie.

gr
16

Konkurs KOMA 2 grudnia 2014 roku w Zespole Szkół w Głuchołazach odbyły sie eliminacje do konkursu matematycznego KOMA. W tym roku uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące macierzy oraz zapoznali się z definicjami i terminologią a co ważne mieli również możliwość zastosowania macierzy w zadaniach z życia codziennego.
Podczas eliminacji wyłoniliśmy dwóch uczniów, którzy dzięki najlepiej rozwiązanym zadaniom będą mogli pojechać na etap finałowy do Wrocławia. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy i gratulujemy Michałowi Opiełce i Adrianowi Kowalskiemu.

gr
15

Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych W dniu 2014-12-11 nasi uczniowie z klasy 1tih wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych w ZSiPO „Rolnik” w Nysie. Uczniowie Marta Skurłat, Jan Górski i Damian Grüner nie zajęli jeszcze czołowych lokat, są jednak dopiero w pierwszej klasie. Ale ”the first pancake is always spoiled”, więc w drugiej klasie na pewno będzie lepiej! Powodzenia!
Jacek Marcinkowski, naucz.jęz.ang.

gr
08

Mikołajkowy Czerwony Korowód W mijającym roku uczniowie Zespołu Szkół byli zapewne wyjątkowo grzeczni, ponieważ odwiedziło nas aż dwóch Świętych Mikołajów! Aby tradycji stało się zadość nie obyło się bez prezentów…
W piątek, 5 grudnia, lekcje umilił słodki poczęstunek, przygotowany przez uczennice klasy II Liceum Ogólnokształcącego. W poniedziałek natomiast przybyli Mikołajowie zaprosili nauczycieli i uczniów na seans filmowy w Centrum Kultury w Głuchołazach. Na tę wyjątkową okazję uczniowie ubrali czerwone mikołajowe czapki i powędrowali czerwonym korowodem przez ulice Głuchołaz. Świąteczny orszak przygotował także niespodziankę dla głuchołaskich przechodniów, których częstowano apetycznymi czerwonymi jabłkami i cukierkami.
W Centrum Kultury obejrzeliśmy filmowe perypetie Mikołajka z serii książek autorstwa Rene Goscinny’ego. Przygody rezolutnego chłopca rozbawiły widownię do łez. Oby każdy poniedziałek upływał nam w tak pogodnej atmosferze. Mikołaju –zapraszamy za rok!

Autor: Małgorzata Nastasowska

gr
02

Andrzejkowe ABRAKADABRA … Aby tradycji stało się zadość Samorząd Uczniowski zorganizował w dniu 2 grudnia dzień wróżb i konkursów. Do Zespołu Szkół przybyły trzy wróżki, by odkryć przed uczniami karty przyszłości i zdradzić, co ich czeka poza sumienną nauką. Młodzież mogła ponadto wziąć udział w konkursach, w których wyłoniliśmy mistrza obierania jabłek, najszybszego „przyszywacza” guzików oraz krzyżówkowego prymusa, który zmierzył się z andrzejkową łamigłówką. Na wielbicieli smakołyków czekały jadalne kapelusze czarownic oraz muffinki, a także - cieszące się ogromną popularnością – ciasteczka z wróżbą. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży wypieków – 96zł – przekazane zostaną na rzecz Nyskiego Pogotowia Opiekuńczo- Adopcyjnego dla Zwierząt „Łapa”.
Atmosfera panująca wśród uczestników imprezy pozwala domniemać, iż wszystkich uczniów Zespołu Szkół czeka świetlana przyszłość …
Zwycięzcy andrzejkowych konkursów:
- Karolina Jaros (II LO) stworzyła najdłuższą obierzynę jabłka
- Karolina Maślanka (III Ti) najszybciej rozwiązała andrzejkową krzyżówkę
- Kamil Gniła (I Tih) okazał się specem w przyszywaniu guzików.
Gratulujemy zwycięzcom!
W rolę dobrych wróżek wcieliły się: Wiktoria Palarczyk, Paulina Podstawska, Kamila Ponikiewska (uczennice klasy II LO).
mgr Małgorzata Nastasowska

gr
01

Wycieczka do Nysy Dnia 01.12.2014 roku klasy 2LO i 4Ti z Zespołu Szkół w Głuchołazach pojechały na wycieczkę do Nysy. Odwiedziły Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie a także udały się do Domu Kultury na spektakl pt. ,,Tango”. Tematem spotkania w PWZS było ,, Mój zawód, moja pasja – jak wybrać odpowiedni kierunek studiów’’. Dowiedzieliśmy się jak mamy myśleć o swojej przyszłości, jaki zawód najlepiej wybrać i przede wszystkim jak się do tego zabrać. Na koniec rozwiązaliśmy testy związane z typami osobowości (tzw. Teoria Hollanda). Każdy dowiedział się, jakie ma predyspozycje do wykonywania poszczególnych zawodów. Drugie spotkanie odbył się w Domu Kultury w Nysie. Tak jak już wspomniałam był to spektakl na podstawie „Tanga” S. Mrożka. Mówiło o pokoleniowym starciu, próbie opanowania chaosu świata oraz jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą system totalitarny. Gra aktorów, scenografia i przesłanie bardzo nam się podobało. Każdy z nas wyniósł jakieś wnioski, przemyślenia z obu spotkań.

Alicja Mirkowska - uczennica II klasy LO przy Zespole Szkół w Głuchołazach.

gr
06

Sukces naszych uczniów na konkursie Anglojęzycznych Form Artystycznych. W dniu 5 grudnia 2014 grupa naszych uczniów zajęła III miejsce w teatralnym konkursie Anglojęzycznych Form Artystycznych (AFA), który odbył się w auli Collegium Artium PWSZ w Nysie. Konkurs zorganizowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, w ramach Dnia Kultury Amerykańskiej i Brytyjskiej.
Uczennice i uczniowie: Alicja Mirkowska [2LO], Kamila Ponikiewska [2LO], Damian Dobrzycki [2ti], Piotr Mazur [2ti] i Mateusz Zawiślak [2ti], pod kierunkiem p. Jacka Marcinkowskiego, zeprezentowali dwie humorystyczne formy teatralne pt. „Little Macbeth” i „Little Hamlet” w języku angielskim. Congratulations!
Oprócz naszego przedstawienia można było podziwiać jeszcze 4, zeprezentowane przez uczniów z innych szkół powiatu nyskiego. Gratulujemy uczniom z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Głuchołazach, którzy zajęli I miejsce! Głuchołazy górą! Apetyt rośnie w miarę jedzenia: już mamy plany odnośnie udziału w przyszłorocznym konkursie AFA!
Jeszcze raz dziękujemy grupie naszych uczniów, za ich chęci, trud i zaangażowanie. Tylko dzięki takiej postawie szkoła nie będzie miejscem kojarzonym wyłącznie z nauką, ale z przygodą i kreatywną zabawą.
J.M

gr
05

Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz. Dnia 20 listopada 2014r. uczniowie Zespołu Szkół w Głuchołazach wzięli udział w XXIII edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.
Olimpiada to ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy.
W naszej szkole do etapu szkolnego przystąpiło 36 osób z klas liceum i technikum. Wielu uczniów wykazało się dużą wiedzą, jednak najlepsza okazała się Kamila Ponikiewska z klasy drugiej liceum ogólnokształcącego. Kamila będzie reprezentowała naszą szkołę w etapie rejonowym 19 grudnia 2014r. w Opolu. M.Ś.

gr
03

Zaduszki z Tadeuszem Różewiczem w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Głuchołazach W piątek, 28 listopada 2014 uczniowie naszej szkoły gościli w PG 2 na wieczorze poezji zatytułowanym Zaduszki z Różewiczem, przygotowanym przez nauczycielki Gimnazjum, p. Barbarę Marcinkowską i Elżbietę Sarzyńską. Był to program artystyczny poświęcony zmarłemu wiosną tego roku wybitnemu polskiemu pisarzowi. Tematem prezentacji był człowiek w świecie XX i XXI wieku opisany w wierszach Tadeusza Różewicza. Pięknym tłem była prezentacja multimedialna. Aleksandra Kopaczyńska [2LO], Damian Dobrzycki [2ti] i Piotr Mazur [2ti] zaprezentowali utwory poety, przetłumaczone przez uczniów Zespołu Szkół na język angielski i hiszpański. Opiekunem i nadzorującym prezentację był p. Jacek Marcinkowski.
Ten wieczór pozwolił wszystkim na oderwanie się od szarej rzeczywistości i chwilę refleksji nad współczesnym światem.

li
21

Dzień życzliwości 21 listopada na kartkach kalendarza zawitał Dzień Życzliwości. W tym dniu powinny nam towarzyszyć szerokie uśmiechy i miłe gesty. Nie zabrakło ich wśród uczniów, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół.
Chcąc umilić uczniom ten wyjątkowy dzień, Samorząd Uczniowski na “Szkolnej Wieży” udostępnił plakat z hasłem promującym życzliwą akcję: “Uśmiech + podpis = cukierek”. Chętni uczniowie rysowali buźki z własnym podpisem, za co otrzymywali małą słodkość.
Życzymy sobie i wszystkim wokół, aby życzliwość towarzyszyła nam na co dzień, a nie tylko raz w roku!

Wiktoria Palarczyk,
Uczennica klasy II Lo




li
21

Gratulacje od Pani Kurator Pisaliśmy już wcześniej o ogromnym sukcesie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, które zdobyło złote wyróżnienie w 54 Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Szkolnych Schronisk Młodzieżowych. Sukces ten zauważyło również Opolskie Kuratorium. Pani Kurator Halina Bilik przysłała Pani Dyrektor list gratulacyjny wraz z życzeniami dalszych sukcesów dla SSM.



li
19

All Hallows’ Evening W związku ze starożytnym celtyckim świętem „All Hallows’ Evening” odbyło się w naszej szkole dyktando Halloween In the USA, przeprowadzone przez nauczycieli języka angielskiego naszej szkoły: p. Annę Kondratowicz, p. Małgorzatę Nastasowską i p. Jacka Marcinkowskiego. W dyktandzie wzięli udział uczniowie klas 1tih, 2ti, 1zw i 2LO. Do ścisłego finału dostało się kilkoro uczniów, którzy uplasowali się na następujących pozycjach:
1. Piotr Mazur [2ti]
2. Jan Górski [1tih]
3. Klaudia Murawska [2LO]
Pozostałe miejsca zajęli (w kolejności alfabetycznej): Kamil Grüner [1tih], Karolina Jarosz kl.2LO, Dawid Marciniszyn [2ti], Jakub Strauchman [1tih]
Gratulujemy! Finaliści wykazali się znakomitą znajomością angielskiej ortografii, podczas gdy większość autorów komentarzy na różnorodnych forach internetowych nie potrafi napisać czegokolwiek bez błędu – po polsku.
Dodatkowo część uczennic i uczniów wykonało piękne plakaty, uświetniające tę imprezę. Dziękujemy!

li
18

Stypendyści Premiera Dnia 18 listopada odbyła się coroczna gala wręczenia dyplomów stu najlepszym uczniom województwa opolskiego, którzy swoimi osiągnięciami zasłużyli na Stypendium Prezesa Rady Ministów. To szczególne wyróżnienie przypadło dwójce uczniów z naszej szkoły: Michałowi Opiełce i Kamili Ponikiewskiej.
Uroczystość odbyła się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu, gdzie nagrodzeni odebrali dyplomy oraz gratulacje z rąk Pani Kurator Oświaty Haliny Bilik.
Cała gala okraszona była licznymi występami artystycznymi a na koniec na wszystkich zaproszonych gości czekał pyszny poczęstunek.
Naszym stypendystom gratulujemy sukcesu i życzymy jeszcze wyższych ocen;)

li
12

Uczniowie ZS w Głuchołazach planują swoją karierę zawodową. Uczniowie Zespołu Szkół w Głuchołazach uczestniczyli w seminarium „Planowanie kariery zawodowej”, które odbyło się dnia 12 listopada 2014 r. w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, w ramach projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy". Zajęcia prowadzone były przez doświadczonego eksperta w tej dziedzinie panią Agnieszkę Łabno, która doradzała młodzieży, w jaki sposób zaplanować swoje życie zawodowe oraz aktywnie poszukiwać pracy po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej. W ramach zajęć odbyły się również warsztaty dotyczące pisania życiorysu zawodowego oraz przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej.


Źródło zdjęć: http://www.ksztalceniezawodowe.eu/aktualnosci-projekt/414-seminaria-planowanie-kariery-zawodowej-dla-uczniow-szkol-zawodowych

li
10

Rajd Patriotyczny Dnia 10.11.2014 w Zespole Szkół w Głuchołazach odbył się Rajd Patriotyczny po naszym miasteczku. Rajd ten został zorganizowany po to, aby przypomnieć młodzieży o ważnym dla nas wydarzeniu a między innymi o Odzyskaniu Niepodległości. Uczniowie klasy 2LO pod opieką pani Teresy Czarnołęskiej, wymyślili zagadki związane z naszym miastem oraz historią Polski. Uczniowie klasy licealnej znajdowali się w różnych punktach Głuchołaz. Każdy z nich miał zadania, które pozostałe klasy musiały rozwiązać. Cała młodzież bardzo się w to zaangażowała, wszyscy nie tylko dobrze się bawili, ale również sporo nauczyli. Każdy podziwiał piękną pogodę, która sprzyjała nam podczas rajdu, a także zabytki naszego miasta. Po powrocie wszystkich klas do szkoły odbyło się pasowanie (przyjęcie) pierwszaków do grona uczniów Zespołu Szkół , ognisko i podsumowanie rajdu.

Alicja Mirkowska

li
06

Pozytywnie o młodzieży i do młodzieży… Spotkanie z księdzem Zygmuntem Lubienieckim Dnia 6 listopada 2014r. wraz z moją klasą - I technikum informatyczno – hotelarskiego - brałem udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy Kawalera Orderu Uśmiechu, księdza Zygmunta Lubienieckiego, kapelana sportowców w Diecezji Opolskiej. Uroczystość miała miejsce na Skwerze Kawalerów Orderu Uśmiechu, położonym w pobliżu Liceum Ogólnokształcącego w Głuchołazach.
Około godziny 12:00 dotarliśmy na miejsce, gdzie nastąpiły krótkie przemowy burmistrza Głuchołaz, Edwarda Szupryczyńskiego, proboszcza Parafii w Głuchołazach Edwarda Cichonia oraz przewodniczącego rady miejskiej w Głuchołazach, Mariusza Migały. Po chwili uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę z autografem księdza Lubienieckiego. Następnie zaproszono wszystkich obecnych na spotkanie z księdzem do Centrum Kultury.
Spotkanie w Centrum Kultury rozpoczął montaż słowno – muzyczny, przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Głuchołazach. Główną część programu stanowiła rozmowa z księdzem Lubienickim, którą poprowadził dziennikarz opolskiego oddziału Telewizji Polskiej - Pan Mariusz Studzienny. Podczas wywiadu ksiądz opowiadał o swoich prywatnych zamiłowaniach, m.in. o fascynacji piłką nożną, oraz odpowiadał na pytania zadawane przez publiczność. W trakcie swych wypowiedzi proboszcz parafii w Opolu poruszył też kilkakrotnie temat angażowania młodzieży do pomocy potrzebującym.
Uważam, że spotkanie z księdzem Zygmuntem Lubienieckim było sposobnością poznania osoby, która czerpie wiele radości z niesienia pomocy potrzebującym. Mnie osobiście pozytywnie zaskoczyła pasja z jaką ksiądz Lubieniecki opowiadał o miłości do tak przyziemnego hobby jak piłka nożna.

Autor:Dawid Młynarczyk
Uczeń klasy I Tih

li
05

Wycieczka do Opola Dnia 5 listopada 2014r. klasa I Tih udała się na wycieczkę do Opola. Plan przewidywał seans w kinie Helios oraz wizytę w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego .
Wycieczkę rozpoczął spacer po mieście. Najpierw podziwialiśmy pomnik dedykowany Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, zwany "Opolską Nike", znajdujący się na Placu Wolności. Następnie poszliśmy na Most Groszowy, który swą nazwę zawdzięcza opłacie, jaką pobierano w przeszłości za jego użytkowanie, która ponoć wynosiła 1 grosz. Pogoda sprzyjała spacerom, więc udaliśmy się także na opolski Rynek, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć autografy polskich gwiazd muzyki w Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki oraz neorenesansowy ratusz.
Po spacerze udaliśmy sie na film pt. "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Film ukazuje losy Zbigniewa Religii, wybitnego polskiego kardiochirurga, który jako pierwszy w Polsce przeszczepił ludzkie serce. Po zakończonym seansie udaliśmy sie do Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, w którym podziwialiśmy zabytki obrazujące historię jedynego w województwie uniwersytetu.Naszą uwagę przykuła informacja, iż obecnie na uczelni studiuje około 14000 żaków – czyli nieco więcej niż mieszkańców zameldowanych w mieście Głuchołazy!
Na zakończenie wycieczki przyszedł czas na posiłek i spacer po opolskiej galerii handlowej „Karolinka”. Około godziny 17:00 wróciliśmy do domu. I tak zakończyła się nasza pierwsza klasowa wycieczka. Uważam, iż wycieczka była miłym wytchnieniem od codziennych obowiązków szkolnych. Film – w mojej ocenie – był bardzo interesujący, ponieważ poznaliśmy historię pierwszego w Polsce przeszczepu tak ważnego ludzkiego organu jakim jest serce.

Autor:Adrian Kowalski
Uczeń klasy I Tih

pa
31

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w Zespole Szkół w Głuchołazach. W dniu 29.10.2014 r. uczniowie klas 2 L, 2TI i 1 TIH wzięli udział w spotkaniach z głuchołaską poetką Panią Bronisławą Czarny, która zabrała młodzież w „Poetycką podróż po naszej małej Ojczyżnie – Głuchołazach i okolicy”. Nasz Gość , zaprezentował swoje wiersze w szczególny sposób, bowiem z nimi dodatkowo przekazał informacje i ciekawostki geograficzno –historyczne o naszym mieście i gminie. Uczniowie mieli również okazje zobaczyć wystawę gobelinów utkanych przez naszą Poetkę, która realizuje się w wielu swoich pasjach. Spotkanie było nie tylko bardzo ciekawe, ale i inspirujące dlas młodych ludzi. Pokazało , czym jest hobby i jak wielką przyjemność sprawia jego realizacja. W ramach świętowania można było również zobaczyć w czytelni biblioteki przygotowaną przez nauczyciela bibliotekarza, Panią Mariolę Śnieżek, wystawę „Najstarsze książki w naszej bibliotece”. Niektóre z nich wydane zostały w roku 1945. Warto było obejrzeć te perełki bibliofilskie. Oby takie formy szerzenia czytelnictwa pokazały młodzieży , jak wspaniałe jest czytanie książek.

Autor: mgr Mariola Śnieżek

pa
31

Halloweenowy Seans Horrorów Halloween w naszym kraju ma pewnie tyle samo zwolenników co przeciwników. Dla jednych jest to okazja do zebrania cukierków, przebrania się za ulubionego superbohatera, zrobienia psikusa lub zrobienia imprezy dla znajomych. Dla innych okazja do pomarudzenia, że małpujemy Amerykanów albo obchodzimy pogańskie święto. Dla nas: uczniów i nauczycieli z ZS jest to okazja do spotkania się i pooglądania kilku strasznych filmów.
Przez ostatnie dwa lata w halloweenową noc organizowaliśmy w szkole nocny seans horrorów. W tym roku, z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miejskiej, której przewodzi Wiktoria Palarczyk postanowiliśmy wyjść z murów Zespołu Szkół i zorganizować podobną imprezę dla całego miasta. Udało się to dzięki Centrum Kultury w Głuchołazach, które udostępniło nam nieodpłatnie swoją salę kinową.
Pokaz odbył się 31 października i trwał prawie do 3 nad ranem. Po licznej frekwencji można śmiało stwierdzić, że był to świetny pomysł.
Podczas seansu obejrzeliśmy 4 filmy a repertuar był tak dobrany by mógł zaspokoić różne gusta filmowe. Dla wielbicieli filmów z duchami i straszeniem w roli głównej była "Obecność". Wielbiciele klasyków z psychodeliczną atmosferą mogli obejrzeć "Lśnienie" a tych, którzy lubią krwawą jatkę zadowoliło "Martwe zło". Na koniec wyświetlony został horror z przymrużeniem oka "Dom w głebi lasu".
Halloweenową atmosferę wzbogaciła spora ilość dyń, w które przystrojona została mała galeria CK. Przygotowała je młodzież z naszej szkoły pod okiem Pani Małgorzaty Satory i Małgorzaty Nastasowskiej.
Serdeczne podziękowania należą się Panu Janowi Ćwiekowi za pomoc w organizacji imprezy oraz członkom MRM za pomoc w dekoracji sali. Podziękowania należą się również wspaniałej młodzieży, która po pokazie pomogła nam uprzątnąć salę oraz wszystkim przybyłym.

Autor: mgr Agnieszka Sadlej

pa
30

Sukces w zawodach strzeleckich Młodzieżowy Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Aorta" zdobył III miejsce w klasyfikacji drużynowej podczas Wojewódzkich Zawodów Strzeleckich Młodzieżowych Klubów HDK. Gratulujemy.



pa
30

Sukces SSM Szkolne Schronisko Młodzieżowe, które działa przy naszej szkole, corocznie zdobywa laury w Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Szkolnych Schronisk Młodzieżowych. W tym roku, w 54 edycji tego konkursu, SSM otrzymało złote wyróżnienie. z tej kazji Pani Kierownik Bronisława Nowakowska otrzymała od Pani Minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej list gratulacyjny. Przyłączamy się do Pani Minister i również składamy całej ekipie SSM serdeczne gratulacje.



pa
27

Uwaga konkurs Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt.: „Ważne postacie i fakty z historii USA”. Niniejszy konkurs jest organizowany w naszej szkole przez nauczyciela jęz. angielskiego p. Jacka Marcinkowskiego w związku ze 150.rocznicą zakończenia Wojny Secesyjnej w USA.
Prace, wykonane dowolną techniką, na formacie min. A2, proszę składać do lutego 2015 u organizatora konkursu.
Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły, jak i uczniów innych szkół w naszym mieście. Wszyscy jesteśmy mieszkańcami Głuchołaz i gminy Głuchołazy, więc niech nic co głuchołaskie nie będzie nam obce!



pa
22

Przegląd małych form teatralnych w języku niemieckim Na zaproszenie Pani doktor Beaty Giblak gościliśmy 22 października na przedstawieniach w ramach II edycji Konkursu na Małą Formę Teatralną w języku niemieckim organizowanego przez filologię germańską PWSZ w Nysie. Spektakle były wystawiane w Auli PWSZ w Nysie, przy ul. Obrońców Tobruku. Szkołę reprezentowali: Michał Opiełka, Damian Maślonkowicz, Ada Małecka i Kamila Ponikiewska z opiekunem – panią Moniką Kubowicz.
Atmosfera była na tyle sympatyczna, że bardzo żałowaliśmy, iż występujemy jedynie w roli widowni. Damian próbował nawet wcielić się w jedną z postaci…
Plan na przyszły rok jest ambitny. Chcemy wziąć udział w konkursie!

Tekst: Monika Kubowicz

pa
14

Dzień Edukacji Narodowej 14 października uznawany jest jako Dzień Edukacji Narodowej. W ten jeden, jedyny dzień w roku nauczyciele maja swoje święto. My- ucznowie Zespołu Szkół w Głuchołazach, możemy podziękować za ich zaangażowanie i trud włożony w nasze wykształcenie oraz wychowanie. Akademię z okazji DEN przygotowała klasa 4 Ti wraz z wychowawcą. Składała się z cześci oficjalnej, gdzie głos zabrała Pani Dyrektor oraz nieoficjalnej, w której wystąpili uczniowie. Program wzbogaciła interesująca prezentacja z zabawnymi akcentami z naszymi nauczycielami w roli głównej.

Wiktoria Palarczyk – kl. II LO

pa
09

Zawody w Bąkowie 09.10.2014roku w Bąkowie koło Kluczborka odbyły się Indywidualne Wojewódzkie Mistrzostwa w Biegach Przełajowych. Na zawodach Zespół Szkół reprezentowali uczniowie w składzie: Kamila Ponikiewska 2lo, Rafał Kostrzewski 2ti, Patryk Gracz 1ti, Łukasz Staszkiewicz 4ti. Uczniowie rywalizowali na dystansie 1400m dziewczęta, 2400m chłopcy. W klasyfikacji końcowej najlepiej zaprezentowała się Kamila Ponikiewska , która stanęła na podium zajmując III miejsce. Chłopcy uplasowali się w pierwszej dwudziestce w swojej kategorii wiekowej czyli po środku stawki. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Autor: mgr Elżbieta Pyra

pa
01

Wyjazd do kina na film „Miasto 44” 1 października 2014 roku klasa 2 LO i 2 Ti pojechała do kina na film „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Uczniowie mogli obejrzeć uniwersalną opowieść o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu, która rozgrywała się w czasie Powstania Warszawskiego. Sceny filmowe były bardzo wzruszające i trzymały w napięciu. Pokazywały , że młodzież w naszym wieku walczyła za ojczyznę i traciła rodzinę oraz poświęcała własne życie. Niektóre momenty były przedstawione w spowolnionym tempie na przykład: pocałunek dwóch głównych bohaterów pośród strzałów zadawanych przez wroga. Byliśmy tym bardzo zaskoczeni. Wiele osób okazało swoje emocje, poprzez uronienie kilku łez. Dużym zaskoczeniem było dla nas to, że główni bohaterowie ( Stefan i Alicja) odnaleźli się po powstaniu na wysepce, na której się poznali. Po seansie wróciliśmy do domu pełni wiedzy i bardzo dużych przeżyć związanych z poświęceniem młodzieży dla ojczyzny.

Alicja Mirkowska – kl. 2 LO

pa
07

WYWIAD Z KATARZYNĄ SZUMOWSKĄ - LAUREATKĄ KONKURSU POETYCKIEGO „OPOLSKI MÓL”. 1.Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z poezją?
Kasia: Moja przygoda z twórczością zaczęła się stosunkowa niedawno. Pierwszy wiersz napisałam będąc w gimnazjum pod okiem Pani Sojki i Pani Harasymowicz, które prowadziły warsztaty i koła poetyckie. To właśnie tam powstał mój pierwszy wiersz.
2. Co zainspirowało Cię do napisania pierwszego utworu?
Kasia: Moją inspiracją była książką pt. „ Oskar i Pani Roża”. Jest to historia chorego chłopca, która bardzo mnie wzruszyła.
3.Kto jest Twoim ulubionym pisarzem/pisarką?
Kasia: Bardzo lubię twórczośc Haliny Poświatowskiej. Moim ulubionym utworem jest wiersz pt. „Julia”.
4. Ostatnio dowiedziałam się o Twojej wygranej w konkursie „OPOLSKI MÓL”, czego serdecznie Ci gratuluję! Czy mogałbyś powiedzieć coś więcej o tym wydarzeniu?
Kasia: Konkurs odbył się w budynku Uniwersytetu Opolskiego. Brało w nim udział wiele osób, także miałam dość wysoko postawioną poprzeczkę. Jak się później okazało zajęłam 1 miejsce. Bardzo dziękuję pani Magłorzacie Satorze, która wysłała mój wiersz pt. „List Don Kichote odnaleziony dwa dni po jego śmierci” na konkurs: „OPOLSKI MÓL”.
5. Na koniec chciałabym zamieścić kilka Twoich wierszy. Jak brzmią ich tytuły?
Kasia: Przygotowałam wiersze pt. „ Nowy świat” oraz „List Don Kichote odnaleziony dwa dni po jego śmierci”.

„Nowy świat”

Jestem tu od zawsze,
Korzeniaim wczepiona w ziemię.
Czas płynie przeze mnie.
Jestem silna jak
matki, których dzieci własnie wyfruwają
z gniazda.
Każdej wiosny w moich rozłożystych konarach
znajdowały schronienie powracające
z dalekiej podróży
ptaki.
Spooglądały one w roziskrzone
oczy średniowiecznych kamienic.
Stałam się natchnieniem
dla wielu poetów.
Słuchając ich moja skóra stawała się
głodka niczym
aksamit.
Miasto wirowało wokół.
Ja stojąc nieruchomo
nie mogłam zrobić nic,
by zapobiec zmianom.
Byłam i będę jedynie drzewem.


„List Don Kichote odnaleziony Dwa dni po jego śmierci”

Mój świat ma tysiąc stron
jest książka, której wierzyłem.
Fikcja to kwestia umowna
rzeczywistość odłożyłem na półkę
ja urodzony w antykwariacie.
Miłość- czekanie.
Dulcynea z Toboso
Uspokojenie i ona- niemożliwe
dla serca.
Moje myśli walczą
wiatraki namiętności.
Czy to błąd?
Błądzenie jest rzeczą ludzką.

6.Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.
Kasia: Dziękuję bardzo.

Wywiad przeprowadziła Aleksandra Kopaczyńska

wrz
23

Europejski Dzień Języków W dniu 23 września 2014 w naszej szkole po raz czwarty miały miejsce obchody Europejskiego Dnia Języków. Program Dnia, przygotowany przez nauczyciela języka angielskiego, pana Jacka Marcinkowskiego oraz uczennice z klasy 2 LO o profilu językowym i uczniów z klasy 2 Ti, zaprezentowano młodzieży naszej szkoły. Mieliśmy również przyjemność gościć dwie klasy z gimnazjum nr 1 i nr 2 w Głuchołazach, którym jeszcze raz dziękujemy za przybycie.
W programie, poświęconym m.in. pamięci zmarłego w tym roku wielkiego polskiego poety, prozaika i dramatopisarza Tadeusza Różewicza, wykorzystano Jego wiersze, przetłumaczone na język angielski i hiszpański przez uczennice i uczniów klasy 2LO. Utwory deklamowali: Kamila Ponikiewska, Agnieszka Grabowska i Piotr Mazur. Ponadto Kamila, Agnieszka oraz Monika Woś zaśpiewały piosenkę „English is everywhere”. Ostatnią atrakcją był skecz w wykonaniu Mateusza Zawiślaka i Damiana Dobrzyckiego, w którym podjęli próbę przetłumaczenia listu od i do koleżanki w Wielkiej Brytanii.
Celem tej uroczystości było propagowanie języków obcych oraz zachęcanie do ich uczenia się zgodnie z dyrektywą Rady Europy, a także z wymogami współczesnego świata. Dziękujemy wszystkim twórcom tego programu, jak i widzom za przyjęcie zaproszenia na tę imprezę.


wrz
20

UDZIAŁ KLASY IV TI W WERNISAŻU MAGDALEY NAŁĘCZ 20 września 2014 roku w Ognisku Plastycznym w Głuchołazach odbył się wyjątkowy wernisaż znakomitej malarki Magdaleny Nałęcz. Klasa IV technikum informatycznego miała możliwość obejrzenia prac i poznanie artystki mieszkającej i tworzącej w Krakowie. Magdalena Nałęcz ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1995 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w pracowni prof. Jana Szancenbacha i dyplom z rysunku w pracowni prof. Sławomira Karpowicza. W 1997 została stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Artystka bierze udział w licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Charakterystyczną cechą prac Magdaleny Nałęcz jest nieobecność człowieka w królestwie przedmiotów, ale jak mówi sama artystka: „ W moich obrazach nie ma Człowieka. Pozornie. Maluję pejzaże, wnętrza, przedmioty, akcesoria, które nam towarzyszą w życiu codziennym i poprzez nie staram się opowiadać o nas wszystkich. Czasem przedmioty, którymi się otaczamy mówią o człowieku więcej niż namalowany wizerunek.” Artystka maluje cyklami. W takcie wystawy zgromadzeni goście mogli obejrzeć obrazy z cyklu: „Opowieść o błękicie”, „Impresje z podróży” czy „Ogrody miłości”. Kontakt ze sztuką jest bardzo ważny, ponieważ nie tylko uwrażliwia na piękno, ale także rozbudza pasje i skłania do refleksji, dlatego też warto zachęcać młodzież do uczestnictwa w takich wydarzeniach kulturalnych.

wrz
20

XII OGÓLNOPOLSKI BIEG ULICZNY SŁUŻB MUNDUROWYCH W GŁUCHOŁAZACH 20.09.2014 r. W sobotę 20.09.2014 r. nastąpiła inauguracja szkolnego roku sportowego dla dzieci i młodzieży szkół gminy Głuchołazy. Młodzi sportowcy stanęli do startu w biegu ulicznym . Biegi uczniowskie poprzedzały bieg główny na dystansie 10km. Zawodniczki i zawodnicy rozpoczęli swoje zmagania o godzinie 12:10 i rywalizowali do godz.13.15, startując w sumie w 14 biegach. Uczniowie Zespołu Szkół w Głuchołazach, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego, godnie reprezentowali szkołę w rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych. Występowali oni w następującym składzie: Dziewczęta:
- Ponikiewska Kamila 2lo
- Godzic Natalia 1tih


Chłopcy:
- Staszkiewicz Łukasz 4ti
- Bejowski Krzysztof 1ti
- Kowalski Adrian 1tih
- Rożek Tymoteusz 1tih
- Młynarczyk Dawid 1 tih
- Strauchmann Jakub 1tih
- Prościak Grzegorz 1tih
- Gracz Patryk 1tih
- Gruner Damian 1tih
- Lemański Aleksy 1tih
- Duby Szymon 1tih
- Kaczmarczyk Oskar 1tih
- Musiał Patryk 1tih
- Hapanowicz Daniel 1zw
Wszyscy startujący bieg ukończyli a wielu uzyskało wysokie lokaty na podium. Szczególne gratulacje dla Kamili Ponikiewskiej, która wygrała bieg w kategorii dziewcząt oraz dla Natalii Godzic za zajęcie II miejsca. Tuż za podium, na miejscu V uplasował się Patryk Gracz i Daniel Hapanowicz a na punktowanym miejscu - Patryk Musiał, Szymon Dubyk.
Zwycięscy do VI miejsca nagrodzeni zostali medalami, dyplomami , Ii II miejsce nagrodami rzeczowymi. Gratulujemy wszystkim startującym hartu ducha i sportowej walki. Ich postawa niech będzie dobrym przykładem dla rówieśników i wzorem do naśladowania . Dziękujemy i gratulujemy.

wrz
18

„Nie ilość, a jakość” Teksty od wieków były pisane, aby utrwalać najważniejsze wydarzenia z życia ludzi.
18 września w Zespole Szkół w Głuchołazach odbyła się wyjątkowa lekcja języka polskiego. Mały na niej miejsce nietypowe warsztaty. Uczniowie 2 klasy Liceum Ogólnokształcącego pod przewodnictwem Pana Pawła Koniecznego poznawali tajniki rzetelnego dziennikarstwa.Tłumaczył on z czego powinna składać się informacja przedstawiana w radiu.
- Metoda odwróconej piramidy to podstawa tego zawodu - powiedział Pan Paweł.
Jak dowiedzieliśmy się jest to poprawne uszeregowanie informacji zawartych w tekście. Od tych najważniejszych po mniej ważne. Później były ćwiczenia praktyczne. Pisaliśmy notatkę prasową oraz przeredagowywaliśmy teksty pisane na newsy prasowe. Zajęcia będą odbywać się cyklicznie. Raz w miesiącu. Zakończyć je ma audycja w Radiu Nysa.

Katarzyna Szumowska

wrz
10

Nyski Festiwal Nauki 10 września klasa 2 LO z Zespołu Szkół w Głuchołazach wraz z panią Małgorzatą Satorą i panią Teresą Czarnołęską uczestniczyła w Nyskim Festiwalu Nauki, który został zorganizowany przez Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie.
Nasza wycieczka edukacyjna rozpoczęła się w Instytucie Dietetyki, gdzie pan Piotr Zając – student drugiego roku, zaprezentował nam co możemy ,,wyczarować” z owoców i warzyw. Były to dzieła sztuki w postaci rzeźb, portretów, dekoracji wykonanych np. z arbuza. Następnie odbyły się warsztaty, na których uczniowie tworzyli łabędzie z jabłek i kwiatki z ogórka i marchewki. W tym samym czasie część grupy brała udział w konkursie z języka angielskiego, w którym Patryk Pasoń – uczeń klasy III Ti zdobył I miejsce. Po warsztatach klasa udała się na wykłady w języku angielskim pt. ,,Who are the Scots?'' , który wygłosił pan mgr Dariusz Kuglarz. Głównym punktem programu było tworzenie swojego własnego kosmetyku. Na zajęciach prowadzonych przez pana dr hab. Andrzeja Jankowskiego, każdy mógł sobie wykonać swój krem.
Uczniowie miło spędzili czas, ucząc i bawiąc się jednocześnie.

Malwina Tomczyszyn

wrz
10

Nyski Festiwal Nauki W tegorocznym Nyskim Festiwalu Nauki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie w dniu 10 września 2014r., ponownie uczestniczyła młodzież naszej szkoły. Były to uczennice i uczniowie 2 klasy liceum ogólnokształcącego, oraz kilku uczniów technikum informatycznego. Część z nich wzięła udział w konkursie języka angielskiego, a konkretnie w teście sprawdzającym kompetencje z jęz. angielskiego – na poziomie upper-intermediate. Miło nam poinformować, że uczeń 3 klasy naszego technikum, Patryk Pasoń, zajął pierwsze miejsce! Jest to szczególnie znamienne, jako że był to jubileuszowy 10. Festiwal Nauki w PWSZ. Należy nadmienić, że Patryk będąc jeszcze w pierwszej klasie zajął drugie miejsce w podobnym konkursie podczas festiwalu nauki w PWSZ w 2012 roku. Gratulujemy Patrykowi i życzymy dalszych sukcesów!

wrz
01

Rozpoczęcie roku 1 września w Zespole Szkół w Głuchołazach o godz. 9.00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015, na które został zaproszony Wicestarosta Jerzy Dunaj .
Na akademii przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół pod opieką Pana Jacka Marcinkowskiego wspominaliśmy rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz bohaterów, którzy stanęli w obronie ojczyzny. Następnie Pani Dyrektor Marzena Grubiak przywitała wszystkich uczniów a szczególnie tych, którzy dopiero rozpoczynają naukę w naszej szkole . Przedstawiła także obowiązki, które czekają na młodzież w tym roku szkolnym . Na koniec zostaliśmy mile zaskoczeni. Do naszej kadry pedagogicznej dołączyli nowi nauczyciele. Są nimi ksiądz Mariusz Gawłowski, Pani Joanna Barczewska, która będzie uczyła matematyki oraz anglistka Pani Anna Kondratowicz.
Pod koniec głos zabrał Pan Jerzy Dunaj, który życzył uczniom samych sukcesów w nauce a nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy. Po zakończeniu uroczystości każda klasa udała się na spotkanie z wychowawcami, później rozeszliśmy się do domów z myślą, że rozpoczęliśmy kolejny etap nauki w Zespole Szkół .

Alicja Mirkowska

cz
31

Matury Dnia 27 czerwca poznaliśmy wyniki matur, które okazały się być bardzo miłym akcentem na początek wakacji. Poniżej prezentujemy zdawalność poszczególnych egzaminów:

cz
15

Impreza Herbowa W dniach od 14-15.06.2014 w Nysie odbywało się XII Święto Powiatu, czyli Impreza Herbowa. Na nyskim rynku oglądać można było występy artystyczne a na licznych stoiskach można było podziwiać wyroby artystyczne lokalnych twórców i rzemieślników, degustować smakołyki i zapoznać się z ofertami edukacyjnymi szkół powiatowych. Na imprezie nie zabrakło naszego Zespołu Szkół.

cz
12

Szkolna Olimpiada Sportowa W dniu 12.06.2014 roku w Zespole Szkół w Głuchołazach odbyła się impreza sportowa p.n. „Święto Sportu Szkolnego”, której organizacja należy do tradycji szkoły. Uroczyste rozpoczęcie odbyło się o godz.8.00. Na apelu dokonano sprawdzenia przygotowania młodzieży do rywalizacji. Raport przyjęła pani dyrektor mgr Marzena Grubiak. Ceremoniał uroczystości składał się z przysięgi olimpijskiej, wciągnięcia flagi na maszt. Po oficjalnym otwarciu święta przez dyrektora szkoły rozpoczęły się zmagania sportowe. Do rywalizacji w konkurencjach przystąpili uczniowie z klas: 1TI, 2 TI, 3 TI, 1 LO, 1ZW, 2ZW wraz z wychowawcami i nauczycielami. W dniu zawodów po podliczeniu wyników nastąpiło podsumowanie rywalizacji we wszystkich konkurencjach i wręczenie pamiątkowych DYPLOMÓW .Dyplomy. otrzymali zawodnicy i zawodniczki, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca w każdej konkurencji indywidualnej w kategorii dziewcząt i chłopców, a także w rywalizacji drużynowej .Każdy uczeń startujący w danej konkurencji zdobywał punkty dla klasy w klasyfikacji na NAJBARDZIEJ USPORTOWIONĄ KLASĘ W ZESPOLE SZKÓŁ (ilość uzyskanych punktów zależna była od zdobytego miejsca w danej konkurencji, minimum 1 punkt za uczestnictwo).
Wyniki punktacji drużynowej:
I MIEJSCE - klasa 1TI - 677 pkt
II MIEJSCE - klasa 3TI - 635 pkt
III MIEJSCE - klasa 1LO- 537 pkt
IV MIEJSCE - klasa 2TI - 340 pkt
Wszystkie wyniki:

cz
10

Sukces Kamili Uczennica pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego naszej szkoły, Kamila Ponikiewska osiągnęła ogromny sukces na Mistrzostwach Województwa w LA. Kamila na dystansie 800 metrów wybiegała sobie złoto, z czasem 2:32:45. Serdecznie gratulujemy.

kw
29

Dni Otwarte Szkoły W dniach od 8.04 do 15.04.2014r Zespół Szkół odwiedzali trzecioklasiści z gimnazjów naszego miasta. Uczniów witała dyrekcja oraz nauczyciele a po szkolnych korytarzach oprowadzali reprezentanci poszczególnych klas. Pani dyrektor Marzena Grubiak przedstawiła szeroką ofertę szkoły, mówiła o innowacyjnych programach, których wprowadzenie jest planowane od nowego roku szkolnego. Licznie przybyli uczniowie mogli obejrzeć każdy zakątek naszej szkoły, wyposażenie klas oraz poznać nauczycieli. Nasi goście pod koniec spotkania otrzymali ulotki informacyjne wraz z ciekawym upominkiem z logo naszej szkoły. Mamy nadzieję, że odwiedzającej młodzieży podobała się nasza placówka. Staraliśmy się pokazać możliwości jakie stwarza nam nauka w Zespole Szkół. Liczymy, że spotkamy się w tak dużym gronie już w przyszłym roku szkolnym.

Opracowała Wiktoria Palarczyk

kw
08

Nasi reprezentanci w Młodzieżowej Radzie Miejskiej W kwietniu, 2014 roku, Młodzieżowa Rada Miejska rozpoczęła nową kadencję. Z naszej szkoły wpłynęły do Urzędu Miejskiego cztery mandaty. Do rady dostali się: Łukasz Staszkiewicz, Damian Krzemień, Wiktoria Palarczyk i Adrianna Gancarz. Skład całej rady liczy 21 osób, z różnych szkół. 3 kwietnia na spotkaniu odbyły się wybory, na przewodniczącego, zastępcę, sekretarza oraz komisję skrutacyjną. Wszyscy nasi uczniowie zajęli przedstawione wcześniej stanowiska. Przewodniczącą została Wiktoria Palarczyk, zastępcą Łukasz Staszkiewicz, a sekretarzem Damian Krzemień, a Adrianna Gancarz została wybrana do komisji skrutacyjnej. Mamy nadzieję, że ta nowa kadencja będzie owocna. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

ma
13

„Nie dajmy zginąć poległym…” -Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zespole Szkół w Głuchołazach. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 2011 roku. Zespół Szkół w Głuchołazach rokrocznie uczestniczy w obchodach tego święta poprzez wykłady, projekcje filmów dotyczących poszczególnych osób, które bestialsko zostały zamordowane przez komunistów. W Centrum Kultury w Głuchołazach pani Teresa Czarnołęska zorganizowała „żywą lekcję historii”, na którą zaproszono głuchołaskie szkoły, władze lokalne, społeczność, Uniwersytet III wieku, Sybiraków oraz byłych Żołnierzy AK. Taka lekcja jest niezwykle ważna dla nas Polaków, niezależnie od tego ile mamy lat, tłumaczy skomplikowaną historię, mówi o martyrologii młodych ludzi, którzy walczyli za ojczyznę a później władze komunistyczne zadbały o to, żeby pamięć o ich poświęceniu i bohaterstwie umarła razem z nimi.
Obchody tego święta ze szkół przeniesiono do środowiska lokalnego z inicjatywy pana Józefa Kunieja, który chciał, aby ten dzień, Dzień Żołnierzy Wyklętych upamiętnić w szczególny sposób. Należy mówić o tej historii, która przez tak długi okres była zapomniana, dążyć do tego, żeby młodsze pokolenie, dla którego wiele spraw jest trudnych, zrozumiało i zapoznało się z tą najbliższą historią swojego kraju. Pamiętajmy, że świadkowie tamtych wydarzeń jeszcze żyją i są cennym źródłem informacji.
W obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaangażowali się uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Głuchołazach. Scenariusz napisała i wyreżyserowała całe przedstawienie nauczycielka historii Pani Teresa Czarnołęska. Młodzież stworzyła prezentacje, zmontowała fragmenty filmowo – muzyczne oraz wcieliła się w określone role. Przedstawienie ukazywało historię młodych ludzi, ich losy, bohaterstwo i śmierć. Wydarzenia, które zostały zaprezentowane poprowadzone są od lata 1939 roku, kiedy jeszcze mamy wolną ojczyznę, jest zwykły, szary dzień, ludzie spacerują, dzieci grają w piłkę, nic nie zapowiada tragedii. Spokój zostaje jednak przerwany przez alarmy, spadające bomby, pożary, to wszystko symbolizuje wybuch II wojny światowej, nastaje czas okupacji. Możemy zobaczyć walkę Polaków, którzy nie mają zamiaru się poddać i wstępują do Ruchu Oporu, walczą też w powstaniu warszawskim. Nadchodzi rok 1945 i może się wydawać, że jesteśmy wolni, nasze bohaterstwo, przelana krew nie poszła na marne. Nic bardziej mylnego, trafiamy do kolejnej niewoli. Najpierw faszyzm, teraz komunizm. To wówczas żołnierzy, którzy nadal nie złożyli broni, podstępem łapano, więziono, torturowano i skazywano na karę śmierci. To oni stali się „Żołnierzami wyklętymi”.
Na szczęście nastaje rok 1989 i mamy wolną ojczyznę. Pamięć o tych wszystkich walczących i zamordowanych została odbudowana. Zbigniew Herbert w utworze „Trzy wiersze z pamięci” napisał: „Nie dajmy zginąć poległym” . Czy nie damy, to już zależy od nas i od edukacji młodych, kolejnych pokoleń ludzi.

ma
11

Praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół w Głuchołazach Od trzeciego marca młodzież kształcąca się w zawodzie technik informatyk w Zespole Szkół w Głuchołazach odbywa czterotygodniowe praktyki zawodowe. W roku szkolnym 2013/2014 są one szczególnie atrakcyjne, ponieważ stanowią część realizowanego w szkole projektu: Opolskie Szkolnictwo Zawodowe Bliżej Rynku Pracy.
Praktyki dają młodzieży możliwość wykorzystania wiadomości i umiejętności zdobytych na lekcjach w różnych zakładach i instytucjach. Ciekawym doświadczeniem było to, że uczniowie musieli aplikować na stanowisko przygotowując dokumenty, odbywając rozmowy kwalifikacyjne (nawet w języku niemieckim i angielskim). Dwóch uczniów wyjechało do Bitburga, gdzie będą mieli możliwość praktycznej nauki w zawodzie technik informatyk oraz poznawać kulturę niemiecką. Pozostali uczniowie wyjechali na praktyki krajowe między innymi do Opola, Wrocławia, Kędzierzyna, Krapkowic. Miejsca, w których odbywa się praktyczne przyuczenie do zawodu, są bardzo ciekawe, jest to na przykład Urząd Marszałkowski w Opolu, firma Power Media we Wrocławiu, która zajmuje się programowaniem czy Elzab w Opolu, znany producent sprzętu elektronicznego. Warto dodać, że młodzież nie ponosi żadnych kosztów praktyki, mają zagwarantowany nocleg, wyżywienie i dojazd.

ma
08

Sukces Kamili i Moniki 08 marca 2014 roku w Korfantowie odbyły się Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Biegach Przełajowych oraz Mistrzostwa Województwa Opolskiego LZS w Biegach Przełajowych. W obu ww. zawodach na podium stanęły uczennice klasy 1 LO: Monika Woś zajmując podwójne II miejsce oraz Kamila Ponikiewska plasując się dwa razy na III miejscu. Dziewczęta wywalczyły medale na dystansie 2000 metrów. Serdecznie gratulujemy.

st
27

Lekcja pokazowa z języka niemieckiego w ramach współpracy z PWSZ. W ramach współpracy ZS z PWSZ w Nysie pani Monika Kubowicz zaprosiła wykładowcę języka niemieckiego na tej uczelni – panią dr Alinę Dittmann do naszej szkoły. Gość przeprowadził lekcję pokazową na temat miast hanzeatyckich – Bremy, Hamburga i Lubeki. Z racji tematu, oprócz nauki języka niemieckiego, spotkanie było okazją do zdobycia wiedzy na temat obszaru niemieckojęzycznego – tzw. Landeskunde - w odniesieniu do wspomnianych miast północno-niemieckich. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 2 i 3 technikum. Mamy nadzieję, że nasz miły gość nie odmówi nam kolejnego zaproszenia.

st
28

Lekcja w kinie Dnia 28 stycznia uczniowie klasy pierwszej technikum informatycznego i klasy pierwszej liceum uczestniczyli w wycieczce do Nysy. Pierwszym punktem programu była wizyta w Nyskim Domu Kultury, w którym młodzież wzięła udział w lekcji w kinie. Tematem tegorocznego spotkania była Intertekstualność w kinie. Prowadząca lekcję zdefiniowała pojęcia tekst kultury i intertekstualność wykorzystując fragmenty filmu Bohater ostatniej akcji i Hamlet. W toku wykładu można było się dowiedzieć, że kino to sieć intertekstualnych powiązań oraz jaką pełnią one funkcję, w celu zobrazowania zagadnienia wykorzystano ekranizację legendy o Robin Hoodzie oraz film Pancernik Potiomkin i Nietykalni. Podczas spotkania dokonano jeszcze próby systematyzacji zakresów intertekstualności oraz przeprowadzono analizę terminu w oparciu o film Wesela, Czas apokalipsy, Wszystko o mojej matce, Biegnik Lola, biegnij, Popiół i diament, Wszystko na sprzedaż, Truman Show. Na zakończenie uczniowie mogli sprawdzić się w quizie z wykorzystaniem filmów m. in. Pół serio, Matrix, Jak zostać królem czy Młyn i krzyż.
Po lekcji w kinie odbyła się projekcja film Wesele, w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wielokrotnie nagradzana adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego zastała odnowiona cyfrowo, dokonano rekonstrukcji obrazu i dźwięku, dzięki czemu film nabrał nowego blasku. w wersji odnowionej cyfrowo.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, gdzie w ramach współpracy młodzież uczestniczyła w wykładach. Licealiści dowiedzieli się czym jest budżet domowy, budżet państwa na wykładzie przygotowanym w Instytucie Zarządzania – Budżet Państwa a budżet domowy – podobieństwa i różnice. Studentka zarządzania przedstawiła kierunki studiów oraz poinformowała jakie możliwości i szanse rozwoju daje ich ukończenie. Uczniowie technikum udali się do Instytutu Informatyki na wykład Czy programować może każdy.
Ostatnim elementem spotkania był wspólny udział w prezentacji Instytutu Neofilologii i filologii germańskiej, na którym przedstawiono realizowane przez PWSZ w Nysie projekty dające możliwość wyjazdów za granicę – Edukacyjne programy europejskie, czyli możliwość podjęcia studiów na europejskich uczelniach wyższych. Wszystkie wykłady były ciekawe, dobrze przygotowane, przedstawiciele biura promocji przedstawili film promujący uczelnie oraz rozdali materiały reklamowe.
To kolejna ciekawa forma edukacji uczniów Zespołu Szkól w Głuchołazach.

sty
15

CISCO CCNA Exploration 1 Już w tym miesiącu pierwsi uczniowie ZS w Głuchołazach otrzymają certyfikat CISCO CCNA Exploration 1. Certyfikat ten będzie im pomocny na praktykach zawodowych, jak również w przyszłej pracy. Instruktorzy naszej szkoły, Pan Krzysztof Nicpoń i Pan Piotr Razik poszerzają działalność naszej Akademii CISCO poprzez współorganizację Ogólnopolskiej Konferencji dla Nauczycieli w Kołobrzegu w lutym 2014r (strona konferencji:sopk.pl). Nasi nauczyciele poprowadzą tam warsztaty na temat zagadnień związanych ze sprzętem firmy CISCO(temat warsztatów: Pracownia lokalnych sieci komputerowych w symulatorze CISCO Packet Tracer). Dzięki temu nawiązujemy współpracę z innymi szkołami z całej Polski aby jeszcze lepiej prowadzić was przez ścieżkę certyfikacyjną CISCO. 2 lata temu opublikowaliśmy film z udziałem naszych uczniów na temat sieci komputerowych, który jest popularny w całej Polsce i z, którego wiedzę czerpią uczniowie nawet szkół wyższych. Pochlebne komentarze na temat nakręconego filmu dopingują nauczycieli - instruktorów naszej szkoły do nakręcenia kolejnego filmu.
Życzymy wam powodzenia przy zdawaniu egzaminów a chętnych zapraszamy do udziału w kursie CISCO IT Essentials organizowanym przez Pana Krzysztofa Nicponia.
Link do filmu

sty
15

English Dictation W środę 15 stycznia 2014 w naszej szkole odbyło się dyktando z języka angielskiego English Dictation, poświęcone amerykańskiemu bojownikowi o prawa człowieka, którym był Dr Martin Luther King Jr. Dyktando, przeprowadzone w 85. rocznicę Jego urodzin, zostało zorganizowane przez nauczyciela jęz. angielskiego, p. Jacka Marcinkowskiego. Czołowe lokaty zajęli:
1. Wiktor Stachowiak, kl.4ti
2. Patryk Pasoń, kl. 2ti
3. Szymon Maślonkowicz, kl. 1ti.
Ponadto w dyktandzie udział wzięli (w odwrotnej kolejności alfabetycznej): Jolanta Szkliniarz, Wioleta Rał, Kamila Ponikiewska, Daniel Podgórni, Alicja Mirkowska, Piotr Mazur, Dawid Marciniszyn, Michał Kołat.
Wszystkim uczestnikom dyktanda dziękujemy i gratulujemy.

st
13

Stypendyści Uczniowie Zespołu Szkół: Monika Woś oraz Michał Opiełka otrzymali stypendium w ramach "Programu pomocy stypendialnej województwa opolskiego dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych" w roku szkolnym 2013/2014. Stypendium to jest przyznawane przez Urząd Marszałkowski województwa opolskiego. Stypendysći odbiorą pamiątkowe dyplomy na uroczystości, która odbędzie się 20 stycznia w Opolu. Serdecznie gratulujemy.

st
7

Wizyta w studiu nagrań Dnia 7 stycznia 2014r. uczniowie Zespołu Szkół w Głuchołazach: Marta Skrzypczak i Mateusz Kulpa zaprezentowali swoje talenty w studio nagrań „Cyfrowe radio” w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu. Skorzystali z możliwości nagrania znanych utworów muzycznych we własnej interpretacji. Nagrania zostały zrealizowane ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy”

gr
21

Konkurs matematyczny Koma 21 grudnia 2013 roku we Wrocławiu odbył się finał konkursu matematycznego KOMA, do którego zakwalifikowało się 142 osoby, w tym uczeń Zespołu Szkół w Głuchołazach Michał Opiełka. Wykład, w którym wziął udział nasz uczeń, prowadzony był przez mgr Krystiana Bekała (doktorant IM UWr), a zadania z konkursu można zobaczyć na stronie. Gratulujemy Michałowi zdobycia 17 miejsca.

gr
19

Kiermasz świąteczny Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wykonali własnoręcznie ozdoby i zorganizowali Świąteczny Kiermasz, który odbył się 19 grudnia w holu głównym Zespołu Szkół w Głuchołazach. Kiermasz wzbudził duże zainteresowanie przybyłych gości. Piękne ozdoby świąteczne znalazły swoje miejsce w wielu domach, tworząc bożonarodzeniowy klimat.

gr
17

Leichte Lekture Małe Centrum Biblioteczne Goethe-Instytutu w Krakowie przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie zaprosiło do udziału w konkursie czytelniczym: „Leichte Lekture” z języka niemieckiego. Uczestnicy konkursu byli zobowiązani przeczytać zadaną lekturę.
Zespół Szkół reprezentowali (22. listopada): Karolina Maślanka, Marta Borecka, Damian Maślonkowicz z kl. 2ti oraz Damian Krzemień z 3ti. Konkurs miał formę stacji zadaniowych dotyczących przeczytanej lektury.
Miło nam poinformować, że Damian Maślonkowicz zdobył wyróżnienie w konkursie.
Uroczyste rozdanie nagród i dyplomów odbyło się 17. grudnia, w świątecznej już oprawie, gdyż połączone zostało z konkursem kolęd w języku niemieckim.

gr
19

Warsztaty na temat udzielania pierwszej pomocy Dnia 19.12.2013 w Zespole Szkół w Głuchołazach odbyły się wykład oraz warsztaty na temat udzielania pomocy przedmedycznej. Prowadzącym był Pan Tymoteusz Jaroń - pielęgniarz, mgr rehabilitacji ruchowej. Z zajęć skorzystały klasy : klasa 4 Technikum Informatyczne i klasa 1 Liceum Ogólnokształcące.
Doświadczeni ratownicy medyczni twierdzą, że większość z nas, wie jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Boimy się jednak wykorzystać swoją wiedzę. Tymczasem zdaniem lekarzy właśnie od naszej postawy może zależeć czyjeś życie.
Pierwsza pomoc w punktach:
1. Sprawdzić reakcję poszkodowanego potrząsając za ramiona i zadając proste pytanie.
2. Jeśli nie reaguje poprosić o pomoc znajdujących się w pobliżu ludzi.
3. Ułożyć poszkodowanego na plecach, na twardym i równym podłożu.
4. Udrożnić drogi oddechowe.
5. Sprawdzić oddech, obserwując klatkę piersiową i nasłuchując oddechu.
6. Jeśli stwierdzamy brak oddechu, wezwać pomoc korzystając z numerów alarmowych 999 lub 112.
7. Przeprowadzić masaż serca (30 ucisków w tempie 100-120 na minutę)
8. W przypadku połączenia masażu ze sztucznym oddychaniem, po 30 uciskach wykonać 2 wdechy.
9. Starać się utrzymać możliwie najkrótsze przerwy pomiędzy uciskami klatki piersiowej i oddechami ratowniczymi.
10. Masaż prowadzić do chwili, gdy poszkodowany zacznie samodzielnie oddychać lub do przyjazdu pogotowia
Dziękujemy Panu Tymoteuszowi Jaroniowi za instruktaż.

gr
17

Kino na Temat Dnia 17 grudnia 2013 o godz. 9.00 klasa 1TI wzięła udział w spotkaniu z cyklu Kino na Temat, realizowanym przez kino Helios w Opolu i Gazetę Wyborczą. Projekt objęty jest patronatem Wydziału Oświaty Miasta Opola oraz Kuratorium Oświaty w Opolu.
Temat spotkania to Spotkanie z Innym. Tolerancja, młodzież oglądała film Chce się żyć oraz uczestniczyła w dyskusji. Na spotkanie zaproszono panią Kamilę Osmańczyk – fizjoterapeutkę, pracującą z osobami niepełnosprawnymi, panią Sabinę Złotorowicz – doktorantkę psychologii, działaczkę na rzecz tolerancji oraz panią Katarzynę Minor – animatora kultury, pracującego z dziećmi.
Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, przedstawia poruszającą, emanującą optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który - mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu - udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. W roli głównej znany z „Jesteś Bogiem” Dawid Ogrodnik, który stworzył jedną z najniezwyklejszych i najbardziej wzruszających kreacji w polskim kinie ostatnich lat. Przedstawiona w filmie historia zwraca uwagę w młodych ludzi na problem tolerancji wobec inności, niepełnosprawności. Skłania do refleksji czy potrafimy rozmawiać z niepełnosprawnymi, czy nie boimy się tych kontaktów, a może jesteśmy nadopiekuńczy?

gr
11

Kiermasz Świąteczny Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół w Głuchołazach serdecznie zapraszają na kiermasz świąteczny. Pragniemy wprowadzić gości w bożonarodzeniowy klimat, dlatego też zachęcamy do obejrzenia ozdób wykonanych przez uczniów Zespołu Szkół, które będzie można zakupić. To wydarzenie odbędzie się dnia 19 grudnia 2013 roku o godz. 16.30 w głównym holu szkoły przy ulicy Kolonia Kaszubska 2. Czekamy i zapraszamy!

gr
16

The World Through the English Language Poetry W dniu 13-12-2013 uczennica Agnieszka Grabowska z klasy 1LO wzięła udział w konkursie angielskiej poezji The World Through the English Language Poetry, który odbył się w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie („Rolnik”). Agnieszka przedstawiła wiesz-piosenkę autorstwa Billego Talent’a „Nothing to Lose”, wraz z prezentacją kilku swoich prac graficznych. Jedną z nich prezentujemy poniżej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

gr
17

Spotkanie z malarstwem Czy malarstwo współczesne jest trudne w odbiorze? Czy potrafimy je dzisiaj zrozumieć, zwłaszcza gdy nie mamy przedstawionego konkretnego kształtu? Czy bardziej do nas przemawia abstrakcja czy figuracja? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy 1 LO i 3TI uczestniczący w zajęciach w warsztatach muzealnych w Nysie. Prowadząca zajęcia oprowadziła młodzież po wystawie „Lipsk - Berlin - Wrocław w Nysie”, przedstawiła ciekawą prezentację. Ciekawym elementem były zajęcia warsztatowe na których młodzi ludzie wykonali pracę plastyczną nawiązującą do tematu wystawy. Zdjęcia z zajęć można oglądać: http: //www.muzeum.nysa.pl/web.n4?go=402
Kolejnym punktem wycieczki do Nysy był spektakl teatralny Ferdydurke oraz spotkaniu z aktorami Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, które odbyło się w Nyskim Domu Kultury. ,,Ferdydurke” Witolda Gombrowicza jest szczególną pozycją w prozie polskiej XX wieku. To rozprawa z naiwną poczciwością człowieka, który występując w imieniu kultury, normalności, formy posiada w gruncie rzeczy nikłe pojęcie o tym, czego broni. Historia głównego bohatera, którego wtrącono na powrót do szkoły, jest metaforą stosunku człowieka do piramidy dorobku wieków.

gr
07

Stypendysta premiera Uczeń klasy 3 Ti Michał Opiełka został uhonorowany Stypendium Prezesa Rady Ministrów za wyniki w nauce osiągnięte w roku szkolnym 2012/2013. Serdecznie gratulujemy.

li
21

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia Corocznie Polski Czerwony Krzyż przeprowadza w całej Polsce konkursy i olimpiady. Uczniowie Zespołu Szkół w Głuchołazach, jak w ubiegłych latach uczestniczyli w Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia. Celem olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do ochrony i doskonalenia zdrowia poprzez: rozbudzanie zainteresowania własnym zdrowiem i problematyką prozdrowotną; prowadzenie edukacji dot. czynników zagrażających zdrowiu oraz sposobów ochrony zdrowia; inspirowanie młodzieży do podejmowania na terenie szkoły lub poza nią różnych działań promujących zdrowy styl życia.
Etap szkolny odbył się 21 listopada i uczestniczyło w nim 19 uczniów. Zwyciężyła Monika Woś, uczennica klasy 1LO, która reprezentowała szkołę na etapie rejonowym 13 grudnia w Opolu. Gratulujemy udziału!

pa
31

Wspomnienie o "Błogosławionym Janie Pawle II" W miesiącu październiku ks . Adam Łotocki zorganizował uczniom Zespołu Szkół w Głuchołazach apel przypominający postać „Błogosławionego Jana Pawła II”. W dniu 30.11.2013 młodzież naszej szkoły miała okazję wysłuchać montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów klasy 1 technikum informatycznego ( Natalii Żądło, Piotra Mazura, Damiana Dobrzyckiego i Macieja Sobków). Pokazanie tak wyjątkowej postaci poprzez pryzmat anegdot z życia Błogosławionego Jana Pawła II było bardzo ciekawe dla uczestników apelu. Nie mogło również zabraknąć poezji Papieża Polaka. Treść przedstawionych wierszy stanowiła dla młodych ludzi wskazówkę, jakich wartości szukać i którymi się kierować w codziennym życiu. Występ uczniów pomogła przygotować bibliotekarka Mariola Śnieżek. Ciekawa, symboliczna scenografia wraz z wystawką tematyczną książek (z którymi można obecnie zapoznać się w czytelni szkoły) dopełniła wrażenia uczestników apelu.
Nie można nie wspomnieć o nagrodzonych przez ks.Adama uczennicach Natalii Żądło i Alicji Mirkowskiej, które wykonały portrety Papieża oraz prezentacje multimedialne o Jego życiu.
Apel zakończyło wspólne oglądanie filmu zatytułowanego „Szukałem was”.

pa
29

Sportovní hry v Jeseníku 27.-29.10.2013 W dniach 27-29.10.2013 w czeskim Jeseniku odbyły się międzynarodowe zawody sportowe, w których wzięli udział młodzi sportowcy z następujących miast: Neuburg (Niemcy), Séte (Francja), Głuchołazy, Nysa, Jeseník. W trzecim dniu zawodów odbyły się mecze siatkówki, w których wystartowała drużyna siatkarek składająca się z uczennic naszej szkoły oraz głuchołaskiego LO Chrobry. Dziewczyny w składzie:

wywalczyły II miejsce. Serdecznie gratulujemy.
pa
26

An international meeting with students of PWSZ in Nysa.. W dniu 25-10-2013 nasza szkoła gościła dwoje studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Byli to Mafalda Simoes oaz Tiago Miguel Rodrigues Fernandes z Portugalii, którzy studiują tu pielęgniarstwo, dzięki programowi Erazmus. Zostali zaproszeni do naszej szkoły na międzynarodowe spotkanie z uczniami 1 klasy liceum o rozszerzonym programie języka angielskiego. Celem tej imprezy było zapoznanie się z kulturą innego kraju w bezpośrednim przekazie przez jego przedstawicieli. Prezentacja i późniejsze rozmowy odbyły się oczywiście w języku angielskim, co było dla naszych uczniów dobrą sposobnością do doskonalenia znajomości tego języka. Na koniec projekcji goście zapoznali nas z kilkunastoma zwrotami w języku portugalskim.
Ten „international meeting” trwał dwie godziny lekcyjne, a uczniowie mieli okazję porozmawiać ze studentami na różne tematy i skosztować typowego wypieku portugalskiego, wykonanego przez naszych gości. W podziękowaniu za trud włożony w przygotowanie prezentacji i odwagę wystąpienia przed młodzieżą :-) uczennica Agnieszka Grabowska wręczyła im wykonane przez siebie pamiątkowe „mangi”.
Spotkanie było niekonwencjonalną, ale bardzo atrakcyjną formą lekcji języka angielskiego. Zostało ono zorganizowane przez pana Jacka Marcinkowskiego we współpracy z panią Dagmarą Bojdą z Biura Współpracy Międzynarodowej PWSZ w Nysie, której niniejszym jeszcze raz dziękujemy.

paź
24

PIKNIK NAUKOWY Dnia 24 października 2013 r. w Zespole Szkół w Głuchołazach odbył się Piknik Naukowy EDUSCIENCE zorganizowany przez ZS w Głuchołazach oraz Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie, w ramach projektu pn. „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Impreza ta jest częścią ogólnopolskiego pilotażowego projektu, w którym bierze udział 250 szkół w Polsce. Piknik został uroczyście rozpoczęty przez Panią Aleksandrę Mikulską –organizatora Pikników EDUSCIENCE z Instytutu Geofizyki PAN. Z radością gościliśmy w murach naszej szkoły klasę 3a z Gimnazjum Nr 2, klasę 3b i 3c z Gimnazjum nr 1 w Głuchołazach oraz opiekunów grup. Młodzież Zespołu Szkół w Głuchołazach oraz zaproszeni goście uczestniczyli w widowiskowym pokazie naukowym. Naukowcy PAN prezentowali ciekawe doświadczenia fizyczne i chemiczne. Kolejny etap pikniku to warsztaty, objaśniające ciekawe zjawiska świata przyrody i nauki kryjące się pod zagadkowymi tytułami: „Ścinanie białka”, „Magnetyczne szaleństwo”, „Kolorowa chemia” czy „Matematyczne rozmaitości”. Wizyta w przygotowanym specjalnie planetarium odkryła przed młodymi obserwatorami tajemnice Kosmosu, a wędrówka przez galaktyki okazała się wspaniałą przygodą. W przerwach między kolejnymi atrakcjami pikniku młodzi naukowcy przeprowadzali eksperymenty na stanowiskach samoobsługowych. Klasa 1 i 2 technikum informatycznego wzięły udział w pokazowych lekcjach fizyki, na których wykorzystano innowacyjne metody dydaktyczne. Naukowcy prowadzący zajęcia piknikowe prezentowali szeroką wiedzę w dziedzinie nauk matematycznych i przyrodniczych. Atrakcyjny sposób przekazu z pewnością pobudził młodzież do własnych przemyśleń. Piknik naukowy pokazał wielką różnorodność nauki, która zaprezentowana w ciekawy, innowacyjny sposób uświadamia uczniom, że nauka to inspirujący świat.

paź
23

Trzecie miejsce naszych strzelców Drużyna Zespołu Szkół zajęła III miejsce w Wojewódzkich Zawodach Strzeleckich Młodzieżowych Klubów Honorowych Dawców Krwi PCK. Gratulujemy



paź
23

Mistrzostwa Powiatu Nyskiego w Piłce Nożnej Chłopców – Otmuchów. Zwycięstwo drużyny chłopców Zespołu Szkół w eliminacjach gminnych w piłce nożnej dało awans naszym uczniom do finału powiatowego, który odbył się na stadionie MZLKS Czarni Otmuchów w Otmuchowie. Do rywalizacji w mistrzostwach powiatowych stanęło pięć szkół : ZS Otmuchów , ZS Paczków, ZST Nysa, ZSiPO Nysa, ZS Głuchołazy. Po pasjonujących i zaciętych spotkaniach reprezentacja Zespołu Szkół w Głuchołazach uplasowała się na podium zajmując w klasyfikacji końcowej III miejsce. To duży sukces naszych chłopaków, gratulujemy wszystkim zawodnikom. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie w składzie:
1.Michlewicz Mirosław 3ti
2.Czop Marcin 3ti
3.Zelek Oskar 3ti
4.Mielnik Patryk 3ti
5.Biłeńkij Kamil 3zw
6.Nędza Paweł 3zw
7.Zarzeczniak Marcin 3zw
8.Baniak Damian 3zw
9.Bodzioch Adam 1ti
10.Kostrzewski Rafał 1ti
11.Łącki Konrad 1ti
12.Mazur Piotr 1ti
13.Stajno Michał 1ti
14.Zawiślak Mateusz 1ti
15.Wiktor Patryk 1ti
16.Czop Michał 1zw
17.Biernat Krzysztof 1ti
Opiekun: nauczyciel wf- Elżbieta Pyra

paź
16

Eliminacje gminne w piłce nożnej chłopców. Na stadionie miejskim w Głuchołazach odbył się mecz piłki nożnej chłopców reprezentacja Zespołu Szkół przeciwko reprezentacji Liceum Ogólnokształcącego w Głuchołazach. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych uczniowie Zespołu Szkół z dużym zaangażowaniem przystąpili do meczu. Po zaciętym spotkaniu nasi uczniowie zwyciężyli z wynikiem 5 : 2 Serdeczne gratulacje dla drużyny ZS, która wystąpiła w następującym składzie:
1.Michlewicz Mirosław 3ti
2.Czop Marcin 3ti
3.Zelek Oskar 3ti
4.Mielnik Patryk 3ti
5.Biłeńkij Kamil 3zw
6.Nędza Paweł 3zw
7.Zarzeczniak Marcin 3zw
8.Baniak Damian 3zw
9.Bodzioch Adam 1ti
10.Kostrzewski Rafał 1ti
11.Łącki Konrad 1ti
12.Mazur Piotr 1ti
13.Stajno Michał 1ti
14.Zawiślak Mateusz 1ti
15.Wiktor Patryk 1ti
16.Czop Michał 1zw
Opiekun :nauczyciel wf – Elżbieta Pyra
Strzelcami zwycięskich bramek byli: Kamil Biłeńki, dwukrotnie Michał Czop oraz Paweł Nędza.

paź
10

INDYWIDUALNE WOJEWÓDZKIE MISTRZOSTWA W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH w BĄKOWIE 10.10.2013 roku odbyły się INDYWIDUALNE WOJEWÓDZKIE MISTRZOSTWA W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH w BĄKOWIE koło KLUCZBORKA. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie w składzie: Monika Woś kl. 1lo, Kamila Ponikiewska kl.1lo, Adam Bodzioch kl. 1ti, Łukasz Staszkiewicz kl.3ti.
Dziewczęta w biegu na dystansie 1400m w kategorii klas I i II uplasowały się w czołówce województwa zajmując punktowane miejsca:
Monika Woś - III miejsce – brązowy medal
Kamila Ponikiewska – V miejsce
Chłopcy pobiegli na dystansie 2500m w kategorii klas I-II i III-IV zajmując miejsca w pierwszej dwudziestce plasując się po środku stawki.
Serdecznie gratujemy zawodnikom uzyskanych wyników. Zdjęcia z zawodów można obejrzeć w galerii.

paź
09

RAJD PIERWSZAKA Coroczną tradycją naszej szkoły jest udział klas pierwszych w Rajdzie Pierwszaka. Impreza ta ma na celu zintegrowanie klas poprzez zabawę i godne powitanie ich w gronie uczniów Zespołu Szkół. W tegorocznym rajdzie wzięły udział trzy klasy pierwsze:1Ti, 1 Lo i 1 Zw.
W tym roku trasa rajdu stanowiła dla młodzieży nie lada wyzwanie (kondycyjne:)), gdyż biegła z Głuchołaz do Pokrzywnej. Na trasie czekały na pierwszaków niespodzianki w postaci konkurencji sprawnościowych, intelektualnych i artystycznych jak śpiew, konkurs rzutów piłeczką do celu, skakanka, bieg w worku itp. Ostatecznie w konkurencjach zwyciężyła klasa pierwsza technikum informatycznego pokonując klasę liceum ogólnokształcącego.
Po dotarciu do celu: Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, młodzież odpoczęła przy ognisku i posiliła się pysznymi kiełbaskami. Na miejscu Pani Dyrektor Marzena Grubiak dokonała pasowania na uczniów Zespołu Szkół i wręczyła uczestnikom pamiątkowe dyplomy.
Zapraszamy do galerii, gdzie dostępne są zdjęcia z rajdu.

paź
02

Wycieczka klasy 1 Ti do Pokrzywnej 02.10.2013 roku klasa 1ti w pełnym składzie wraz z wychowawcą Elżbietą Pyrą i nauczycielem matematyki Aleksandrą Brych wzięła udział w pieszej wycieczce integracyjnej do Pokrzywnej. Po długiej, wędrówce z Głuchołaz szlakami turystycznymi Gór Opawskich, uczestnicy dotarli do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Pokrzywnej. Na terenie obiektu we współpracy z rodzicami zorganizowano ognisko, pieczenie kiełbasy, pieczone ziemniaki w garnku a także gorącą herbatę. Po posiłku uczniowie miło i aktywnie spędzili czas korzystając z terenów rekreacyjnych schroniska. Na boiskach rozgrywali mecze piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, zwiedzili także pobliski park linowy nad kąpieliskiem. Zmęczeni, ale zadowoleni powrócili do Głuchołaz. Wycieczka się udała i stworzyła szansę lepszego poznania się młodzieży. Zdjęcia z imprezy w galerii.

wrz
30

PLANOWANIE KARIERY ZAWODOWEJ W dniu 30.09.2013. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w seminarium "PLANOWANIE KARIERY ZAWODOWEJ", w ramach projektu OPOLSKIE SZKOLNICTWO ZAWODOWE BLIŻEJ RYNKU PRACY.
Pierwszą część zajęć prowadziła pani Agnieszka Łabno z Katowic (specjalista w zakresie prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych). Młodzież odkrywała swoje predyspozycje zawodowe, próbowała określić swoje mocne strony oraz blokady, które pojawiają się na drodze kariery zawodowej. Podczas seminariów zainicjowana została działalność Szkolnych Ośrodków Kariery oraz zespołów "design-thinking". Pani Elżbieta Gabis omówiła platformę, na której młodzież będzie zakładała wirtualne firmy.
Prace młodych przedsiębiorców wezmą udział w konkursie Mam Wizję, Mam Plan , w którym czekają cenne nagrody rzeczowe i nagroda główna, czyli dwuletnie wsparcie prawne, administracyjne przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

wrz
26

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW W dniu 25 września 2013 w naszej szkole miały miejsce obchody Europejskiego Dnia Języków i Roku Juliana Tuwima. Z tej okazji młodzież klasy pierwszej liceum ogólnokształcącego o profilu językowym przygotowała pod kierunkiem nauczyciela mgr. Jacka Marcinkowskiego program artystyczny, w którym zaprezentowała wiersze Juliana Tuwima „Abecadło” i „Okulary” w języku angielskim. Pewną ciekawostką była videoprezentacja piosenki pt. „Do prostego człowieka” w wykonaniu zespołu „Akurat”. Zgromadzeni mogli śledzić tekst również w języku angielskim.
Ponadto pan Jacek Marcinkowski, który dodatkowo prowadzi darmowe zajęcia z języka hiszpańskiego dla klasy I liceum, przedstawił wiersz „Lokomotywa” w języku Cervantesa. Film, przedstawiający te interpretacje, można obejrzeć na stronie http://www.youtube.com/watch?v=f0A55DPE0Hs&feature=youtu.be
Mieliśmy przyjemność gościć dwie klasy z gimnazjum nr 1 i nr 2 w Głuchołazach, którym jeszcze raz dziękujemy za przybycie i czynny udział w konkursie językowym na zakończenie programu.
Celem tej uroczystości było propagowanie języków obcych oraz zachęcanie do ich uczenia się zgodnie z dyrektywą Rady Europy , a także z wymogami współczesnego świata.
Podsumowaniem tego dnia niech będą słowa niemieckiego poety Johanna Wolfganga Goethego: „Iloma językami mówisz, tylekroć jesteś człowiekiem”.

wrz
21

XI OGÓLNOPOLSKI BIEG ULICZNY SŁUŻB MUNDUROWYCH W GŁUCHOŁAZACH 21.09.2013 r. W sobotę jak co roku, po raz kolejny nastąpiła inauguracja szkolnego roku sportowego dla dzieci i młodzieży szkół gminy Głuchołazy startem w biegu ulicznym na dystansie 1000 m. w wielu kategoriach wiekowych. Biegi uczniowskie poprzedzały bieg główny ogólnopolskiej imprezy, jaką jest już XI Ogólnopolski Bieg Służb Mundurowych w Głuchołazach.
Zawodniczki i zawodnicy rozpoczęli swoje zmagania o godzinie 12:10 i rywalizowali do godz.13.15, startując w sumie w 14 biegach. W zawodach udział wzięli uczniowie głuchołaskich szkół oraz zawodnicy z Nysy, Opola i Korfantowa. Uczniowie Zespołu Szkół w Głuchołazach, pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego E. Pyry, godnie reprezentowali szkołę w rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych. Występowali oni w następującym składzie:
Dziewczęta:
- Woś Monika 1lo
- Ponikiewska Kamila 1lo
- Gancarz Adriana 2ti
- Babiec Dominika 2ti
Chłopcy:
- Regińczuk Patryk 3zw
- Staszkiewicz Łukasz 3ti
- Wiktor Patyk 1ti
- Czop Marcin 3ti
- Drożdż Adam 1zw
Jesienna aura, która wystraszyła lub pokrzyżowała zdrowotnie starty innych naszych uczniów nie przeszkodziła startującym w osiągnięciu zwycięstwa i wysokich lokat na podium. Szczególne gratulacje dla Moniki Woś, która wygrała bieg w kategorii dziewcząt oraz dla Kamili Ponikiewskiej i Patryka Regińczuka za zajęcie II miejsca.
Tuż za podium, na miejscu IV uplasowała się Adriana Gancarz i na punktowanym - VI miejscu - Łukasz Staszkiewicz. Zwycięscy do VI miejsca nagrodzeni zostali pucharami, dyplomami i koszulkami. Gratulujemy wszystkim startującym odwagi, hartu ducha i sportowej walki. Ich postawa niech będzie dobrym przykładem dla rówieśników i wzorem do naśladowania jak można zdrowo i pożytecznie spędzić czas wolny na świeżym powietrzu. Dziękujemy i gratulujemy.

cz
09

Spot radiowy Zapraszamy do posłuchania spotu reklamowego naszej szkoły.

cz
09

Poczytaj mi przyjacielu Na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej dostepny jest obszerny artykuł na temat projektu realizowanego w Zespole Szkół. Zapraszamy do lektury. http://www.ceo.org.pl/pl/poczytaj/news/imponujace-dzialania-mlodziezy-z-zespolu-szkol-w-glucholazach

cz
05

Kurs dla maturzystów Zespół Szkół w Głuchołazach organizuje kurs przygotowujący do egzaminu zawodowego w zawodzie technik informatyk. Wszystkich maturzystów i absolwentów zapraszamy w dniach:


Wszystkich chętnych zapraszamy do sali 33 w ww. terminach. Kurs jest darmowy.
cz
09

Finalistka konkursu matematycznego Adriana Zamojska została finalistką w finale wojewódzkim Turnieju Matematycznego dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Konkurs odbył się 4 marca w Opolu. Serdecznie gratulujemy.

maj
15

Czwórmecz Lekkoatletyczny im. W. Kulpy 15 maja odbył się Czwórmecz Lekkoatletyczny im. W. Kulpy. Na zawodach świetnie zaprezentowali się zawodnicy z Zespołu Szkół. Chłopcy zdobyli w zawodach I miejsce. Serdecznie gratulujemy.

maj
13

Inspirowane Tuwimem Marcin Drewniak ( I Ti) oraz Mikołaj Machura (III Ti) zwyciężyli w konkursie literackim "Inspirowane Tuwimem" (w kategorii szkół ponadgimnazjalnych), zorganizowanym przez Centrum Kultury w Głuchołazach. Uczniowie napisali autorskie utwory poetyckie inspirowane twórczością Juliana Tuwima, patrona roku 2013. Podsumowanie konkursu odbyło się dnia 12 maja 2013 podczas IX Biesiady Czytelniczej. Gratulujemy zwycięzcom!

maj
13

Poczytaj mi przyjacielu Kolejny raz uczniowie Zespołu Szkół w Głuchołazach zorganizowali spotkanie z literaturą w ramach IV etapu projektu edukacyjnego "Poczytaj mi, przyjacielu", realizowanego przez bibliotekarkę Mariolę Śnieżek i polonistkę Małgorzatę Nastasowską.
Tym razem odwiedziliśmy podopiecznych Świetlicy Socjoterapeutycznej w naszym mieście z programem pt."W świecie wierszy dla dzieci Juliana Tuwima". Program ten był uhonorowaniem twórczości wybitnego poety w roku mu poświęconym. Po obejrzeniu prezentacji o twórcy nasi lektorzy( Marta Grubiak, Kamila Miękina, Jola Szkliniarz, Mikołaj Machura, Wiktor Stachowiak-wolontariusz świetlicy) zaprezentowali dzieciom ponad trzydzieści wierszy-bajek. Kolejnym etapem spotkania były warsztaty plastyczne, w ramach których uczestnicy wykonali ilustracje do wcześniej wylosowanych utworów. Prace zostały przekazane do Biblioteki Miejskiej i wezmą udział w konkursie plastycznym oraz zostaną wyeksponowane w ramach wystawy w Centrum Kultury. Było to przemiłe spotkanie, które ponownie pokazało jak czytanie łączy pokolenia.

kw
09

ZS będzie współpracować z PWSZ w Nysie Informowaliśmy wcześniej o planowanej współpracy pomiędzy Naszą placówką a nyską uczelnią, dzięki której uczniowie zyskają m.in. wsparcie naukowe, możliwość korzystania z uczelnianej biblioteki, specjalistycznych sal dydaktycznych oraz nieograniczonego uczestnictwa w wydarzeniach o charakterze naukowym.
PWSZ w Nysie objęła patronatem naukowym Zespół Szkół w Głuchołazach podpisując umowę o współpracy. W czwartek, 4 kwietnia, w Sali Senatu PWSZ w Nysie JM Rektor prof. Zofia Wilimowska podpisała porozumienia ze wszystkimi Dyrektorami szkół ponadgimanzajlnych, których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Nysie. W spotkaniu uczestniczyła Pani Dyrektor mgr Marzena Grubiak.
Mamy nadzieję, że współpraca będzie owocna i da uczniom Zespołu Szkół możliwość wzbogacania swojej wiedzy i umiejętnosci.

mar
15

Konkurs Wiedzy o Irlandii W dniu 18.03.2013 odbył się 3.Szkolny Konkurs Wiedzy o Irlandii Ireland, the Emerald Island, przygotowany przez nauczyciela języka angielskiego, p. mgr. Jacka Marcinkowskiego. W konkursie wzięło udział 20 uczniów technikum informatycznego i szkoły zawodowej. Wszyscy uczestnicy byli ubrani na zielono – w kolorze Irlandii – a większość dodatkowo miała pomalowane twarze – na zielono, oczywiście!
Pierwsze miejsca zajęli kolejno:
1.Wioletta Rał [kl.2ti],
2.Łukasz Staszkiewicz [kl.2ti],
3.Artur Staszków [kl.1ti],
4.Szymon Sakowicz [kl.1ti]
5.Natalia Baka [1zw].
Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom konkursu gratulujemy! Congratulations!!!

mar
07

Poczytaj mi, przyjacielu Kolejne z cyklu „Międzypokoleniowych spotkań czytelniczych”, organizowanych w ramach projektu „Poczytaj mi, przyjacielu”, odbyło się dnia 7 marca w Żłobku Miejskim w Głuchołazach. W rolę lektorów ponownie wcieliła się grupa uczniów z klasy III Ti, a spotkanie przygotowały mgr Mariola Śnieżek oraz mgr Małgorzata Nastasowska.
Tym razem uczniowie stanęli przed nie lada wyzwaniem – zaciekawić czytaną opowieścią dwuletnie maluchy. Utwory głuchołaskiego twórcy Pana Bogdana Wnuka okazały się doskonałym tworzywem literackim i wzbudziły zainteresowanie oraz radość najmłodszych słuchaczy. Bajeczne opowieści złożyły się na program występu pt. „Kochajmy zwierzątka”. W trakcie spotkania nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku oraz niespodzianek dla dzieci – kolorowanek z bohaterami czytanych bajek.
Wizyta w Żłobku okazała się być kolejnym ciekawym doświadczeniem, wzbogacającym naszą literacką edukację oraz ukazującym świadomość czytelniczą najmłodszych.

ma
08

Targi Nowych Technologii CeBit Hannover W ramach realizowanego dla 50 zespołów szkół zawodowych projektu "Sieć współpracy na rzecz nowoczesnej szkoły zawodowej" w dniach 8-9.03.2013. zoorganizowany został wyjazd na targi nowych technologii CeBIT Hannover 2013. Z naszej szkoły w wyjeździe uczestniczyły trzy uczennice technikum informatycznego oraz opiekun mgr Agnieszka Sadlej.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie pięknego Drezna. Miasto zachwyciło licznymi obiektami sakralnymi i przepięknym rynkiem.
Następnego dnia wycieczka udała się z miejsca zakwaterowania do Hannoveru, gdzie przez cały dzień zwiedzała targi. Na targach prezentowane były nowe technologie skierowane dla różnych grup docelowych:

Po zwiedzaniu targów uczestnicy wycieczki wrócili autokarem do Opola.
lu
27

ZS nawiązuje współpracę z PWSZ w Nysie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa podpisze umowę o współpracy z Naszą placówką. Decyzja została podjęta podczas spotkania z dyrektorami szkół średnich z Nysy i Głuchołaz, których organem prowadzącym jest nyskie Starostwo Powiatowe. W spotkaniu uczestniczyli także członek Zarządu Powiatu Nyskiego Jerzy Dunaj oraz naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Kazimierz Darowski.
Na wyżej wymienionym spotkaniu, kierownik Działu Kontaktów Zewnętrznych PWSZ Anna Opałka omówiła również możliwości współpracy międzynarodowej. Zaproponowała organizowanie spotkań uczniów ze studentami zagranicznymi.
Podpisanie umowy między PWSZ a szkołą ma nastąpić 4 kwietnia. Do tego czasu zostaną doprecyzowane warunki współpracy.
Dzięki podpisaniu umowy uczniowie ZS zyskają m.in. wsparcie naukowe, możliwość korzystania z uczelnianej biblioteki, specjalistycznych sal dydaktycznych oraz możliwość nieograniczonego uczestnictwa w wydarzeniach o charakterze naukowym. W umowach zostaną określone także indywidualne warunki współpracy dostosowane np. do profilu nauczania.
Źródło: http://www.otonysa.pl/news.php?id=78276

sty
23

English Dictation W dniu 23-01-2013 odbył się finał Szkolnego Dyktanda z Języka Angielskiego „English Dictation”, przygotowany przez nauczyciela języka angielskiego p.Jacka Marcinkowskiego, w którym wzięło udział 14 uczniów z wszystkich klas technikum i klasy 1zw szkoły zawodowej. W wyrównanej walce o prymat najlepszymi okazali się:
1. Michał Opiełka kl.2ti (135 wyrazów poprawnie na 137)
2. Patryk Pasoń kl.1ti (134 wyrazy poprawnie na 137)
3. Maciej Bodnar kl.2ti (132 wyrazy poprawnie na 137)
Pozostałe miejsca zajęli (w odwrotnej kolejności alfabetycznej):
Tomasz Żak 3ti
Adriana Zamojska 1zw
Szymon Wierny kl.4ti
Patryk Szumski kl.4TI
Wojciech Rytko kl.1ti
Wioletta Rał 2ti
Andrzej Radoń 1zw
Krystian Stadnik kl.3ti
Paweł Piszczek 1zw
Przemysław Pieróg kl.1ti
Bartosz Birecki kl.4TI
Congratulations!!!

st
15

Odkryj i rozwiń swoje talenty – Zostań Zwycięzcą! Dnia 9 stycznia 2013r. przedstawiciele młodzieży naszej szkoły brali udział w spotkaniu informacyjno-rekrutacyjnym programu Kształtowanie Zwycięzców, który odbywa pod patronatem Burmistrza Głuchołaz, organizatorem jest firma LMI. Głównym celem jest rozwinięcie osobistego przywództwa młodego człowieka i zbudowanie w nim postawy Zwycięzcy, tak aby w pełni potrafił wykorzystać swoje talenty i odnaleźć drogę do osobistego oraz zawodowego sukcesu. Program jest podróżą podczas, której uczestnicy, przy wsparciu osobistych trenerów, rozpoczynają proces zmian i na nowo odkrywają swoje marzenia. Jeśli jesteś zainteresowany programem napisz jakie są twoje marzenia i jak chciałbyś je zrealizować. Swoją pracę wyślij na adres: kz@lmi.pl do 16 stycznia 2013r. Osoby zakwalifikowane do projektu będą uczestniczyły w cyklu spotkań, których głównym celem będzie ukształtowanie zwycięzcy, czyli osoby która realizuje swoje marzenia!

gr
14

Konkurs "4 PORY ROKU W POWIECIE NYSKIM" Dnia 21 grudnia podsumowany został jesienny etap konkursu fotograficznego "Cztery pory roku w powiecie nyskim". Z pośród złożonych 20 zdjęć, przedstawiających najpiękniejsze miejsca powiatu, jury wybrało finałową trójkę.
Pierwsze miejsce otrzymała Paulina Bławicka:
Drugie miejsce zajął Grzegorz Kiliańczyk:
Trzecie miejsce przypadło Wiolecie Rał:
Prezentujemy pozostałe zdjęcia.

gr
14

Uczniowie Zespołu Szkół z kolędą u Pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Głuchołazach W dniu 14.12.2012 r. uczniowie(Jolanta Szkliniarz,Wiktor Stachowiak,Mikołaj Machura,Marta Grubiak,Kamila Miękina)pod opieką bibliotekarki Marioli Śnieżek i polonistki Małgorzaty Nastasowskiej odwiedzili Pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Głuchołazach przy ulicy Parkowej i zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt."Dawne Wigilie". Czytając piękną bożonarodzeniową poezję oraz informacje o obrzędach i zwyczajach wigilijnych wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój. Wspólne kolędowanie z pacjentami zakończyło występ młodzieży. Odwiedziny te niewątpliwie zapadną w pamięc i serca tych co słuchali i tych młodych ludzi, którzy czytali, bowiem bardzo ważne są takie międzypokoleniowe spotkania. Realizowany przez szkołę projekt edukacyjny "Poczytaj mi, Przyjacielu" zbliża ludzi.

gr
14

PROPAGUJEMY ŻYCZLIWOŚĆ! Pamiętając o idei Święta Życzliwości uczniowie klas I Zw, I Ti oraz III Ti postanowili propagować ideę życzliwości poprzez współorganizację imprezy andrzejkowej w Gminnej Świetlicy Socjoterapeutycznej, działającej przy PKPS w Głuchołazach.
Dnia 27 listopada w godzinach popołudniowych uczennice naszej szkoły zaprosiły podopiecznych Świetlicy do skorzystania z usług salonu piękności. Przyszłe fryzjerki z klasy I Zw – Magdalena Bednarek i Adrianna Zamojska - spełniały dziecięce życzenia i kreowały różnorodne, fantazyjne wręcz stylizacje włosów. Uczennice klasy I Ti – Karolina Maślanka oraz Marta Skrzypczak – malowały dziewczynkom paznokcie, niczym zawodowe kosmetyczki. Największą radość najmłodszym sprawiło natomiast malowanie twarzy – dziecięce buźki, dzięki talentowi plastycznego Joli Szkliniarz, zmieniały się w kreacje bajkowych ulubieńców. Pracę dziewcząt dzielnie wspierali uczniowie naszej szkoły – Daniel Klimas, Mikołaj Machura oraz Wiktor Stachowiak z klasy III Ti.
Podczas imprezy nie zabrakło oczywiście andrzejkowych wróżb i zabaw, które przygotowały Panie pracujące w głuchołaskiej Świetlicy. Uczniowie Zespołu Szkół zaproponowali dzieciom udział w konkursach – literackim, plastycznym oraz wiedzy na temat zwyczajów andrzejkowych. Ponadto spotkanie było doskonałą okazją do propagowania projektu „Poczytaj mi, przyjacielu”, w związku z czym Mikołaj Machura przeczytał fragment książki Czesława Witkowskiego pt „ Doroczne polskie obrzędy i zwyczaje ludowe”.
Za pomoc w realizacji imprezy dziękujemy Pani Kierownik Agnieszce Danieluk oraz pracownikom i wolontariuszom Gminnej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Głuchołazach oraz sponsorom nagród: Panu Janowi Ćwiekowi, Dyrektorowi Centrum Kultury w Głuchołazach, Pani Urszuli Pach (Piekarnia Rogal) oraz Panu Marcinowi Nastasowskiemu (Restauracja Fratelli Sossi).

li
29

Przedszkolaki w bibliotece Pięknym akcentem zakończył się pierwszy etap projektu edukacyjnego "Poczytaj mi, Przyjacielu" realizowanego w Zespole Szkół w Głuchołazach przez bibliotekarkę Mariolę Śnieżek i polonistkę Małgorzatę Nastasowska. W dniu 29.11.2012 r. szkołę odwiedziły Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 2 W Głuchołazach. Dzieci obejrzały wystawę swoich rysunków pt."Moje ulubione zwierzątko" i słuchały czytanych przez ich starszych kolegów (Jolantę Szkliniarz, Mikołaja Machurę i Wiktora Stachowiaka) wierszowanych bajek. Każde z przedszkolaków otrzymało dyplom za wykonany rysunek, a za wyróżnione prace nagrody. Mali Goście wrócili do przedszkola zadowoleni z wycieczki do szkoły.

gr
11

FINALISTA konkursu matematycznego Koma Michał Opiełka został FINALISTĄ konkursu matematycznego Koma, zorganizowanego przez Fundację Matematyków Wrocławskich. W tym roku zmierzyły się 32 szkoły ponadgimnazjalne, głównie z Wrocławia i okolic.Opolszczyznę reprezentowały szkoły z Olesna, Praszki i Głuchołaz. 15 grudnia w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się etap finałowy. W eliminacjach uczniowie musieli wykazać się wiedzą wykraczającą poza program nauczania w szkole średniej a dotyczącą rozkładu normalnego. Zostali zapoznani z tym materiałem przez nauczycieli w poszczególnych szkołach.

lis
29

Lokalna Akademia Sieciowa CISCO Nasza szkoła uzyskała status Lokalnej Akademii Sieciowej CISCO. Każdy uczeń naszej szkoły będzie mógł bezpłatnie uczestniczyć w szkoleniach i po zdaniu końcowego egzaminu otrzymać oficjalny certyfikat CISCO. Jesteśmy jedyną szkołą w Głuchołazach o statusie Akademii Sieciowej CISCO.
Korzyści:


Więcej informacji o CISCO
Dodatkowe informacje: krzysztof.nicpon@gmail.com
mgr inż. Krzysztof Nicpoń Certificate of Cisco CCNA No. CSCO11888389
lis
21

Pielęgnujcie przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu! Uczennice klasy I ZW zaprosiły młodzież oraz nauczycieli Zespołu Szkół do świętowania Dnia Życzliwości. Idea uroczystości ustanowiona została niespełna 40 lat temu w USA. Dziś w ponad stu państwach na świecie mieszkańcy celebrują WORLD HELLO DAY. 21 listopada 2012 – po raz drugi - także nauczyciele, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół w Głuchołazach!
Inicjatywa miała na celu propagowanie uprzejmości i serdeczności. Aby ułatwić przekazywanie wyrazów sympatii uczennice zorganizowały Pocztę Życzliwości, za pośrednictwem której młodzież pozdrawiała, zapraszała, przepraszała, dziękowała… zarówno kolegów, koleżanki, jak i nauczycieli. Ponadto każdy miał okazję okazać dobre serce, kupując los w Szczęśliwej Loterii, z której dochód przeznaczony zostanie na zakup paczek świątecznych dla podopiecznych Głuchołaskiej Świetlicy Socjoterapeutycznej. Na życzliwych nabywców losów czekają oczywiście nagrody – losowanie odbędzie się 28 listopada podczas długiej przerwy. Życzymy powodzenia!

lis
19

Stypendysta premiera 15 listopada najlepszy uczeń Zespołu Szkół w Głuchołazach Michał Opiełka przyjął z rąk Pani Kurator województwa opolskiego Haliny Bilik dyplom Stypendysty Prezesa Rady Ministrów. Uroczystość odbyła się w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Dodajmy, iż wyróżniono stu najlepszych uczniów Opolszczyzny. Michał znalazł się w tej grupie uzyskując w minionym roku szkolnym znakomitą średnią 5, 82. Nasz stypendysta udzielił wywiadu dla Radia Opole i Radia Maxxx na temat dotychczasowych osiągnięć szkolnych i planów związanych z otrzymanym stypendium. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

paź
31

„Poczytaj mi, przyjacielu” Nasze pierwsze spotkanie w ramach projektu „Poczytaj mi, przyjacielu” odbyło się w Państwowym Przedszkolu nr 2 w Głuchołazach w dniu 31 października 2012r. Uczniowie klasy III Ti, wspierani przez kolegę z klasy II Ti, przygotowali dla głuchołaskich przedszkolaków nie lada niespodziankę – spotkanie z książkowym ulubieńcem, Koziołkiem Matołkiem. Wizytę w świecie bajek zainaugurował Łukasz Staszkiewicz, a w rolę dzielnego obieżyświata, niestrudzenie szukającego Pacanowa, wcielił się Mikołaj Machura. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały jego relacji z wycieczki do zoo, na którą złożyły się wiersze Jana Brzechwy, czytane przez uczniów klasy III Ti: Martę Grubiak, Kamilę Miękinę, Jolę Szkliniarz, Patryka Bejcera, Daniela Klimasa, Patryka Kurdziela oraz Wiktora Stachowiaka. Nasze „Międzypokoleniowe spotkanie poczytajkowe” uatrakcyjniła multimedialna prezentacja, ukazująca zwierzątka – bohaterów wierszy - oraz tło muzyczne znane z serialu animowanego „Dziwne przygody Koziołka Matołka”.
Przedszkolaki nagrodziły gości gromkimi brawami, a na zakończenie spotkania Pani Mariola Śnieżek ogłosiła konkurs plastyczny, proponując dzieciom zilustrowanie ulubionego zwierzątka. Prace przedszkolaków zostaną zaprezentowane na wystawie w Zespole Szkół, a jury – uczniowie uczestniczący w projekcie – nagrodzi laureatów.

paź
31

Halloweenowy konkurs języka angielskiego Święto Halloween w naszej szkole zostało podsumowane konkursem z języka angielskiego, w którym udział wzięli uczniowie klas szkoły zawodowej i technikum. Część uczestników doskonale wczuła się w klimat konkursu, nakładając odpowiedni makijaż, co zostało dodatkowo nagrodzone przez organizatora konkursu p. Jacka Marcinkowskiego. Czołowe lokaty zajęli: 1. miejsce ex aequo: Szymon Wierny [4ti] i Patryk Pasoń [1ti]; 2. miejsce: Paulina Bławicka [2ti]; 3. miejsce ex aequo: Patryk Gach [4ti], Justyna Holler [4ti] i Damian Krzemień [2ti]. W zadaniach dodatkowych klasyfikacja wypadła następująco: 1. Patryk Pasoń [1ti]; 2. Jakub Bodnar [4ti]; 3. ex aequo Szymon Wierny [4ti] i Michał Opiełka [2ti]. Gratulujemy!!!

paź
29

Spotkanie z poetką W dniu 29 października 2012 r. nauczyciel bibliotekarz Mariola Śnieżek zaprosiła uczniów klas 1 TI, 3 TI i 2 WZ Zespołu Szkół w Głuchołazach na świętowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w sposób szczególny . Gościem honorowym tych spotkań była Pani Bronisława Czarny nie tylko poetka głuchołaska, ale również twórca wspaniałych gobelinów i pasjonatka naszego miasta Głuchołaz. Uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję poznać swoje miasto poprzez przepiękne wiersze Pani Bronisławy , jak również opowiadane przez Nią, jako nauczyciela geografii ciekawostki geograficzno-historyczne dotyczące naszej miejscowości. Ta niezwykle twórcza Osoba, jaką jest Pani Bronisława Czarny, prezentując swoje osiągnięcia, pokazała naszej młodzieży to, jak cenne jest mieć swoje indywidualne zainteresowania, realizować je, a i tym samym spełniać swoje marzenia. Uczniowie mogli również obejrzeć wystawkę książkową pt.”Głuchołazy moje miasto”.

paź
26

XXI OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA PCK W piątek 26 października br. odbył się szkolny etap XXI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA PCK. Celem olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia. Podczas olimpiady sprawdzana jest wiedza i umiejętności uczestników z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego stylu życia.
W konkursie uczestniczyło 80 uczniów i uczennic naszej szkoły, których zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 20 pytań testowych (zarówno z jedną poprawną odpowiedzią, jak i pytań typu „prawda-fałsz”). Największą liczbę punktów zdobył Łukasz Staszkiewicz z klasy II TI – 18 punktów. Wielkie brawa!!! Całkiem nieźle poradzili sobie także Łukasz Bruliński i Maciej Bodnar z II TI – 17 punktów. Pozostali uczestnicy zdobyli od 16 do 9 punktów. Zwycięzca będzie reprezentował szkołę na etapie rejonowym.

paź
19

Halloweenowy wieczór horrorów. W piątkowy wieczór 26 października w Zespole Szkół odbył się halloweenowy seans filmowy zorganizowany przez mgr Agnieszkę Sadlej i mgr Małgorzatę Satorę. Licznie przybyła młodzież obejrzała cztery horrory: "Amytiville", "Smakosz", "Droga bez powrotu" oraz "Shutter". Nie zabrakło osób, które inspirowane tradycją Halloween przyszły na pokaz w ciekawych przebraniach. Podczas pokazu uczniowie przegryzali przekąski przygotowane przez organizatorów.

paź
19

Zwycięstwo w konkursie "Nysa-miasto możliwości" Uczniowie Michał Opiełka i Łukasz Satszkiewicz zwyciężyli w konkursie z przedsiębiorczości "Nysa-miasto możliwości". Konkurs zorganizowany został przez Powiatowy Urząd Pracy w Nysie i polegał na zaprezentowaniu przed jury pomysłu na biznes.
Michał i Łukasz pod okiem mgr Agnieszki Szczepanik stworzyli wirtualną firmę "Letio", która miałaby zajmować się realizacją projektów graficznych.
Nagrody jakie otrzymali za pierwsze miejsce były bardzo cenne: notebooki oraz jednodniowy pobyt z osobą towarzysząca w Ośrodku Max w Jarnołtówku. Serdecznie gratulujemy.

źródło: http://www.powiat.nysa.pl/sites/3,44/show/3012/nysa_miasto_mozliwosci.html

paź
18

Ogólnopolski Tydzień Kariery Zespół Szkół w Głuchołazach kolejny raz brał udział w Dniach Kariery organizowanych w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem „Praca: zawód czy kompetencje?”.
Organizatorem imprezy był Powiatowy Urząd Pracy w Nysie w partnerstwie z Wyższą Szkołą Humanistyczno – Teologiczną oraz Środowiskowym Hufcem Pracy w Nysie i Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Paczkowie. Tegoroczna impreza odbyła się 17 października 2012 roku, młodzież z panem Piotrem Razikiem przedstawiła ofertę edukacyjną naszej szkoły licznie przybyłej młodzieży szkół gimnazjalnych. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość porozmawiać z przedstawicielami interesujących zawodów, zapoznać się ze ścieżkę kształcenia w wybranym kierunku, a także wziąć udział w grze strategicznej „Podróż po zawodach”.

paź
16

Muzyczna podróż ze „Złotą Trąbką” Dnia 16 października wyruszyliśmy w „Muzyczny rejs po morzach i oceanach” wraz z łódzkimi muzykami z zespołu „Złota trąbka”. Podczas koncertu mieliśmy okazję wysłuchać melodii popularnych w najdalszych zakątkach świata. Występ zainspirowały osobiste wspomnienia muzyków, którzy, jako członkowie orkiestr pokładowych na statkach pasażerskich, opłynęli kilkakrotnie kulę ziemską. Niezwykłe dźwięki puzonu, trąbki, a także egzotycznej waltorni sprawiły, że sala gimnastyczna Zespołu Szkół rozgorzała gromkimi brawami.
Podczas koncertu mieliśmy okazję uczestniczyć w ekspresowym kursie tańca, podczas którego zawodowa tancerka zaprezentowała salsę rodem z karnawału w Rio de Janeiro. Reprezentanci kadry uczniowskiej naszej szkoły z trudem, ale z ogromnym zapałem próbowali dotrzymać kroku profesjonalistce. Tymi niesamowitymi emocjami zakończył się nasz muzyczny rejs ...

MN

paź
11

SPOTKANIE AUTORSKIE Z JAKUBEM ĆWIEKIEM 11 października w Centrum Kultury w Głuchołazach młodzież Zespołu Szkół miała okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Jakubem Ćwiekiem. Pisarz podzielił się z uczniami swoją wiedzą i spostrzeżeniami , które dotyczyły jego pracy, będącej jednocześnie ogromną pasją.
Jakub Ćwiek od wielu lat związany jest ze środowiskiem fantastyki, oprócz pisania książek zajmuje się szeroko pojęta kulturą (od dziennikarstwa przez pisanie scenariuszy, komiksów po reżyserię). Podczas spotkania opowiadał m. in o swojej tetralogii pt. „Kłamca” oraz wydanym na jej podstawie komiksie. Inne jego powieści to: „Liżąc ostrze”, „Ciemność płonie” czy „Ofensywa szulerów”.
Spotkania autorskie to z jednej strony zawsze okazja do zobaczenia pisarza „na własne oczy”, a z drugiej rozmowa z człowiekiem sukcesu, poszerza spektrum wyboru przyszłej drogi życiowej młodego człowieka. Dlatego też pan Jakub Ćwiek mówił o tym, że warto realizować swoje pasje i trzeba mieć marzenia.
Na spotkaniu pisarz zdradził tajniki swojego warsztatu oraz odpowiedział na szereg pytań: skąd brać pomysły i skąd wiedzieć , które są dobre? Czy jest coś takiego jak wena? Nad jaką książką obecnie pracuje?
Dla młodzieży Zespołu Szkół było to pełne pozytywnych emocji spotkanie, które może zaowocować odwagą w odkrywaniu i realizowaniu własnych pasji.

MS

paź
09

Rajd Pierwszaka Kolejny raz tradycji stało się zadość. Jak co roku klasa druga zorganizowała rajd młodszym kolegom. W tym roku uczestników czekał nie lada wyczyn, bo do pokonania była trasa z Głuchołaz do Pokrzywnej i z powrotem. A na trasie rajdu znajdowały się punkty – niespodzianki z zadaniami dla uczestników. Sprawdzano sprawność fizyczną podczas rzutów piłkami do celu, czy biegu w workach, intelektualną podczas układania puzzli na czas, pomysłowość , kiedy to jak największa ilość uczniów danej klasy miała się zmieścić na wyznaczonym polu. Zaprezentowano również talenty plastyczne przygotowując karykatury swoich wychowawców i muzyczne przy prezentacji piosenki klasowej. Rywalizacja klas była naprawdę zacięta a różnice punktowe niewielkie. Ostatecznie zwyciężyła klasa pierwsza technikum informatycznego pokonując klasę zasadniczej szkoły zawodowej. Trudy rajdu pieszego umiliło ognisko. A pani dyrektor mogła dokonać pasowania na uczniów Zespołu Szkół i wręczyć pamiątkowe dyplomy. Pogoda 09.10 też była łaskawa. Na koniec dziękujemy Starostwu Powiatowemu za współfinansowanie tej miłej imprezy i wszystkim sponsorom. Żegnamy się do kolejnej relacji za rok.

MK

paź
08

Filmowo, aktywnie, twórczo... W roku szkolnym 2012/ 2013 Zespół Szkół uczestniczy w projekcie Filmoteka Szkolna. Akcja! Celem działań prowadzonych w ramach programu przygotowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej jest wzbogacenie edukacji szkolnej o wiedzę o sztuce filmowej.
W ramach projektu przygotowany został cykl lekcji z filmem, proponowanych w ramach godzin zajęć z wychowawcą. Ponadto zorganizowany zostanie konkurs dla wielbicieli sztuki filmowej oraz Szkolne Święto Kina, któremu przyświecać będą słowa Alfreda Hitchcocka:
Film to życie, z którego wymazano plamy nudy.
Więcej o projekcie Filmoteka Szkolna. Akcja!: www.filmotekaszkolna.pl

admin

wrz
26

Europejski Dzień Języków Od 2001 roku 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. Europa posiada 23 języki urzędowe i ponad 60 wspólnot posługujących się językami regionalnymi lub językami mniejszości. A obywatele UE pochodzący z innych krajów i kontynentów mówią oczywiście w swoich językach. Aby zwrócić uwagę na tę różnorodność lingwistyczną Unia Europejska i Rada Europy ogłosiły rok 2001 Europejskim Rokiem Języków. Nauczyciele języków obcych Zespołu Szkół wraz z uczniami przygotowali krótki apel poświęcony temu świętu. Sensowność hasła przewodniego: „Uczcie się języków obcych” poparta była przykładami filmowymi i scenkami w wykonaniu uczniów klasy pierwszej i drugiej technikum informatycznego. Przemawiano oczywiście w językach obcych – niemieckim i angielskim. „Polacy nie gęsi”, ale do nauki języków gorąco zachęcamy, bo wynikają z tego same korzyści!

admin

wrz
28

W krainie dinozaurów 28 września uczniowie klasy 2 Ti wzięli udział w wycieczce do Jura Parku w Krasiejowie. Zwiedzanie parku młodzież rozpoczęła od przejażdżki ciuchcią po multimedialnym Tunelu Czasu. W tunelu odbył się pokaz filmu w technologii 3D, który pokazywał powstanie naszej planety.
Po przejażdżce uczniowie odwiedzili pawilon muzealny i miejsce wykopalisk. Nadarzyła się także możliwość porozmawiania z pracującym na wykopaliskach archeologami.
Po obejrzeniu wszystkich znajdujących się w Jura Parku dinozaurów młodzież Zespołu Szkół odwiedziła Prehistoryczne Oceanarium.
Po zwiedzaniu przyszedł czas na zabawę i uczniowie chętnie skorzystali z wszelkich atrakcji Parku Rozrywki: gokartów, huśtawek, karuzel i kolejek górskich. Część uczniów wybrała się także do Kina Emocji -Cinema 5D.Wycieczkowicze wrócili do domów późno, ale za to w świetnych humorach.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki, które znajdują się tutaj.

admin

wrz
19

Inauguracja projektu Eduscience Uczniowie 2TI wzięli udział w transmisji on-line, która zainaugurowała projekt. We wtorek 18 września o godzinie 12.00 wszyscy uczestnicy projektu, uczniowie 250 szkół z całej Polski, spotkali się na Platformie Eduscience, aby rozpocząć pracę. Młodzież wysłuchała wypowiedzi przedstawicieli organizatorów projektu, przekazała pozdrowienia. W niedalekiej przyszłości czekają nas kolejne transmisje między innymi ze Spitsbergenu i obserwatorium sejsmologicznego w Raciborzu.

admin

wrz
16

Nyski Festiwal Nauki W dniu 13.09.2012 klasa 1ti wraz z wychowawcą, panem mgr Jackiem Marcinkowskim, wzięła udział w 8 Festiwalu Naukowym PWSZ w Nysie. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat możliwości programowania telewizorów cyfrowych oraz gier, a następnie wzięli udział w konkursie wiedzy informatycznej. Ponadto trzech uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie języka angielskiego: Szymon Wierny [4ti], Michał Opiełka [2ti] i Patryk Pasoń [1ti]. I właśnie Patryk dostał się do finału, gdzie w walce o 3 miejsce przegrał z uczennicą 3 klasy liceum w Nysie. Gratulujemy wszystkim woli walki i wiedzy!

admin

si
31

Egzamin zawodowy Uczniowie Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół w Głuchołazach zdawali egzamin zawodowy, oto wyniki:

admin

si
03

Harmonogram egzaminów poprawkowych

Egzamin maturalny

cz. pisemna:

cz. ustna-:

Egzaminy poprawkowe:

admin

cz
29

4 PORY ROKU W POWIECIE NYSKIM -Wiosna W ostatni dzień szkoły w roku szkolnym 2011/12, wręczone zostały nagrody za II etap konkursu fotograficznego. Pierwsze miejsce przypadło Michałowi Opiełce, drugie zaś Dawidowi Jaźwińskiemu. gratulujemy.

cz
22

"Świadectwa historyczne" Michał Opiełka, uczeń klasy I Ti otrzymał pierwsze wyróżnienie w V międzywojewódzkim konkursie "Świadectwa historyczne". Pracą konkursową Michała była prezentacja multimedialna "Palacz. Relacja z kotłowni", gdyż konkurs odbywał się pod hasłem "Ginące zawody. Świadectwa historyczne 1945-2011". Serdecznie gratulujemy.

admin

cz
19

Święto Sportu Szkolnego
W dniu 19.06.2012 roku w Zespole Szkół w Głuchołazach odbyła się impreza sportowa p.n. „Święto Sportu Szkolnego”, której organizacja należy do tradycji szkoły. Dzięki współfinansowaniu imprezy przez szkołę i Powiat Nyski miała ona odpowiednią oprawę.
Uroczyste rozpoczęcie odbyło się o godz.8.30. Na apelu dokonano sprawdzenia przygotowania młodzieży do rywalizacji. Raport przyjęła pani dyrektor mgr Elżbieta Zborowska. Ceremoniał uroczystości składał się z przysięgi olimpijskiej, wciągnięcia flagi na maszt. Po przypomnieniu programu minutowego imprezy rozpoczęła się pierwsza konkurencja zespołowa „ Dwa ognie Usportowione”. Do rywalizacji w 10 konkurencjach przystąpiło 74 uczniów z klas: 1TI, 2 TI, 3 TI, 1 ZW wraz z wychowawcami i nauczycielami.
KONKURENCJE:
1 - DWA OGNIE USPORTOWIONE (5 ZAWODNIKÓW + MATKA)
2 - TOR ZWINNOŚCIOWY (UCZESTNICZĄ WSZYSTCY UCZNIOWIE)
3 - KONKURS SIŁACZA CHLOPCÓW (CIĘŻAREK 17,5 kg)
4 - KONKURS SIŁACZKI DZIEWCZĄT(CIĘŻAREK 5 kg )
5 - ŻONGLERKA PIŁKĄ NOŻNĄ DZIEWCZĄT
6 - ŻONGLERKA PIŁKĄ NOŻNĄ CHŁOPCÓW
7 - SKOK W DAL DZIEWCZĄT
8 - SKOK W DAL CHŁOPCÓW
9 - BIEG NA DYSTANSIE 100M (ZE STARTU NISKIEGO) DZIEWCZĄT
10 - BIEG NA DYSTANSIE 100M (ZE STARTU NISKIEGO) CHŁOPCÓW
W dniu zawodów po weryfikacji wyników i podliczeniu punktów nastąpiło podsumowanie rywalizacji we wszystkich konkurencjach i wręczenie pamiątkowych DYPLOMÓW i NAGRÓD RZECZOWYCH.
Nagrody otrzymali zawodnicy i zawodniczki, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca w każdej konkurencji indywidualnej w kategorii dziewcząt i chłopców, a także w rywalizacji drużynowej w rozgrywkach reprezentacji klas w „DWA OGNIE USPORTOWIONE” i „TORZE ZWINNOŚCIOWYM” (w którym udział brali wszyscy uczniowie danej klasy). Każdy uczeń startujący w danej konkurencji zdobywał punkty dla klasy w klasyfikacji na NAJBARDZIEJ USPORTOWIONĄ KLASĘ W ZESPOLE SZKÓŁ (ilość uzyskanych punktów zależna była od zdobytego miejsca w danej konkurencji, minimum 1 punkt za uczestnictwo). Nagrody dla zwycięzców ufundował Powiat Nyski i Zespół Szkół w Głuchołazach.
WYNIKI:
DWA OGNIE USPORTOWIONE
1 MIEJSCE -- 1 klasa technikum informatyczne
2 MIEJSCE – 3 klasa
3 MIEJSCE -- 1 klasa wielozawodowa

TOR ZWINNOŚCIOWY
1 MIEJSCE – 3 klasa technikum informatyczne
2 MIEJSCE – 1 klasa wielozawodowa
3 MIEJSCE --2 klasa technikum informatyczne


KONKURS SIŁACZA CHLOPCÓW
1 MIEJSCE – Mikołaj Śnieżek
2 MIEJSCE – Rafał Wróbel
3 MIEJSCE – Damian Baniak


KONKURS SIŁACZKI DZIEWCZĄT
1 MIEJSCE – Patrycja Rychlec
2 MIEJSCE – Wioletta Rał
3 MIEJSCE – Kamila Miękina


ŻONGLERKA PIŁKĄ NOŻNĄ DZIEWCZĄT
1 MIEJSCE – Patrycja Rychlec
2 MIEJSCE – Katarzyna Boryka
3 MIEJSCE – Wioletta Rał


ŻONGLERKA PIŁKĄ NOŻNĄ CHŁOPCÓW
1 MIEJSCE – Norbert Świetlikowski
2 MIEJSCE – Łukasz Skawiński
3 MIEJSCE – Paweł Nędza


SKOK W DAL DZIEWCZĄT
1 MIEJSCE – Patrycja Rychlec
2 MIEJSCE – Katarzyna Boryka
3 MIEJSCE – Magdalena Wolak


SKOK W DAL CHŁOPCÓW
1 MIEJSCE – Norbert Świetlikowski
2 MIEJSCE – Mikołaj Śnieżek
3 MIEJSCE – Mateusz Wilk


BIEG NA DYSTANSIE 100M DZIEWCZĄT
1 MIEJSCE – Patrycja Rychlec
2 MIEJSCE – Katarzyna Boryka
3 MIEJSCE – Kamila Miękina


BIEG NA DYSTANSIE 100M CHŁOPCÓW
1 MIEJSCE – Norbert Świetlikowski i Marcin Czop
3 MIEJSCE – Łukasz Skawiński


NAJBARDZIEJ USPORTOWIONA KLASA
1 MIEJSCE – 3 TI
2 MIEJSCE – 1 TI
3 MIEJSCE -- 2 TI

admin


maj
25

Czwórmecz Lekkoatletyczny im. W. Kulpy 25 maja odbył się Czwórmecz Lekkoatletyczny im. W. Kulpy. Na zawodach świetnie zaprezentowali się zawodnicy z Zespołu Szkół:

admin


kw
26

FINAŁ KONKURSU "MAM WIZJĘ -MAM PLAN" Dnia 26 kwietnia nasi uczniowie ,w składzie: Marta Rożek 4 TE, Barbara Opiełka 4 TE i Tymoteusz Grubiak 4 TI ,zajęli I miejsce w konkursie „ Mam wizję mam plan”. Nagrody jakie otrzymali uczniowie to 3 x Apple iPad 2 16GB. Konkurs dla uczniów "MAM WIZJĘ - MAM PLAN" polegał na tym ,że 3 osobowe zespoły uczniowskie zakładają wirtualną firmę Pula nagród w konkursie to 10 000 zł !!!
3 osobowe zespoły uczniowskie przygotowywały:
• prezentację firmy - opis działalności,
• szczegółowy i przemyślany business plan wraz z dokładnym planem zainwestowania 100.000 zł wirtualnych środków - uwzględniający również wydatki marketingowe,
• działania marketingowe budujące wizerunek firmy (logotyp firmy i materiały promocyjne),
• multimedialny spot reklamowy w formie video, mp3 lub innej prezentacji,
• 10 finalistów przeprowadziło dodatkowo wywiad z doświadczonym przedsiębiorcą podobnej branży (nagranie audio)
• etap pierwszy – prezentacja wirtualnych firm na platformie dydaktycznej, głosowanie internautów, ocena merytoryczna Jury.
• etap drugi: finał wojewódzki – przeprowadzała Wojewódzka Komisja Konkursowa, do finału wojewódzkiego jury za kwalifikowało 10 zespołów (wirtualnych firm), finaliści przeprowadzili wywiad z przedsiębiorcą tej samej branży, zaprezentowali się przed publicznością i jury. GRATULUJEMY
Zdjęcia można oglądnąć na stronie: http://www.isz.wodip.opole.pl/galeria-zdjec


admin


kw
19

Matematyczny sukces 16 kwietnia 2012r. w LO w Głubczycach odbył się Matematyczny Konkurs Pogranicza Śląsko Opolskiego dla szkół ponadgimnazjalnych. Nasi reprezentanci zajęli I miejsce na poziomie podstawowym konkursu, zdobywając 38 punktów. Gratulujemy
Link do wyników

admin


kw
21

Projekt EduScience Z radością przekazujemy informację, iż nasza szkoła zakwalifkowała się do udziału w projekcie unijnym EduScience.
Oto co nas czeka w ramach projektu:


admin


kw
21

Rozgrywki GALS Drużyna Zespołu Szkół zajęła 5 miejsce w rozgrywkach piłki siatkowej w ramach GALS. Gratulujemy

admin

ma
29

4 PORY ROKU W POWIECIE NYSKIM -ZIMA Właśnie zakończył się I etap konkursu fotograficznego skierowanego do młodzieży powiatu nyskiego. Na konkurs wpłynęło 5 zdjęć przedtwiających piękne miejsca w stylizacji zimowej.
Pierwsze miejsce zdobył Dawid Jaźwiński
Drugie miejsce zajęła Wioleta Rał:
Trzecie miejsce przypadło Paulinie Bławickiej:
Prezentujemy pozostałe zdjęcia.

mar
19

IX Festiwal Piosenki Obcojęzycznej W dniu 19. marca w Tułowicach odbył się juz IX Festiwal Piosenki Obcojęzycznej. Do konkursu zgłosiło się 45 solistów i 18 zespołów. Nasza szkoła była reprezentowana prze uczennicę klasy 4TE Joannne Lis. Naszej laureatce udało się wywalczyć wśród tak wielkiej konkurencji wyróżnienie z piosenką Whitney Houston " Try It On my Own". Gratulujemy.

admin

mar
14

Targi promocyjno-edukacyjne Dnia 8 marca w Zespole Szkół odbyły się targi promocyjno- edukacyjne. W godzinach popołudniowych każdy mógł przyjść, by obejrzeć Zespół Szkół, poznać nauczycieli, pracownie i ich wyposażenie. Z racji tak szczególnego święta -Dnia Kobiet na odwiedzających szkołę czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Pierwszy punkt programu dawał wszystkim sposobność podejrzenia i podsłuchania Sesji Młodzieżowej Rady Uczniów Zespołu Szkół-skeczu kabaretowego, który ukazywał męski punkt widzenia na święto wszystkich pań. Następnie młodzież klasy maturalnej zaprosiła wszystkich na „taneczną wycieczkę po Europie” i przepięknie zatańczyła poloneza, taniec belgijski i polkę. Na koniec zaprezentowany został film promocyjny przygotowany przez pierwszaków z technikum informatycznego i mgr Agnieszkę Sadlej. Goście, którzy przybyli na targi otrzymali możliwość zobaczenia na własne oczy jakie umiejętności nabywają uczniowie w Zespole Szkół oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły.
Prezentujemy film z fragmentami występów młodzieży.

admin

lu
15

Młodzieżowa Rada Miejska W wyniku wyborów przeprowadzonych w naszej szkole w dniu 03.02.2012 roku, do MRM zostali wybrani:


admin

sty
15

„Mój strój – moją wizytówką” „Mój strój – moją wizytówką” pod takim tytułem odbył się 12 stycznia 2012 roku pokaz mody. Zorganizowany on został przez uczniów Zespołu Szkół w Głuchołazach: klasę IV Te i IV Ti pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Małgorzaty Satory i nauczycielki historii Teresy Czarnołęskiej. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, wszystkie miejsca w sali widowiskowej Centrum Kultury były zajęte. Pokaz stanowił znakomitą okazję do zastanowienia się lub podpatrzenia w co należy się ubrać, jaką dobrać fryzurę czy makijaż na randkę, dyskotekę, do kościoła, urzędu czy szkoły. Projekt spełniał ważne cele, mianowicie uczniowie poznali zasady obowiązujące w strojach oficjalnych i nieoficjalnych, przekonali się, że stare powiedzenie „jak Cię widzą, tak Cię piszą” wcale nie straciło na aktualności. Prezentacja strojów zachęcała młodych ludzi do przemyślanego komponowania ubioru, przygotowywała do funkcjonowania w społeczeństwie oraz przedstawiła wizerunek rzetelnego, odpowiedzialnego pracownika, ucznia, obywatela, człowieka.
Modne kreacje, piękne fryzury a do tego odpowiedni makijaż to tylko część wykonanej pracy, jaką uczniowie włożyli w ten efektowny pokaz. Poza rewią mody można też było posłuchać piosenek w wykonaniu Joanny Lis, obejrzeć film „Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną”, który został zrealizowany przez Tymka Grubiaka oraz prezentację wprowadzającą w poszczególne, prezentowane na scenie kategorie, wykonaną przez Patrycję Szkudlarek.

Organizatorki oraz uczniowie serdecznie dziękują Pani Marysi Mużyłowskiej – właścicielce zakładu fryzjerskiego „Majka”, za stylizację fryzur oraz za wykonane przez przedstawicielki firmy „Avon” makijaże.


admin

gru
18

Christmas Dictation W dniu 14 grudnia odbył się w naszej szkole finał III Szkolnego Dyktanda z języka angielskiego „Christmas Dictation”, przygotowanego przez nauczyciela języka angielskiego p. Jacka Marcinkowskiego . W eliminacjach wzięło udział 72 uczennic i uczniów z klas 1ti, 2ti, 3ti, 4te oraz 1 wz i 1 zw. Z nich wyłoniono grupę 11 finalistów, którzy stanęli w szranki o tytuł najlepszego ortografa z języka angielskiego.
I znowu najlepszym okazał się uczeń klasy 1ti Michał Opiełka, który 1 punktem (!) wygrał ze swoją siostrą Barbarą z kl.4te. Trzecie miejsce zajął Patryk Szumski z kl. 3ti. Congratulations!!! Gratulacje należą się również pozostałym uczestnikom końcowych zmagań z angielską pisownią, którymi byli: (w kolejności alfabetycznej): Maciej Bodnar 1ti, Anna Kaim 4te, Małgorzata Kędziora 4te , Bogdan Kozieł 1wz, Daniel Podgórni 2ti, Łukasz Staszkiewicz 1ti, Szymon Wierny 3ti i Tomasz Wiśniowski 2ti.
Życzymy wszystkim uczniom powodzenia i umiejętności unikania niebezpieczeństw na grząskiej i pełnej zasadzek ścieżce angielskiej ortografii!!!

admin

gru
09

English Poetry W dniu 9 grudnia 2011 troje naszych uczniów wzięło udział w III Konkursie Poezji Angielskiej, zorganizowanym w ZS RCKU „Rolnik” w Nysie, dotyczącym poezji szkockiego pisarza i poety Roberta Louisa Stevensona. Byli to uczniowie: Natalia Hawryluk z kl.4te z wierszem „Autumn fires”, Michał Opiełka z kl.1ti z wierszem „The cow” i Łukasz Staszkiewicz z wierszem „System”, przygotowani przez nauczyciela języka angielskiego Jacka Marcinkowskiego. W konkursie wzięły udział 4 szkoły, a nasi uczniowie zajęli następujące lokaty: Michał Opiełka – 2.miejsce, Natalia Hawryluk – 3.miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych chęci do rozwijania swoich zainteresowań

admin

gru
06

KONKURS FOTOGRAFICZNY Dnia 6 grudnia poznaliśmy wyniki międzyszkolnego konkursu fotograficznego "Moja Mała Ojczyzna". Oto rezultaty:

I miejsce -Maciej Bodnar z klasy 1 Ti (ZS Głuchołazy)
II miejsce - Łukasz Staszkiewicz z klasy 1 Ti (ZS Głuchołazy)
III miejsce - Paweł Wrona z klasy 1 Ti (ZS Głuchołazy)
Wyróżnienia:


Gratulujemy

admin

gru
06

ANDRZEJKI i MIKOŁAJKI Dnia 30 listopada w Zespole Szkół odbył się andrzejkowy kiermasz łakoci połączony z atrakcjami, jakimi było: lanie wosku, wróżby oraz malowanie buziek. Dzięki łasuchom i osobom, którym nieobca jest dobra zabawa zebraliśmy 47,60 zł. Za pieniążki te Mikołaj kupił cukierki, które otrzymali nasi uczniowie 6 grudnia. Jak co roku Mikołajowi towarzyszyły diabełki, aniołek i renifer Rudolf.

admin

lis
25

Szkolna Olimpiada Języka Angielskiego dla Ekonomistów „E4E – English for Economists”. W dniu 21.11.2011 w naszej szkole odbyła się trzecia edycja „E4E”, zorganizowana przez nauczyciela języka angielskiego, p. Jacka Marcinkowskiego. Udział wzięło 12 uczennic i uczniów z klas 4te i 1ti. Zadania Olimpiady polegały na wysłuchaniu krótkich dialogów i udzieleniu na nie odpowiedzi w formie testu. Również częścią testową było czytanie i uzupełnianie krótszych i dłuższych tekstów o tematyce związanej z ekonomią. Ostatnim – najtrudniejszym zadaniem – było napisanie listu motywacyjnego w odpowiedzi na anons prasowy.
I znowu – tak , jak w olimpiadzie dla informatyków – wśród najlepszych znaleźli się uczniowie klasy 1ti: Michał Opiełka i Łukasz Staszkiewicz. Trzecią lokatę zajęła Barbara Opiełka z kl.4te. Gratulujemy im zajęcia pierwszych trzech miejsc, a pozostałym uczestnikom chęci wzięcia udziału w tej – niełatwej, bo dotyczącej języka zawodowego – olimpiadzie.

admin

lis
22

SĄD NAD POEZJĄ CZESŁAWA M. W dniu 31 października klasa II WZ uczciła rok Czesława Miłosza, organizując poetycką rozprawę - "Sąd nad poezją Czesława M." Impreza odbyła się w szkolnej czytelni, a zaproszeni zostali uczniowie klas: I TI, II TI, I ZW oraz II WZ.

Uczniowie, przygotowani przez Panią Mariolę Śnieżek, ukazali widzom, iż Miłosz to nie tylko polski pisarz-noblista, ale także twórca kultury, poddany rozlicznym wpływom kulturowym. Rozprawa, mająca ustalić tożsamość poetycką Czesława M., udowodniła, iż niełatwo zbadać poglądy pisarza oraz jego miejsce w kulturze europejskiej. Obok podstawowych informacji biograficznych, uczniowie przypomnieli także fragmenty utworów poetyckich autora "Traktatu morlanego". Sędziowie nie ogłosili ostatecznego rozstrzygnięcia sporu, ponieważ "wyroki w sprawie oskarżonego Czesława M. zapadają codziennie. Ogłaszają je czytelnicy jego wierszy..."

admin

lis
15

KONKURS FOTOGRAFICZNY "MOJA MAŁA OJCZYZNA" Zespół Szkół w Głuchołazach zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie fotograficznym "Moja mała ojczyzna"
Prace na w/w temat należy dostarczyć na płycie lub w postaci zdjęcia o wymiarach 15x21 do 30 listopada 2011roku, na adres: Zespół Szkół w Głuchołazach, ul. Kolonia Kaszubska 2, 48-340 Głuchołazy; z dopiskiem „KONKURS FOTOGRAFICZNY”

Na płycie lub zdjęciu prosimy umieścić imię, nazwisko, nazwę szkoły i klasę.

Regulamin i szczegóły konkursu w wersji doc

admin

lis
04

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA PCK W dniu 28 października 37 osób z naszej szkoły wzięło udział w szkolnym etapie olimpiady. Młodzież z klasy 1TI, 2TI, 3TI, 4TE i 1 WZ rozwiązywała test, który składał się z 20 zamkniętych pytań i dotyczył zasad zdrowego odżywiania jak również ogólnie pojętego zdrowego stylu życia.
Wyniki:

  1. Michał Opiełka 16 punktów + 15 w dogrywce – klasa 1TI
  2. Grzegorz Kiliańczyk 16 punktów + 12 w dogrywce – klasa 1TI
  3. Wiktor Stachowiak 15 punktów – klasa 2TI

  4. Zwycięzca będzie reprezentował Zespół Szkół w Głuchołazach na etapie rejonowym.
    GRATULUJEMY

admin

paź
25

E4IT W dniu 17-10-2011 w naszej szkole odbył się II Konkurs Języka Angielskiego dla Informatyków „E4IT”, który zorganizował nauczyciel języka angielskiego p. mgr Jacek Marcinkowski. W konkursie udział wzięło 12 uczniów klas technikum informatycznego. Uczniowie rozwiązywali zadania ze znajomości słownictwa angielskiego z zakresu informatyki, a ponadto musieli umieć udzielić pisemnie właściwej odpowiedzi na konkretny problem z dziedziny informatycznej – oczywiście w języku angielskim.
Pierwsze miejsce zajął Piotr Nowacki z klasy 4ti, ale trzy kolejne miejsca zajęli uczniowie klasy 1ti: Michał Opiełka, Maciej Bodnar i Łukasz Staszkiewicz. Gratulujemy i zachęcamy do kontynuowania poszerzania swojej znajomości tego języka – nie tylko w zakresie słownictwa zawodowego.

admin

paź
03

Eurodetektyw Weź udział w konkursie "Eurodetektyw".
Przedmiotem konkursu jest zebranie zdjęć prezentujących obiekty – efekty realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2007-2013 (RPO WO 2007- 2013) w swoim sąsiedztwie, widziany okiem ucznia i uchwycony w formie zdjęcia dowolnym urządzeniem fotograficznym (np. telefonem komórkowym).
Zdjęcia (w dowolnej ilości) należy zgłaszać do Pani mgr Agnieszki Sadlej.

admin

paź
01

Sprzątanie Świata Polska 2011 Jak każdego roku we wrześniu uczniowie Zespołu Szkół w Głuchołazach przyłączyli się do akcji Sprzątania Świata, która w Polsce odbyła się już osiemnasty raz. Szczególnym zaangażowanie wykazała się klasa 3TI, która pod opieką księdza Grzegorza Podburaczyńskiego sprzątała szlak kapliczek na Górze Chrobrego kontynuując w ten sposób tradycje szkoły. Pozostałe klasy: 1WZ, 2ZW i 2TI wraz z opiekunami sprzątały teren w okolicach szkoły. Młodzież bardzo zaangażowała się w akcję, niektórym klasom zabrakło worków, inni dotarli do czternastej kapliczki!
Wszystkim uczniom i nauczycielom bardzo dziękuję za udział w akcji!
Marta Śnieżek

Marta Śnieżek

wrz
29

Europejski Dzień Języków Obcych W Europejskim Dniu Języków Obcych, tj.26.września, młodzież naszej szkoły aż czterokrotnie wzięła udział w przestawieniu poetyckim pt. „Polish poems on the underground” (Polska poezja w [londyńskim] metrze). W imprezie uczestniczyła również zaproszona młodzież Publicznego Gimnazjum nr 2 w Głuchołazach, klasy 2d i 3c, wraz z nauczycielkami pp. Barbarą Marcinkowską, Patrycją Prochot-Sojką i Małgorzatą Iwańską. Ponadto zaproszono 2 studentki filologii angielskiej z PWSZ w Nysie, odbywające w naszej szkole praktykę pedagogiczną. Program, wyreżyserowany i zmontowany przez nauczyciela języka angielskiego p.Jacka Marcinkowskiego, poprowadzili Sylwia Regińczuk i Paweł Wróbel z klasy 4ti, a wiersze polskich poetów w języku angielskim czytały: Natalia Hawryluk, Joanna Lis i Barbara Opiełka z klasy 4te. Deklamowano wiersze polskich noblistów, tj. Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, oraz Zbigniewa Herberta. W programie wykorzystano zdjęcia i filmy wykonane w londyńskim metrze, w formie prezentacji multimedialnej. Zarówno prowadzący, jak i deklamatorki zaprezentowali spektakl na wysokim poziomie, za co serdecznie dziękuje organizator programu.

admin

wrz
23

KURSY DOKSZTAŁCAJĄCE

UWAGA!! Do 29.09 trwają zapisy na następujące kursy realizowane w ramach projektu "LEPSZYM BYĆ":

KURS REALIZACJA ZAPISY UWAGI
ELEKTRYK październik 2011 -marzec 2012 mgr M. Grubiak uczniowie pełnoletni
SPAWACZ W METODZIE MAG 135 październik -grudzień 2011 mgr M. Grubiak uczniowie pełnoletni
SPAWACZ W METODZIE TIG 141 kwiecień -czerwiec 2012 mgr M. Grubiak uczniowie pełnoletni
DIAGNOSTYKA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH kiwecień- maj 2012 mgr M. Grubiak uczniowie pełnoletni
KIEROWCA WÓZKÓW WIDŁOWYCH Z NAPĘDEM SILNIKOWYM od kwietnia 2012 mgr M. Grubiak uczniowie pełnoletni
DEKORATOR TERENÓW ZIELONYCH kwiecień-maj 2012 mgr M. Grubiak
FOTOGRAFIA CYFROWA kwiecień-maj 2012 mgr M. Grubiak
PROJEKTOWANIE W PROGRAMIE AUTOCAD styczeń- kwiecień 2012 mgr M. Grubiak
GRAFIKA UŻYTKOWA Z PRAKTYKĄ W ZAKŁADZIE PRACY styczeń- kwiecień 2012 mgr A. Sadlej
DORADZTWO ZAWODOWE październik 2011
JĘZYKA ANGIELSKI ZAWODOWY

admin

wrz
22

Nyski Festiwal Nauki W dniu 15-09-2011 młodzież klasy 4 technikum informatycznego wraz z wychowawcą Jackiem Marcinkowskim wzięła udział w 7 Nyskim Festiwalu Nauki zorganizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie. Uczniowie wysłuchali wykładu o wirtualizacji komputerów oraz odbyli warsztaty dotyczące programowania robotów i tworzenia gier komputerowych. Część uczniów wzięła udział w konkursie wiedzy informatycznej, w którym pierwsze miejsce zajął Mateusz Grocholski. Nagrodą były głośniki komputerowe. Ponadto w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego wzięli udział: Barbara Opiełka z kl.4te, Piotr Nowacki z kl.4ti oraz Michał Opiełka z kl. 1ti. Gratulujemy!

admin

sie
23

Uwaga elektrycy Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, chcący kształcić się w zawodzie elektryk mają możliwość odbycia praktyk w Centrum Kształcenia Praktycznego w Nysie. Więcej informacji udziela sekretariat szkoły.

admin

sie
23

Nabór do ULO Zespół Szkół ogłasza nabór do 2-letniego Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego po ZSZ. Nauka odbywać się będzie w trybie zaocznym i jest całkowicie bezpłatna. Nabór trwa do 02.09.2011.

admin

Cz
15

W nagrodę do Wrocławia Uczniowie Zespołu Szkół w Głuchołazach brali udział w konkursie ekologicznym pod hasłem „Segregując odpady chronisz bioróżnorodność”, którego organizatorem był Urząd Miejski w Głuchołazach, Z.U.P. Komunalnik Sp. z o.o. w Głuchołazach, przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Konkurs polegał na zbiórce surowców wtórnych – makulatury, puszek i baterii. Wspólnie zebraliśmy 1066kg makulatury, 1090 puszek i 2891 baterii. Najefektywniejszą klasą w gminie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych okazała się 1WZ, która w nagrodę otrzymała 3000zł na organizację wycieczki.
W dniu 15 czerwca młodzież pojechała do Wrocławia. Uczniowie wraz z opiekunami poznali historię miasta oraz ciekawostki, związane z wrocławskimi zabytkami, które wyjawił pan przewodnik. Następnie – ku radości młodzieży – uczestnicy wycieczki obejrzeli film oraz bawili się w parku wodnym. Koszty wycieczki zostały w całości pokryte przez organizatorów konkursu.
Dziękujemy i prosimy o więcej konkursów ekologicznych, bo przecież w tego typu zmaganiach najważniejszym triumfatorem jest przyroda!

Koordynator akcji w Zespole Szkół w Głuchołazach Marta Śnieżek


admin

cz
02

Sukces naszego sportowca Uczeń klasy 3 Wz Irek Sowiak został wicemistrzem województwa opolskiego w skoku w dal podczas zawodów, które odbyły się 2 czerwca w Kędzierzynie Koźlu. Serdecznie gratulujemy i życzymi dalszych sukcesów sportowych.

admin

Cz
01

Zwycięzcy Święta Sportu Szkolnego Dnia 1 czerwca odbyła się w naszej szkole olimpiada sportowa. Klasy musiały zmierzyć się w konkurencjach przeciągania liny, skakanki i biegu przez tor przeszkód.
Podobnie jak rok temu tytuł najbardziej usportowionej klasy zdobyła klasa 2 Ti. Na drugim miejscu uplasowała się klasa 1 Ti, a trzecie miejsce wywalczyły dziewczyny z klasy 3 Te.

admin

Maj
27

Happening podsumowujący ISZ 27 maja na opolskim Placu Wolności odbył się HAPPENING PODSUMOWUJĄCY II edycję projektu Innowacyjna Szkoła Zawodowa. W imprezie wzięło udział dwunastu uczniów naszej szkoły, którzy brali udział w dodatkowych zajęciach zorganizowanych w ramach w/w projektu.
Impreza wystartowała o godz. 10:30 i pomimo ulewnego deszczu młodzież dobrze się bawiła na koncercie polsko - holenderskiej grupy FRUHSTUCK. Zdjęcia z happeningu można obejrzeć na oficjalnej stronie projektu http://www.isz.wodip.opole.pl/galeria-zdjec

admin

Maj
25

KONKURS EKOLOGICZNY ROZSTRZYGNIĘTY Od grudnia do maja 2011r. uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie ekologicznym zorganizowanym przez Urząd Miejski w Głuchołazach i Z.U.-P. Komunalnik sp. z o.o. w Głuchołazach.
Konkurs pod hasłem: Segregując odpady chronisz bioróżnorodność, polegał na selektywnej zbiórce odpadów (makulatury, puszek aluminiowych i baterii).
Do rywalizacji włączyło się sześć klas, najlepsza w szkole była 1WZ. Kolejne miejsca zajęli uczniowie z klasy: 2TI, 3TE, 2ZW, 1ZW, 3TI.
Razem zebraliśmy 1066 kilogramów makulatury, 1090 puszek aluminiowych, 2891 zużytych baterii. Klasa 1WZ wygrała również w kategorii szkół średnich na terenie gminy Głuchołazy. W nagrodę dostaną 3000zł na organizację wycieczki szkolnej.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i czekamy na kolejne konkursy ekologiczne, bo prawdziwym zwycięzcom jest środowisko naturalne.

admin

Maj
15

VII Biesiada CzytelniczaTradycyjnie 15 maja 2011 roku odbyła się Biesiada Czytelnicza. Już po raz siódmy Centrum Kultury w Głuchołazach oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna proponuje nam, aby niedzielne popołudnie spędzić w towarzystwie książek i ich autorów. Najlepszą formą zachęcenia ludzi do czytania, są bezpośrednie spotkania z pisarzami, rozmowy na temat przeczytanych lektur, podzielenie się własnymi spostrzeżeniami oraz możliwość zadania pytania lokalnemu pisarzowi. To nie jedyne atrakcje, jakie zapewnili organizatorzy. Można było również nabyć książkę za przysłowiowy grosik lub wymienić swoja prywatną lekturę na taką, której nie mieliśmy okazji jeszcze przeczytać, w słynnej akcji bookcrosingu.
W ramach VII Biesiady Czytelniczej zorganizowano konkurs literacki pod hasłem: „Jestem na NIE – młodość wolna od uzależnień”. Uczniowie, którzy na co dzień piszą SMS-y i e-maile, tym razem musieli napisać list, który trzeba to przyznać stracił na popularności wraz z pierwszym kliknięciem w klawiaturę. Choć tradycyjny list pomału przechodzi do lamusa, to uczniowie z Zespołu Szkół poradzili sobie z taką formą pisemnej wypowiedzi całkiem nieźle. Natalia Kędroń, Natalia Kuliowska i Witold Ksokowski pisząc listy do swoich przyjaciół, poruszyli w nich problemy dotyczące narkotyków i alkoholizmu. Prace zostały wyróżnione. Gratulujemy i czekamy na przyszłoroczną VIII Biesiadę Czytelniczą.

Opracowała: Małgorzata Satora

admin

Kw
26

Miss i Mister ZS20 kwietna w Zespole Szkół odbyły się "Wielkanocne Wybory Miss i Mistera Szkoły". O tytuł rywalizowały pary z siedmiu klas, zmagając się z takimi konkurencjami jak: malowanie pisanek, jedzenie ptysia bez użycia rąk, rysowanie wielkanocnego zająca i inne. Tytuł najsympatyczniejszej pary przypadł Joli Szkliniarz i Arturowi Gawronowi z klasy 1 Ti.
Jury nagrodziło również jeden z występów, które były prezentowane między konkurencjami. Nagrodę otrzymały: Elwira Nosal i Ewelina Hatala z klasy 2 Wz za skecz "Szczypiorek".

admin

Sty
29

Sukcesy naszych sportowcówUczeń klasy 3 Ti Tymek Grubiak awansował do finałów wojewódzkich w tenisie stołowym.
Tymek i Kamil Kanarski zajęli 2 miejsce w deblu w zawodach powiatowych w tenisie stołowym.
W zawodach powiatowych sukces odnieśli również nasi łucznicy zajmując II miejsce. Gratulujemy.

admin

Gru

Mistrz ortografii 13 grudnia 2010 roku w Zespole Szkół w Głuchołazach odbyło się Wielkie Szkolne Dyktando, zorganizowane przez nauczycielki języka polskiego: Małgorzatę Satorę i Małgorzatę Nastasowską.. Z pułapkami polskiej ortografii zmierzyli się zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Kadrę pedagogiczną reprezentowali: informatycy – mgr inż. Krzysztof Nicpoń, mgr Robert Dziubek, germanistka – mgr Monika Kubowicz oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych mgr Piotr Gach.
Nadrzędne cele tego konkursu to: promowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzenie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych oraz sprawdzenie poprawności językowej.
Jeśli zatem nie wiecie jak poprawnie napisać takie wyrazy jak: hart ducha czy chiromancja to śmiało możecie się udać do ucznia klasy IV Ti – Tomasza Goli, gdyż to on został Mistrzem Ortografii. Tajniki i liczne zawiłości zasad pisowni w języku ojczystym znają również uczniowie, którzy zajęli kolejno drugie i trzecie miejsce na podium: Przemysław Kaczmarczyk z klasy IV Ti i Mateusz Grocholski z III Ti.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom sukcesu i odwagi a także zachęcamy wszystkich do ćwiczeń zasad pisowni i wznoszenia się na wyżyny znajomości „arkanów” polskiej ortografii. Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy za rok!

Opracowała: Małgorzata Satora

admin

Gru
16

English Day Dnia 16 grudnia br. odbył się apel „English Day”, poświęcony osiągnięciom uczniów naszej szkoły w zakresie języka angielskiego, przygotowany przez mgr Jacka Marcinkowskiego i klasę 3Ti. W apelu udział wzięły klasy technikum oraz klasa 3D z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Głuchołazach wraz z nauczycielką. Przedstawiono wyniki konkursu English Proverb In Rebus. Wręczono dyplomy i nagrody dla autorek najlepszych prac: Natalii Kędroń, Agnieszki Kuc, Barbary Opiełki i Anity Kubik. Podano informację o wynikach Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, w którym wzięli udział uczniowie Małgorzata Kędziora, Patrycja Szkudlarek, Piotr Nowacki, Barbara Opiełka, a publiczność wzięła udział w mini-konkursie o powyższej tematyce. Bartek Birecki zaprezentował w oryginale wiersz Swinburne’a Before aeons came, który następnie wysłuchano w interpretacji polskiego zespołu Behemoth. Był to przykład obecności literatury angielskiej w kulturze polskiej. Joanna Lis wprowadziła nas w nastrój świąteczny angielskim wierszem Mother of Jesus. Tłem utworu była prezentacja multimedialna. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zaśpiewali piosenkę Jingle bells w wersji karaoke, po której zaproszono uczniów klasy 3D PG2 do zwiedzenia sal komputerowych i pracowni języka angielskiego. Apel był prowadzony w języku angielskim i polskim przez Sylwię Regińczuk i Patrycję Szkudlarek.

admin

Gru
03

Najpiękniejsze słowoW listopadzie został przeprowadzony w naszej szkole plebiscyt pt. NAJPIĘKNIEJSZE POLSKIE SŁOWO. O miano najpiękniejszego ubiegały się wyrazy zaproponowane przez poszczególnych nauczycieli.
Oto kandydatury:
1. szczęście, chrząszcz – Piotr Gach
2. motyl, niezapominajka – Monika Kubowicz
3. wakacje – Agnieszka Szczepanik
4. przyjaźń – Elżbieta Pyra
5. chmura – Robert Dziubek
6. wolność – Bogusław Grubiak
7. szczęście – Piotr Razik
8. podwyżka – Agnieszka Sadlej
9. nostalgia – Małgorzata Nastasowska
10. macierzyństwo – Mariola Śnieżek
11. dzięcielina – Tomasz Henciński
12. optymizm – Małgorzata Satora
13. nadzieja – Elżbieta Zborowska
14. dom – Ewa Rupala
Podczas plebiscytu uczniowie oddali 197głosów, w tym 170 ważnych.
WYNIKI PLEBISCYTU:
I. PODWYŻKA (26 głosów)
II. WOLNOŚĆ oraz WAKACJE (25 głosów)
III. SZCZĘŚCIE (20 głosów)
IV. CHMURA – 16 głosów
V. DOM oraz NOSTALGIA – 9 gł.
VI. PRZYJAŹŃ oraz OPTYMIZM–8 gł.
VII . MACIERZYŃSTWO – 5 gł.
VIII. MOTYL – 4 gł.
IX. DZIĘCIELINA oraz CHRZĄSZCZ – 2 gł.
X. OJCZYZNA oraz NIEZAPOMINAJKA – 1 gł.

admin

Paź
28

Barbara Opiełka stypendystką Prezesa Rady Ministrów 28 października, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu, odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Stypendium to otrzymała po raz drugi uczennica klasy 3 Te Barbara Opiełka, która w roku szkolnym 2009/10 osiągnęła średnią ocen 5,81. Basia nie tylko ocenami zasłużyła sobie na to wyróżnienie, aktywnie angażuje się również w życie szkoły, jest przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego i członkiem sekcji dziennikarskiej.

admin

Paź
13

Rajd Pierwszaka Dnia 13 października w Zespole Szkół w Głuchołazach odbył się coroczny Rajd Pierwszaka. W zabawie wzięli udział uczniowie klas pierwszych Zasadniczej Szkoły Zawodowe.
Trasa Rajdu biegła szlakami turystycznymi na Górze Chrobrego, podczas pieszej wędrówki starsi koledzy z klasy 2 Ti przygotowali dla pierwszaków ciekawe zabawy i konkursy. Klasy musiały zmierzyć się z trudnymi pytaniami związanymi z udzielaniem pierwszej pomocy medycznej, czy wiedzą o rodzimych stronach. Klasa 2 Ti sprawdziła umiejętności pierwszaków m.in. w rzucie do celu, szukaniu schowanych rzeczy oraz skoku w worku. Trasa rajdu zakończyła się na łące "Górnika", gdzie z pomocą Nadleśnictwa Prudnik przygotowane zostało ognisko integracyjne. Uczniowie po ciężkim marszu odpoczęli przy ognisku, posilając się kiełbaskami i bułkami ufundowanymi przez piekarnię „Rogal” z Głuchołaz.
Po podsumowaniu Rajdu nastąpiła uroczystość pasowania na ucznia Zespołu Szkół w Głuchołazach, dokonała tego Pani dyrektor Elżbieta Zborowska poprzez dotknięcie Buławą Uczniowską ramienia każdego z nich. Podczas pasowania nastąpiło wręczenie okolicznościowych dyplomów i pamiątek, zakupionych ze środków pozyskanych od Starostwa Powiatowego w Nysie. Ładna pogoda, dobre humory uczestników, pomocna dłoń ze strony Nadleśnictwa, Starostwa i Państwa Pachów oraz zaangażowanie klasy drugiej wraz z wychowawcą mgr Agnieszką Sadlej sprawiły, że tegoroczny rajd był bardzo udany.

admin

Wrz
16

Zmiany na stronie Po wakacjach zmienił się całkowicie wygląd naszej szkoły, więc czas też na małe przemeblowanie na stronie. Zmieniamy jej wizerunek i maksymalnie upraszczamy wam poruszanie się po niej.
To, co było najlepsze w starej stronie oczywiście zostaje, nadal możecie liczyć na co miesięczne wydanie e-gazetki oraz stale nowe fotki w galerii.

Standardowo webmasterów oraz osoby interesujące sie dziennikarstwem zapraszam do Sekcji Dziennikarskiej, której spotkania odbywają się w każdy czwartek o godzinie 15.00 w sali 37.

admin

Wrz
07
KLASA-GOSPODARZ SZKOŁYSamorząd Szkolny ogłasza Konkurs o Puchar Dyrektora Szkoły "KLASA-GOSPODARZ SZKOŁY".
Każda klasa w danym miesiącu staje się gospodarzem szkoły: ma obowiązek dbać o upamiętnianie ważnych wydarzeń za pomocą gazetek, przygotowywać imprezy i uroczystości szkolne, a także prowadzić kronikę klasową. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w czerwcu, a na zwycięską klasę czekają ciekawe nagrody.
Przedstawiamy rozkład pełnionych przez klasy dyżurów:
WRZESIEŃ -2 TI
PAŹDZIERNIK -4TI
LISTOPAD -3WZ
GRUDZIEŃ -2WZ
STYCZEŃ -3TI
LUTY -1ZW/WZ
MARZEC -2ZW
KWIECIEŃ -3TE
MAJ -1TI
Wrz
07
Zmiany w Samorządzie UczniowskimDnia 7 września odbyło się spotkanie Samorządu Uczniowskiego, na którym wyłoniona została nowa przewodnicząca szkoły, została nią Barbara Opiełka z klasy 3 Te. Samorząd opracował plan pracy na cały rok szkolny oraz przydzielił samorządom klasowym zadania do realizacji.
Opiekę nad SU w roku szkolnym 2010/2011 sprawować będą mgr Agnieszka Sadlej (czyli ja wasz admin) oraz mgr Małgorzata Nastasowska.
09/10

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI


Czer
Szkolna Olimpiada Sportowa15 czerwca młodzież Zespołu Szkół wzięła udział w Szkolnej Olimpiadzie Sportowej, która jest jedną z najstarszych tradycji naszej szkoły.
Uczniowie stanęli w szranki w 12 konkurencjach, takich jak skakanka klasowa, skok w dal, hula hop, rzuty do kosza, czy żonglerka piłką. Prezentujemy zwycięzców tych zmagań oraz krótką statystykę pokazującą zaangażowanie każdej klasy ;)
Dyscyplina
Miejsce I
Miejsce II
Miejsce III
wyścigi rzędów
klasa 1 TI
Klasa 2Tiklasa 3Wz
skakanka klasowa
klasa 1 TI
Klasa 2Tiklasa 2 Te
siłaczka
Katarzyna Wolna 3wz
Justyna Holler 1TiSzkudlarek Patrycja 2Ti
siłacz
Cieszyński Mariusz 3Wz
Kamiński Przemek 3TiPawluś Jakub 3 Ti
żonglerka dziewcząt
Radzikowska Patrycja 2 Te
Górska Magdalena 2TeRegińczuk Sylwia 2Ti
żonglerka chłopców
Lewandowski Paweł 1 TI
Walków Radek 2TiFundeła Adam 3Wz
skok w dal chł.
Zegan Patryk 3WZ
Śnieżek Mikołaj 1 TiPach Patryk 2Ti
skok w dal dz.
Barbara Opiełka 2 Te
Magda Górska 2 TeRadzikowska Patrycja 2 Te
rzuty osobiste chł.
Jarosław Łucek 1Ti
Norbert Świetlikowski 1TiJurkowski Jakub 2 Ti
rzuty osobiste dz.
Holler Justyna 1 T1
Magda Górska 2 Te
hula hop chł.
Patryk Pach 2 Ti
Duchnowski Jakub 2 TiTymek Grubiak 2Ti
hula hop dz.
Jola Tymczyszyn 2 Te
Natalia Hawryluk 2 TeBasia Opiełka 2 Te

Czer
KURS STYLIZACJI PAZNOKCIW Zespole Szkół zakończył się kurs stylizacji paznokci, współfinansowany przez Unię Europejską. W ramach kursu dziewczęta z technikum i ZSZ otrzymały akcesoria potrzebne w procesie upiększania paznokci i pod okiem profesjonalistów uczyły się technik nakładania tipsów oraz zdobienia paznokci.
Zainteresowanie tym kursem było bardzo duże i nie wszystkie chętne dziewczyny zdołały się zapisać. Dla pocieszenia podajemy informacje, iż kurs ten będzie dalej kontynuowany w kolejnych latach szkolnych.
Maj
Zbiórka żywności dla powodzianW dniach 21-25 maja 2010 Młodzież Zespołu Szkół brała udział w akcji zbierania żywności i środków czystości dla osób dotkniętych powodzią. Zbiórka przeprowadzona była m.in. w Supermarketach Eko, Inter Marche oraz sieci sklepów Żabka.
Kwi
Szkolna olimpiada języka angielskiegoW dniu 21.04.2010 odbyła się w Zespole Szkół w Głuchołazach II Szkolna Olimpiada Języka Angielskiego, przygotowana przez pana mgr Jacka Marcinkowskiego. Wzięło w niej udział 15 uczennic i uczniów klas liceum profilowanego oraz technikum informatycznego i ekonomicznego. Mimo, że zadania były na poziomie matury podstawowej pierwsze miejsce zajął uczeń klasy 2Ti Piotr Nowacki. Drugie miejsce zdobyła uczennica klasy 3u Alicja Uchmanowicz, a trzecie uczennica klasy 2Te Barbara Opiełka. Gratulujemy!!!
Kwi
Mam Talent 2010 w końcu rozstrzygniętyPo dwóch tygodniach oczekiwań poznaliśmy wyniki tegorocznego konkursu. Zwycięzkim występem okazała się piosenka "The Climb" w wykonaniu Joanny Lis. Drugie miejsce zajął Kabaret Hahahahaha w składzie: Paweł Lewandowski, Rafał Wróbel, Marek Łydka i Kacper Malina. Kabaret ten zyskał też uznanie widzów, zdobywając "nagrodę publiczności". Trzecie miejsce przypadło Markowi Łydce - NOMI - tym sposobem został nagrodzony aż 3 razy. Gratulujemy talentów wszystkim uczestnikom!!!
Mar
Dni Otwarte Od 17 marca Zespół Szkół gości w swoich murach gimnazjalistów z Publicznego Gimnazjum nr 1 i nr 2 w Głuchołazach. Uczniowie biorą udział w prezentacji przygotowanej przez mgr Marzenę Grubiak i mgr Agnieszkę Sadlej, która ma za zadanie przedstawić gimnazjalistom naszą szkołę oraz bogatą ofertę edukacyjną.
Sty
Miss i Mister Zespołu Szkół27 stycznia uczniowie ZS wzięli udział w zabawie zoorganizowanej przez klasę 2 Te, której celem było wybranie Miss i Mistera szkoły. Pary kandydujące do tego tytułu nie musiały chwalić się swymi wymiarami, ich zadanie polegało na przekonaniu jury, że potrafią dobrze się bawić.

Kolejne konkurencje, takie jak cerowanie dziur, taniec na gazecie i obieranie ziemniaków wyłoniły zwycięzców: Kornelę Kupiec i Paulinę Zenderowską, które wystąpiły w roli Dody i Nergala.

Gru
Dzień Rekolekcyjno-wychowawczyTuż przed Świętami Bożego Narodzenia, odbył się w Zespole Szkół dzień rekolekcyjno – wychowawczy. Uczniowie, zamiast zasiąść w szkolnych ławkach, spotkali się z wychowawcami przy wigilijnych stołach. W szkole rozbrzmiały kolędy oraz życzenia składne sobie wzajemnie przy opłatku.
Po spotkaniach klasowych młodzież przeszła do sali gimnastycznej, gdzie miała okazję posłuchać ciekawych opowieści księdza egzorcysty.
Gru
Sukces Basi Opiełki2 grudnia 72 najlepszych uczniów z całego kraju otrzymało w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z rąk Premiera Donalda Tuska stypendia Prezesa Rady Ministrów. W tym elitarnym gronie znalazła się Basia Opiełka, uczennica klasy 2 Te. Basia w roku szkolnym 2008/09 uzyskała średnią ocen 5.73, czym zasłużyła sobie na tytuł najlepszej uczennicy technikum w województwie opolskim. W w/w uroczystości wzięła również udział minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.
Dziewięć dni wcześniej Basia wzięła udział w uroczystości wręczenia stypendiów uczniom województwa opolskiego.
Lis
Złap klimat – nakręć filmNa przełomie września i października grupa uczniów klasy 2TI pracowała nad reportażem na ogólnopolski konkurs „Złap klimat – nakręć film” . Konkurs miał na celu propagowanie ekologicznego stylu życia i wyrobienie proekologicznych zachowań wśród młodzieży oraz zapoznanie się z tematyką zapobiegania zmianom klimatycznym, ograniczeniu emisji szkodliwych gazów do atmosfery oraz poprawy bilansu energetycznego.
Efekt pracy naszych filmowców można oglądać na stronie internetowej Zespołu Szkół w Głuchołazach.
Kontynuacją projektu było „Spotkanie z klimatem”, które odbyło się 19 listopada w Prudnickim Domu Kultury. Podczas spotkanie przedstawiony został ciekawy referat o źródłach, skutkach i sposobie przeciwdziałania emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Uczniowie mieli okazję obejrzeć filmy nagrodzone w konkursie i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o ochronie naszej planety.

Czy wiesz, że każdy z nas może w codziennym swoim funkcjonowaniu trochę ulżyć środowisku:

Pamiętając o takich drobiazgach ograniczasz emisję CO2, gazu który jest główną przyczyną efektu cieplarnianego!

Lis
11 listopadaDnia 10.11.09. w Zespole Szkół odbył się apel z okazji Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W apelu przygotowanym przez mgr Teresę Czarnołęską wzięli udział uczniowie klasy 2Te, 1TI, 2TI i 3Ti. Uczniowie przeprowadzili nas, za pomocą odgrywanych scenek, przez Zabory, stłumione przez zaborców powstania, aż do odzyskania niepodległości. Pieśniami patriotycznymi uczcili pamięć tych, którzy polegli w walce o wolność Polski.
Paź
Nowy sztandar 14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół odbyło się wręczenie nowego sztandaru, który ufundowany został przez Starostwo Powiatowe w Nysie. Nowy sztandar Elżbiecie Zborowskiej, dyrektorowi szkoły, przekazał starosta nyski Adam Fujarczuk.
Nie zabrakło także przemówienia i życzeń od dyrektora, skierowanych do nauczycieli, pracowników i młodzieży. Wyróżnieni nauczyciele otrzymali Nagrody Dyrektora, a najlepsi uczniowie(w poprzednim roku szkolnym) stypendia za wyniki w nauce.
Uczennice klas: II Technikum Ekonomicznego przedstawiały zabawny program artystyczny, połączony z wręczaniem wybranym nauczycielom statuetek w różnych dziedzinach nauczycielskiej pracy.
Paź
Rajd Pierwszaka 2009W dniu 07-10-2009 ok.8.30 z Zespołu Szkół w Głuchołazach wyruszył kolejny Rajd Pierwszaka. Wzięli w nim udział uczniowie dwóch pierwszych klas zawodowych i klasy 1Ti Technikum Informatycznego wraz ze swoimi wychowawczyniami.
Trasa Rajdu, przygotowanego przez klasę 2 Technikum Informatycznego pod kierunkiem wychowawcy mgr Jacka Marcinkowskiego, biegła ścieżką pieszo-rowerową z Głuchołaz do Konradowa, następnie przez Skowronków i Jarnołtówek do Schroniska Młodzieżowego PTSM w Pokrzywnej. Uczniowie na trasie musieli nie tylko wykazać się wytrwałością i wytrzymałością fizyczną – trasa miała ok. 10km długości – ale również wiedzą z zakresu ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy, wiedzą o II wojnie światowej oraz o regionie turystycznym Pradziad i Góry Opawskie. Mogli też wykazać się talentem artystycznym, rysując karykaturę swojej wychowawczyni, oraz komponując rymowane zawołanie klasowe. Rajd zakończono konkursem na … najgłośniejszy okrzyk.
Po podsumowaniu Rajdu nastąpiła uroczystość pasowania na ucznia Zespołu Szkół w Głuchołazach. Uczniowie klasy 2Ti poprzez dotknięcie Buławą Uczniowską ramienia nowego ucznia pasował go na Pierwszaków. Po wręczeniu okolicznościowych dyplomów i pamiątek rajdowych, zakupionych ze środków pozyskanych od Starostwa Powiatowego w Nysie, rozpoczęły się międzyklasowe mecze piłki koszowej na pięknie odnowionym boisku na terenie schroniska. Na zakończenie uczniowie otrzymali poczęstunek, ufundowany przez piekarnię „Rogal” z Głuchołaz Państwa Pachów.
Dobre humory uczestników, zaangażowanie wychowawczyń, dobra organizacja Rajdu oraz wyśmienita pogoda sprawiły, że Rajd Pierwszaka w roku szkolnym 2009/2010 również należał do bardzo udanych.
2010 | Template by DemusDesign